اخبار عراق

سه شاخص برجسته عملیات آزادسازی تکریت
موقعیت جغرافیایی استان صلاح الدین، حجم نفرات میدانی حاضر در این عملیات و حضور علنی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مقام مستشاری از جمله سه ویژگی مهم و برجسته عملیات جاری آزادسازی تکریت است که تحلیل آن در پی خواهد امد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پایگاه تحلیلی الوقت در مطلبی به قلم حسین افراخته به بررسی زوایا و ابعاد مهم عملیات اخیر آزاد سازی تکریت عراق پرداخت و نوشت: عملیات آزادسازی تکریت توسط ارتش و نیروهای مردمی عراق نشان از شکل گیری تحولات جدید در صحنه میدانی نبرد در عراق دارد . با پیروزی کامل ارتش و آزاد سازی تکریت و استان صلاح الدین ، محور مقاومت یک گام بزرگ دیگر به سمت پیروزی نهایی و پاکسازی کامل عراق از وجود داعش و جریان تکفیری برخواهد داشت . در این یادداشت بنا است که به بررسی چند شاخص پرداخته شود که این عملیات را برجسته می نماید .
اولین نکته موقعیت جغرافیایی تکریت و استان صلاح الدین است . این استان ما بین بغداد و موصل قرار دارد که مقر اصلی و مرکز حکومت داعش است . با آزاد سازی تکریت از سویی کمربند امنیتی بغداد و سامرا گسترده تر و محکم تر می شود و مهم تر اینکه راه برای پیشروی به سوی موصل و آزاد سازی این شهر هموارتر خواهد شد، که در صورت تحقق این امر می توان پایان حیات داعش در عراق را متصور بود . نکته قابل بیان در این جا این است که تکریت زادگاه صدام حسین دیکتاتور مخلوع عراق است و آزادی آن می تواند از حیث روانی تأثیر مثبتی بر روحیه سربازان و نیروهای مردمی برای ادامه مسیر پاکسازی کامل عراق داشته باشد .
مسئله حائز اهمیت دیگر کیفیت عملیات ارتش در این محور است . بر اساس اطلاعات میدانی نفرات ارتش و مجاهدین حاضر در این عملیات به رقم چشمگیر ٣٦ هزار نفر می رسند که نشان از حضور جدی و پرشور مردم و نیروهای ارتش برای آزادسازی مناطق اشغالی عراق دارد . این حضور پررنگ بیانگر این واقعیت است که مردم عراق و نیروهای مردمی به طور جدی به پیروزی نهایی بر داعش باورمند شده اند .
نکته مهم دیگر که در مقایسه با عملیات های پیشین برجسته است حضور جدی نیروی هوایی و هوانیروز عراق در پشتیبانی و حمایت کامل از نیروهای زمینی است . همین پشتیبانی و حضور جدی است که موجب سرعت عملیات ارتش و بازپس گیری مناطق شده است .
مسئله مهم دیگر حضور علنی جمهوری اسلامی ایران در مقام مشاورت و مستشاری در این عملیات است . همان طور که در خبر ها بیان شده است شخص سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در این عملیات در کنار فرماندهان عراقی جهت نظارت و مشاورت حضور پیدا کرده اند . این حضور آن هم در این سطح دارای پیام های مشخصی برای طرف های داخلی و منطقه ای است . درست است اولین بار نیست که این حضور رخ داده است ولی وقوع آن در این مقطع حساس این پیام روشن را دارد که جمهوری اسلامی با تمام توان در کنار متحد خود تا پاکسازی کامل عراق حضور خواهد داشت و از هیچ کمکی در این راستا مضایقه نخواهد نمود و مسئله ای نمی تواند مانع این مهم شود .
اهمیت این مسئله زمانی روشن تر می شود که ائتلاف آمریکایی ضد داعش در این عملیات نیز به کمک ارتش و نیروهای مردمی عراق نیامده است و این بار هم ارتش و نیروهای مردمی تنها با اتکا به توان خود و کمک متحدان توانسته اند بر جریان تکفیری غلبه کنند .
آزاد سازی تکریت در صورت تحقق تا مرحله نهایی این اصل را به اثبات می رساند که تنها گزینه در برابر سناریوی کثیف و خطرناک طراحی شده توسط نظام سلطه و ارتجاع منطقه همانا مقاومت است و در این راه تنها و تنها این مردم منطقه هستند که می توانند یکدیگر را یاری نمایند .

تکریت ایستگاه جدید سردار سلیمانی/ پیشروی از ۵ محور/ ورود پهپادها به عملیات تکریت+عکس‌ و فیلم
منابع مطلع می‌گویند شهر تکریت در محاصره کامل ارتش و نیروهای داوطلب مردمی قرار دارد و مواضع داعش و عناصر بعثی هدف آتش‌ موشکی، توپخانه و پهپاد قرار گرفته به طوری که انشاالله ظرف ۲۴ یا ۴۸ ساعت آینده، نیروها وارد تکریت خواهند شد


خبرگزاری فارس: تکریت ایستگاه جدید سردار سلیمانی/ پیشروی از ۵ محور/ ورود پهپادها به عملیات تکریت+عکس‌ و فیلممنابع مطلع میدانی در «تکریت» عراق به گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس اعلام کردند که سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران عصر شنبه برای نظارت و مشورت به فرماندهان میدانی عراق وارد تکریت شد.

تکریت مرکز استان صلاح‌الدین در شمال استان بغداد (پایتخت عراق) از دو روز گذشته شاهد آغاز عملیات گسترده ارتش و نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) برای آزادسازی این شهر از دست گروه داعش است.

طبق این گزارش، سردار سلیمانی در بدو ورود به شهر تکریت مورد استقبال گرم فرماندهان ارتش و نیروهای مقاومت و رزمندگان قرار گرفت. یک منبع مطلع دیگر نیز گفت که عملیات آزادسازی تکریت با رمز «یا لثارات الحسین» توسط حاج قاسم سلیمانی آغاز شد.

 

همچنین شیخ خزعلی فرمانده گردان «اهل حق‎» (عصائب اهل الحق) نیز در این عملیات شرکت دارد و سردار سلیمانی را همراهی می‌کند.

سردار قاسم سلیمانی تاکنون در عملیات آزادسازی بسیاری از شهرها و مناطق مهم عراق از جمله «جرف النصر» (جرف الصخر سابق) شرکت کرده است.

 

شهر تکریت زادگاه صدام دیکتاتور معدوم عراق، یکی از مقرهای اصلی گروه‌های بعثی-داعشی است. نیروهای ارتش عراق به کمک نیروهای الحشد الشعبی از روز گذشته از سه محور شهر تکریت را محاصره کرده‌اند و گفته شده در دو روز گذشته پیشروی‌های چشمگیری کرده‌اند.

طبق گفته این منابع،برای آغاز عملیات در شهر تکریت نزدیک به 27 هزار نفر از نیروهای ارتش عراق و نیروهای مقاومت مردمی موسوم به الحشد الشعبی شرکت می‌کنند.

 

از سوی دیگر نیروهای موسوم به «ائتلاف ضد داعش» که متشکل از آمریکا و متحدان غربی و عربی آن است در عملیات آزادسازی شهر تکریت شرکت ندارند.

المستقبل: سلیمانی از سامراء عملیات تکریت را هدایت می‌کند

از طرفی دیگر، روزنامه المستقبل لبنان به نقل از منابع خود نوشت: عملیات نظامی جاری در تکریت را اتاق عملیاتی نظامی از سامراء هدایت می‌کند. ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی سپاه قدس ایران و هادی العامری فرمانده نیروهای «بدر» و «قیس الخزعلی» فرمانده عصائب اهل الحق و ابومهدی فرمانده گردان‌های حزب‌الله عراق این اتاق عملیات را رهبری می‌کنند.

المستقبل افزود که هم‌اکنون شهر تکریت در محاصره نیروهای عراقی و نیروهای حامی آن قرار دارد و طبق گفته منابع اطلاعاتی طی 24 تا 48 ساعت آینده این نیروها وارد تکریت و دیگر شهرها خواهند شد.

 

آزادی چند منطقه دیگر در غرب و شمال تکریت/ پیشروی از 5 محور

همچنین یک منبع امنیتی در فرماندهی عملیات صلاح‌الدین به السومریه عراق گفت که نیروهای ارتش و الحشد الشعبی روز یکشنبه دو منطقه دیگر در تکریت را آزاد کردند.

طبق گفته این منبع، «حی الطین» (نزدیک دانشگاه تکریت) و «البو عبید»، به ترتیب در شمال و غرب تکریت روز یکشنبه آزاد شدند و نیروی امنیتی در اطراف تکریت متمرکز شده است و آتش توپخانه و موشکی نیروهای عراقی را پشتیبانی می‌کند.

همچنین خبرگزاری «کل العراق» با بیان اینکه پیشروی به سوی تکریت از پنج محور مانند مناطق «الدور»، «العلم» و «تکویت» آغاز شده است، از آزادسازی آکادمی پلیس در صلاح‌الدین خبر داد.

یک منبع امنیتی به این خبرگزاری گفت که امروز دوشنبه ارتش با حمایت نیروی الحشد الشعبی آکادمی پلیس صلاح‌الدین در 2 کیلومتری جنوب تکریت (مرکز صلاح الدین) را آزاد کردند.

 

 

 

 

هادی عامری: عشایر عرب در عملیات آزادسازی صلاح‌الدین مشارکت دارند

از طرفی دیگر، هادی العامری که وظیفه نظارت بر نیروهای داوطلب مردمی مبارزه با گروه داعش را بر عهده دارد، اعلام کرد که «عشایر اصیل عرب» در درگیری‌ها و عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین در کنار نیروهای بسیج مردمی حضور دارند و «تعداد زیادی از این عشایر تاکنون به نیروهای مردمی و پلیس و ارتش عراق پیوسته‌اند؛ نیروهایی که در مثلث امنیتی برای آزادسازی همه خاک عراق از داعش فعالیت می‌کنند».

او گفت که عناصر بعثی برای سقوط دو استان صلاح‌الدین و نینوا با داعش همکاری کرده‌اند. او افزود: «من مخالف بعث هستم زیرا آنها در نینوا و صلاح‌الدین توطئه کردند و در سقوط این دو استان با داعش همکاری کردند و نمی‌توان با آنان گفت‌وگو کرد یا از این جنایتکاران بعثی حمایت کرد».

ورود پهپادها به عملیات تکریت

منابع مطلع در عملیات آزادسازی تکریت به گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس گفتند که از روزهای گذشته «پهبادهای شناسایی و عملیاتی وارد آسمات تکریت شدند و روز گذشته منطقه القادسیه واقع در شرق شهر تکریت را هدف قرار دادند».

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، این پهبادهای عملیاتی با پرواز در آسمان شهر تکریت توانستند برخی مواضع ترویست‌های داعش و بعثی‌ها را منهدم کنند. محدوده عملیات این پهبادها در شرق تکریت به ویژه در منطقه القادسیه بوده است.

تکریت مرکز استان صلاح‌الدین عراق، در 140 کیلومتری شمال غربی بغداد و بر کرانه رود دجله قرار دارد که قبل از هجوم داعش، نزدیک به 300 هزار نفر جمعیت داشت.

مسدود سازی مسیر طوز-بغداد همزمان با عملیات صلاح‌الدین

«شلال عبدالله» فرماندار شهرستان «الطوز» شب گذشته اعلام کرد که مسیر بین الطوز و بغداد از نیمه‌شب گذشته تا اطلاع ثانوی مسدود شد.

عبدالله به شبکه کردی‌زبان روداو گفت: بسته شدن مسیر میان الطوز و بغداد برای آمادگی جهت آغاز عملیات صلاح‌الدین است.

نماز جماعت ارتش و نیروهای عراقی در تکریت همزمان با عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین و مرکز آن شهر تکریت

 

 

آغاز ساعت صفر عملیات برای آزادسازی صلاح‌الدین

یکشنبه شب، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق برای بازدید از یگان‌های ارتش و نظارت بر عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین، وارد شهر سامراء در جنوب تکریت و استان صلاح‌الدین شد.

تلویزیون دولتی عراق در این باره گزارش داد که فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به محض ورود به این شهر با فرماندهان و مسئولان امنیتی ارتش در استان صلاح الدین دیدار و گفتگو کرد.

العبادی در دیدار با فرماندهان در سامراء تاکید کرد که ساعت صفر عملیات پاکسازی استان صلاح الدین عراق از عناصر تکفیری داعش آغاز شده است.

انتهای پیام/ص

   مراسم اربعین حسینی

حیرت جهانیان از بزرگترین اجتماع بشری در اربعین حسینی
پایان باشکوه‌ترین اجتماع بشری در اربعین در امنیت کامل/ کربلا شاهد جمعیت 20 میلیونی از 60 ملیت/ تقدیر مرجعیت عراق
همزمان با برگزاری موفق مراسم باشکوه عزاداری اربعین حسینی در کربلای معلی در امنیت کامل، نخست‌وزیر عراق خواستار تسهیل بازگشت زائران شد.

سجده میلیون‌ها زائر بر خاک کربلا
میلیون‌ها زائر کربلای معلی بر خاک این شهر سجده کردند و امروز مصادف با اربعین حسینی (ع)، با سجده بر این خاک، زیارت خود را کامل می‌کنند.
 
جمعیت زائران 20 میایونی/ سیدعمار حکیم: جمعیت میلیونی، پیام مهمی به داعش دارد/ قدردانی مرجعیت از مسئولان برگزاری مراسم اربعین

استاندار این شهر این جمعیت را در طول تاریخ بی‌سابقه ذکر کرده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مراسم اربعین حسینی -علیه‌السلام- امسال با حضور بیش از 20 میلیون زائر از داخل و خارج عراق در کربلای معلی در فضایی امن برگزار شد. مراسم عزاداری اربعین در کربلا بزرگ‌ترین تجمع بشری است که بعد از سقوط رژیم سابق عراق، هر ساله، باشکوه‌تر از سال گذشته برگزار می‌شود.

مردم عراق و خارج آن، از 10 تا 12 روز قبل از اربعین حرکت پیاده به سوی کربلا را از نقاط مختلف آغاز کردند. از آنجا که 700 هتل و مسافرخانه کربلا گنجایش میلیون‌ها زائر را ندارد، مردم عزادار سطح کوچه‌ها، گذرها و خیابان‌های کربلا را با چادرهای خود پوشاندند و بسیاری نیز میهمان منازل مردم کربلا شدند.

مراسم اربعین با حضور دسته‌جات مختلف در بین‌الحرمین و حرم امام حسین و حضرت عباس علیهماالسلام برگزار شد و عزادارن با هروله کردن شعار «لبیک یا حسین» سر دادند و بر سر و سینه زدند.

با پایان مراسم عزاداری، وسایل نقلیه عمومی در اختیار زائران قرار گرفته تا از کربلا خارج شوند و به شهرها و کشورهایشان باز‌گردند.

«حیدر العبادی» قبل از ظهر اربعین، با انتشار بیانیه‌ای با تشکر از مردم و نیروهای امنیتی و همکاری آنان در حفظ امنیت، از مسئولان خواست تا با فراهم کردن تسهیلات و وسائط نقلیه، کار بازگشت زائران را تسهیل کنند.

ادامه طرح امنیتی تا شش روز

هرچند که پایان مراسم اربعین به معنای پایان طرح امنیتی ویژه عراق برای این روز نیست و از آنجا که هنوز، حملات تروریستی، زائران را تهدید می‌کند، تدابیر امنیتی ویژه تا یک هفته پس از این نیز ادامه خواهد داشت تا از ایجاد هرگونه خلا امنیتی در سراسر کشور جلوگیری به عمل آید. همچنین خروج ناگهانی خیل عظیم عزادار از کربلا در یک روز میسر نیست و بتدریج زائران این شهر را ترک خواهند کرد. به گفته مسئولان پیش‌بینی می‌شود، روند بازگشت زائران از کربلا، یک هفته به طول انجامد.

افزایش شمار زائران در مقایسه با سال گذشته

با وجود آنکه مراسم اربعین امسال، همزمان با تهدیدهای گروهک‌های تکفیری (مانند داعش) برگزار شد، اما جمعیت زائران امسال، در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش تا بالای 20 میلیون بود در حالی که سال گذشته این جمعیت حدود 18 میلیون اعلام شد.

 

حضور باشکوه زائران از 60 ملیت مختلف

«خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق، در خلال بازدید خود از نقاط مختلف کربلاء، اعلام کرد: شمار زائران وارد شده از خارج از عراق تا دو روز پیش از روز اربعین حسینی (ع)، به چهار میلیون و پانصد هزار نفر از 60 ملیت رسیده است که بیشترشان ایرانی هستند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر «اینجـا» کلیک کنید.

 

پیام حضور 60 هزار بحرینی در کربلا به آل خلیفه

در میان زائران خارجی در عراق، ایرانی‌ها با بیش از یک میلیون صاحب رتبه نخست هستند اما امسال 60 هزار بحرینی نیز به زائران در کربلا پیوستند (جزئیات بیشتر). 60 هزار بحرینی از کل جمعیت بحرین که تقریبا نزدیک به یک میلیون است و نزدیک به 300 هزار نفر از آنان نیز خارجی‌های تبعه بحرین هستند، رقم بزرگی به شمار می‌رود. به گفته کارشناسان، حضور این تعداد بحرینی در مراسم اربعین، موجبات نگرانی روزافزون آل خلیفه در بحرین را در پی خواهد داشت.

 

طرح امنیتی موفق اربعین در کربلای معلی

شکست طرح‌ها و اقدامات ضد امنیتی گروهک‌ها تکفیری نکته بارز اربعین امسال در کربلا بود. به گفته مسئولان امنیتی استان کربلا تروریست‌ها نتوانستند صفوف به هم پیوسته میلیون‌ها زائران عزادار در جوار بارگاه حرم حسینی و ابالفضل العباس -علیهما السلام- را برهم زنند.

سرلشکر «قیس المحمداوی» فرمانده عملیات فرات الاوسط در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد گفت که مراسم امسال در امنیت کامل برگزار شد. او به شلیک چند خمپاره در پنجشنبه شب (دو شب مانده به اربعین) اشاره کرد و آن را حادثه‌ای جانبی خواند (جزئیات بیشتر).

المحمداوی گفت: حادثه شلیک موشک‌ پنجشنبه شب گذشته اختلال امنیتی شمرده نمی‌شود چرا که دشمن از فاصله 40 کیلومتری کربلا در مناطقی صحرایی اقدام به شلیک راکت کرد و گلوله‌ها هم به خارج از شهر کربلا هم اصابت کرد.

ناکامی تروریست‌ها در انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده

وی افزود: دشمن ما هیچ اعتباری برای ارزش‌های انسانی قائل نیست و اگر فرصت دیگری پیدا می‌کرد حملات دیگری هم مرتکب می‌‌شد، برای مثال خودروهای بمب‌گذاری شده یا عوامل انتحاری به داخل کربلا اعزام می‌کرد تا زائران را هدف بگیرد اما در این توطئه‌های خود ناکام است.

قیس المحمداوی تاکید کرد که دشمنان از مناطقی دورافتاده و صحرایی در غرب کربلا و هم مرز با استان الانبار  که خارج از خط راهبردی محسوب می‌شود اقدام به پرتاب راکت کردند. وی افزود: پس از این حوادث اصلاحاتی در طرح امنیتی صورت گرفت و یگان‌هایی اضافی به منظور پر کردن خلا امنیتی در مناطقی که احتمال هدف گرفته شدن از سوی تروریست‌ها وجود دارد مستقر کردیم.

در همین حال سرلشکر «غانم الحسینی» فرمانده پلیس کربلا هم به خبرنگار فارس گفت: طرح امنیتی بر اساس برنامه‌های از پیش تعیین شده به خوبی پیش می‌رود و دشمن نتوانسته حصارهای امنیتی فراهم شده برای حفاظت از شهر کربلا و زائران را بشکند.

وی افزود: دشمن بزدل در به هم ریختن صفوف میلیونی زائران اربعین ناکام بوده است و موشک‌پراکنی پنجشنبه شب تروریست‌ها از خارج از مرزهای کربلا صورت گرفت و تنها جوسازی رسانه‌ای بود و این نشان می‌دهد که طرح امنیتی ویژه اربعین موفق عمل کرده است.

«عقیل الطریحی»، استاندار کربلای معلی هم اعلام کرد که نیروهای اضافی برای تامین مناطق غربی کربلا اعزام شدند.

تدابیر امنیتی عراق، تا 6 روز پس از اربعین ادامه می‌یابد

غانم الحسینی رئیس پلیس کربلا اعلام کرد که تدابیر امنیتی برای زائران در روز اربعین، تا حدود یک هفته دیگر ادامه می‌یابد.

به گفته رئیس پلیس کربلا تا زمانی که زوار اربعین از شهر خارج نشده باشند تدابیر امنیتی ادامه خواهد یافت که احتمالاً این مسئله 5 تا 6 روز پس از اربعین به طول خواهد انجامید.

خدمات رسانی 12 هزار کارگر شهرداری تهران به زائران در کربلای معلی

وزیر امور شهرداری‌های عراق با اشاره به اینکه روزانه 500 متر مکعب آب شرب در اختیار زائران کربلا قرار داده شده، گفت: 12 هزار کارگر شهرداری از جمله ایرانی‌ها مسئولیت نظافت و خدمات رسانی به زائران را برعهده داشتند.

وی افزود: با توجه به شمار حیرت انگیز زائران در کربلا، اتاق عملیات در کربلای معلی به ریاست رئیس کل دفتر وزارت امور شهرداری‌ها تشکیل شده و 10 هزار کارگر شهرداری استان کربلا و دیگر استان‌ها و همچنین 2 هزار کارگر شهرداری از ایران در خدمت زائران بودند.

وزیر امور شهرداری‌های عراق تاکید کرد که حوزه آب و فاضلاب استان کربلا سرویس‌های بهداشتی کافی هم برای زائران در نقطه نقطه شهر کربلا فراهم شده بود.

تاکید ویژه نخست‌وزیر عراق بر تامین امنیت زائران و خدمات‌رسانی مناسب

«حیدر العبادی» امروز با انتشار بیانیه‌ای با ابراز تسلیت خود به مردم و زائران امام حسین -علیه‌السلام- به مناسبت سالروز اربعین، از همکاری آنان با پلیس و همچنین نیروهای امنیتی و پلیس عراق به دلیل تأمین امنیت مناسبت اربعین تشکر کرد.

نخست‌وزیر عراق با خطاب قرار دادن نیروهای مسلح و امنیتی این کشور، از آنان خواست «بالاترین سطح هشیاری و احتیاط را در پیش بگیرند تا علاوه بر ناکام ماندن تهدیدها و طرح‌های تروریستی»، جان زائران حفظ شود. او همچنین خواستار آماده شدن مسئولان و وسائل نقلیه برای بازگرداندن زائران از کربلا به دیگر نقاط شد.

وی دوشنبه گذشته نیزدر سفر به کربلا، از نزدیک در جریان آمادگی‌های این شهر برای میزبانی زائران اربعین حسینی (ع) قرار گرفت. وزیر کشور عراق نیز چند ساعت پیش از او به کربلا رفته بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، امروز مصادف با اربعین شهادت امام حسین (ع) و یارانش در کربلای معلی، میلیون‌ها زائر عراقی و خارجی در این شهر، مرقدهای مطهر امام حسین (ع) و برادرشان حضرت عباس (ع) را زیارت می‌کنند و به عزاداری می‌پردازند. در شرایطی که برخی گمان می‌کردند به دلیل حضور تفکیری‌های داعش و تهدیدهای آنها، ممکن است زائران کمتری راهی کربلای معلی شوند، اما مردم عراق و کشورهای مسلمان دیگر بیش از سالهای پیش به شهر کربلا آمده‌اند تا ارادت خود را به اهل بیت (ع) نشان دهند و به تکفیری‌ها پیام دهند که هیچ‌گاه تهدید و ارعاب نمی‌تواند مانع حضور آنها برای احیای مراسم اربعین شود.

پیش‌بینی شده است تا 20 میلیون نفر کربلا را زیارت کنند. جدیدترین آمار از حضور زائران حسینی بیانگر حضور 19 میلیون‌نفر تا روز جمعه (دیروز) است.

سجده میلیون‌ها زائر بر خاک کربلا

پایکاه خبری «السومریه نیوز» با انتشار تصاویری از حضور باشکوه زائران کربلای معلی، نوشت که خیل عظیمی از زائران مسلمان بر خاک کربلا سجده کردند خاکی که یاد مردی را که از مردم خواست تا آزاده باشند، جاودانه کرده است.

خدمت کودکان فقیر کربلا به زائران امام حسین (ع)

آستان مقدس حرم حضرت امام حسین (ع)، طی بیانیه‌ای اعلام کرد: هنگام گشت‌زنی در خیابان‌های اصلی منتهی به شهر کربلای معلی و کوچه‌های کربلا، تصاویر عجیبی از عشق به امام حسین (ع) به چشم می‌خورد که نمی‌توان تفسیر منطقی برای آن ارائه کرد.

در ادامه این بیانیه‌ آمده است: کودکانی که نشانه‌های فقر و گرسنگی در سیمای آنها پیداست، به عشق امام حسین (ع)، به زائران کربلا خدمت می‌کنند و هرچه دارند برس و واکس خریده‌اند تا کفشهای زائران را پاک کنند و واکس بزنند.

 

این کودکان حتی اجازه نمی‌دهند، زائران امام حسین (ع) خم شوند و کفشهایشان را درآورند بلکه خود خم می‌شوند و کفشها را تمیز می‌کنند. آنها حتی کفشهای پارچه‌ای را که نمی‌توان واکس زد، با آب می‌شویند.

توقیف 8 راکت آماده شلیک به سوی زائران کربلا

فرماندهی عملیات بغداد اعلام کرد که شب گذشته، نیروهای امنیتی موفق شدند 8 فروند موشک از نوع «گراد» را که برای شلیک به سوی استان کربلا، از شمال این استان آماده بود، توقیف کنند.

کربلای معلی که امروز میزبان میلیون‌ها زائر حسینی است، جمعه (دیروز) شاهد شلیک چند فروند خمپاره «هاون» بود که خوشبختانه تلفات جانی نداشت. ۲ خودروی بمب‌گذاری شده نیز در کربلا توقیف و یک فرد مشکوک به انجام حمله تروریستی در این شهر، با هوشیاری نیروهای امنیتی، دستگیر شد.

 

فیلم/ فریاد بلند لبیک یا حسین(ع) و لبیک یا عباس(ع) در بین‌الحرمین

جمعیت میلیونی که خود را از گوشه و کنار جهان به بین‌الحرمین کربلا رسانده، با لبیک بار دیگر با امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) بیعت کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، حضور بیش از 19 میلیون زائر تا این لحظه در کربلای معلی، مسئولان عراقی را با حیرت مواجه کرده است.

در حالیکه تهدید امنیتی امسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است، اما نه تنها مانعی برای حضور نبوده، بلکه اشتیاق زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین را دو چندان کرده است.

به گفته منابع عراقی در 24 ساعت آینده تعداد بیشتری از زائران خود را به کربلا خواهند رساند.

به گزارش پایگاه خبری فرات نیوز، از 60 کشور مختلف دنیا در کربلا حضور دارند که عمده زائران خارجی علاوه بر ایران، زائرانی از کویت، عربستان، بحرین، اردن، سوریه، الجزائر، تونس، و مصر و برخی کشورهای دیگر آفریقایی هستند.

در همین حال، سیدعمار حکیم دبیر کل مجلس اعلای اسلامی عراق، به هنگام بازدید از دسته‌های عزاداری در کربلا، به خبرنگاران گفت: «حضور میلیونی زیارت کنندگان اربعین، پیام سیاسی روشنی به داعش دارد؛ دوست داران اهل بیت (علیهم السلام) همیشه آماده هستند و حضور دارند.»

19 میلیون زائر تاکنون

«جمال الدین الشهرستانی»، مسئول روابط عمومی آستان مقدس حسینی در اظهاراتی خبری اعلام کرد: «شمار زائران عراقی که خود را به کربلا رسانده اند بالغ بر هفده میلیون زائر است. این در حالی است که تاکنون بیش از دو میلیون زائر غیرعراقی هم وارد عراق شده و خود را به کربلا رسانده اند.»

 

الشهرستانی گفت: «220 هزار زائر غیرعراقی هم از طریق هوایی و به مقصد فرودگاه‌های نجف، بغداد و بصره خود را به عراق رساندند و سهم فرودگاه نجف با 135 هزار زائر بیش از بقیه بوده است. شمار زائران ایرانی تا به امروز جمعه بالغ بر یک میلیون و 650 هزار تن بوده است.

 

«آمال الدین الهر» استاندار کربلا هم شمار زائران را تا ظهر امروز، بیش از 18 میلیون زائر اعلام کرده بود. وی در گفت‌و‌گو با السومریة نیوز، ورود این تعداد زائر را در طول تاریخ زیارت امام حسین (ع) بی‌سابقه توصیف کرد.

تشکر مرجعیت

آیت‌الله عبدالمهدی الکربلائی، امام جمعه امروز شهر کربلا و نماینده‌ آیت‌الله سیستانی با تشکر از همه مسئولان و طرف‌هایی که در تسهیل برگزاری مراسم اربعین سهیم هستند، گفت: در برابر افزایش زائران، باید با برنامه ریزی درست و دقیق و استفاده از مکانیزم‌های امنیتی جدید پیش برویم تا مشکلی برای زائران ایجاد نشود.

خنثی‌سازی دو اتومبیل بمب‌گذاری شده

به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز، پلیس کربلا از خنثی‌سازی دو اتومبیل بمب‌گذاری شده در مسیر زائران امام حسین (ع) خبر داد.

یک منبع امنیتی در کربلا گفت: «به محض مطلع شدن از وجود دو خودروی بمب‌گذاری شده، کارشناسان خنثی‌سازی بمب به منطقه مورد نظر عزیمت کرده و توانستند بدون هیچ‌گونه خسارتی بمب‌ها را خنثی کنند.»

روز گذشته نیز برخورد هفت خمپاره در اطراف کربلا، هیچ گونه خسارتی در بر نداشت (جزئیات بیشتر).

نظافت شهر کربلا

در تمامی مسیر‌های منتهی به کربلا تابلوهایی با این مضمون نوشته شده است: «چون که ما حسینی هستیم، شهر حسین (ع) را پاکیزه نگه می‌داریم»

به گزارش الفرات نیوز، با وجود کثرت زائران و نذری‌هایی که در طول راه به زائران داده می‌شود، پیش‌بینی می‌شد اوضاع نظافت شهر با مشکل رو به رو شود، ولی زائران به شدت این مسأله را تاکنون رعایت کرده و شاهد تمیزی معابر و مسیرهای منتهی به حرم امام حسین (ع) هستیم.

 

 

آخرین تحولات عراق

     قاتل 1700 نوجوان شیعه را بشناسید!

هدف داعش از حمله به آمرلی چه بود؟ و ...

تازه‌ترین تحولات عراق؛
پس از بازگشت آرامش نسبی به سامرا آن دسته از زوار عراقی و غیر عراقی محبوس در حرمین امامین عسگریین (ع) به‌وسیله بالگرد به بغداد و نجف منتقل شدند.
تازه‌ترین تحولات عراقگروه بین‌الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات عراق از سه زمینه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" عراق توصیه می‌کنیم؛ تحولات میدانی جبهه «صلاح الدین»، تحولات میدانی جبهه «سامرا» و تحولات میدانی جبهه «الانبار» در این گزارش مورد بررسی قرار خواهد گرفت. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه استان صلاح الدین

چند ماه پیش با حمله سراسری گروههای تروریستی "داعش" و "بعث" به مناطق مختلف عراق ، استانهای الانبار،صلاح الدین،نینوی و بابل ، یکی پس از دیگری به اشغال عناصر این محموعه ها در آمد. در این میان ، استان صلاح الدین به دلایل مختلف قومیتی،سیاسی،نظامی و اجتماعی یکی از مهمترین اهداف آنها بشمار می رفت. استان صلاح الدین با جمعیت 1 میلیون و 146 هزار و 500 نفر سکنه ، واقع در شمال عراق و متشکل از 8 ناحیه مسکونی شامل "طوز ، سامراء المقدسه ، تکریت ، بیجی ، الدور ، البلد ، الفاریس و الشیرکات" است.

تازه‌ترین تحولات عراق

مرکز این استان شهر تکریت در حاشیه رود دجله (با بیش از 260 هزارنفر جمعیت در فاصله 140 کیلومتری شمال غربی شهر بغداد) است که زادگاه صدام ملعون دیکتاتور خونریز سابق عراق در حاشیه آن قرار داشته و ساکنان این شهر نیز از طرفداران و حامیان صدام تا پیش از سقوط رژیم منحوس وی و از اعضای تشکیل دهنده هسته های عملیاتی گروههای مختلف تروریستی با گرایشهای بعثی و تکفیری در سالهای پس از سقوط حکومت صدام ، می باشند.

تازه‌ترین تحولات عراق

در هفته های ابتدایی حمله سراسری گروه داعش و پیرو هماهنگی های بعمل آمده میان فرماندهان این گروه با پس مانده های رژیم بعث عراق و خصوصا فرماندهان گروههای تروریستی بعثی فعال در عراق (که از سال 2003  دست به فعالیتهای مسلحانه علیه مردم و نیروهای نظامی عراقی زدند) طی عملیاتهای مشترکی استان الانبار واقع در غرب عراق (هم مرز با کشورهای سوریه،عربستان،اردن) به تصرف آنها در آمد و در ادامه به سوی استانهای "صلاح الدین،نینوی و بابل" پیشروی های سریعی انجام دادند.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
گزارش تصویری داعش از حملات به مردم و مراکز نظامی ارتش و پلیس عراق در استان صلاح الدین

در استان صلاح الدین که موضوع بخش دوم سلسله گزارشهای "تحولات میدانی عراق" است ، نیروهای داعش با استفاده از بافت خاص مذهبی ، اجتماعی و سیاسی ساکنین این استان که درصد قابل توجهی از آنها از حامیان رژیم سابق و اعضای ارتش منحل شده بعثی (خصوصا گارد ویژه ریاست جمهوری صدام که از وحشی ترین وبیرحم ترین نیروهای نظامی در منطقه بشمار می آمد) بوده و هستند ، به پیشروی های سریع و وسیعی نائل آمدند. متاسفانه عشایر و بخشی از مردم ساکن در شهرهای این استان با استقبال عناصر داعش آمده و از آنها پذیرایی مفصلی بعمل آورده و با این گروه بیعت کردند و در عملیاتهای مشترک به همراه عناصر داعش علیه مواضع پلیس و ارتش عراق حضور یافته اند.

تازه‌ترین تحولات عراق
(استقبال برخی از عشایر تکریت از عناصر گروه تروریستی داعش)
 
دهها نفر از فرزندان ملت عراق در نیروهای مسلح این کشور هدف فجیع ترین جنایات عشایر وحشی تکریت و عناصر داعش قرار گرفتند که تصاویر این جنایات با هدف ایجاد رعب بیشتر در دلهای نیروهای ارتش و پلیس و جلوگیری از مقاومت موثر آنها در برابر تروریستهای بعثی – داعشی بطور گسترده ای در رسانه های وابسته به این گروهها منتشر و موجب بهت مجامع بین المللی و همه ملتهای آزاده جهان گردید.

از میان کلکسیون جنایات سبوعانه تروریستهای داعشی – بعثی می توان به فاجعه "کشتار 1700 نفر نوجوان شیعه عضو دانشکده نیروی هوایی ارتش عراق در پادگان هوایی اسپایکر واقع در 13 کیلومتری شمال شهر تکریت" اشاره کرد که فرماندهی نیروهای داعشی مشارکت کننده در عملیات ذبح و تیرباران بر عهده "عمر سبعاوی" برادرزاده صدام دیکتاتور سابق عراق بوده است (وی هم اکنون در کشور ترکیه زندگی می کند).

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
عمرسبعاوی معروف به ابراهیم سبعاوی برادرزاده ناتنی صدام و فرمانده نظامی گروه داعش در شهر تکریت و عامل جنایت کشتار 1700 نوجوان شیعه عضو نیروی هوایی ارتش عراق در پایگاه هوایی اسپایکر

عناصر داعش پس از استقرار در شهرهای "تکریت و بیجی" بلافاصله از سه محور عملیاتی حملات خود را به ناحیه "طوز ،الدور و سامراء" ادامه دادند. در ناحیه طوز نیروهای مشترک داعشی – بعثی دو "شهرک آمرلی و سلیمان بک" واقع  در 100 کیلومتری مرز ایران را که دارای بافت قومیتی – مذهبی ترکمانی - شیعه هستند را محاصره کامل کرده و هدف حملات متمرکز خود قرار دادند. اهداف داعش از حمله به این منطقه پاکسازی باقیمانده مناطق استان صلاح الدین از حضور شیعیان و بدست گرفتن کنترل کامل صلاح الدین ، رسیدن به مرزهای مشترک عراق  با ایران و در نهایت انتقال نا امنی های گسترده به شهرهای مرزی میهن اسلامی عزیزمان بود. بویژه اینکه یگانهای دیگری از داعش و بعثی ها در استان همجوار یعنی "استان دیالی" پیشروی های برق آسایی داشته و شهر کرد نشین "جلولاء" واقع در 42 کیلومتری مرز ایران رسیده بودند.

تازه‌ترین تحولات عراق

اما با مقاومت مثال زدنی مردم با غیرت شهر "آمرلی" نیروهای داعش پس از دو ماه محاصره کامل هیچگونه موفقیتی برای ورود به این شهر و عبور از آن به سمت مرزهای ایران کسب نکردند و بطور کامل زمینگیر شده و در نهایت طی عملیاتی که فرماندهی آن بر عهده نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهان گروههای مجاهد عراقی بود محاصره آمرلی و سلیمان بک بطور کامل شکسته شد و نیروهای داعش با بر جای گذاشتن تلفات بسیار سنگین مجبور به ترک منطقه شدند.

فیلم حضور سردار حاج قاسم سلیمانی در آزادسازی آمرلی از اینجا قابل دریافت است.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
گزارش تصویری از بخش بسیار کوچکی از تلفات بسیار سنگین عناصر داعش در نبرد آمرلی

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
اعتراف مسئول رسانه ای داعش در استان صلاح الدین به هلاکت دهها و دستگیری 60 تروریست بدست نیروهای ارتش و مجاهدین شیعه عراقی در نبرد آمرلی

توضیحات سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه درمورد نقش سپاه پاسداران در آزادسازی آمرلی را از اینجا دریافت کنید.

فیلم عملیات هلی برن نیروهای ویژه ارتش عراق در پشت خطوط استقرار داعش در اطراف آمرلی را از اینجا ببینید.


شادی اهالی شهر آمرلی عراق پس از آزادسازی این شهر از اینجا قابل دریافت است.

بخشی از گزارش شبکه بی بی سی فارسی ارگان وزارت خارجه انگلیس مرتبط با آمرلی را هم از اینجا ببینید.


لحظات ورود سپاه خراسانی و آزاد سازی آمرلی هم از اینجا قابل دریافت است.

تحولات میدانی سامراء

در سامراء اما اوضاع میدانی بسیار پیچیده تر بود. داعش با همکاری برخی از عشایر اهل سنت و خائن این شهر که در سالهای پس از سقوط صدام در بحرانهای ضد امنیتی به وقوع پیوسته در سامراء همچون انهدام حرم امامین عسگریین (ع) و دهها عملیات انتحاری و بمبگذاری در اماکن زیارتی و خیابانهای محلات شیعه و سنی نشین و ربایش و قتل شیعیان و سنی های شهر با هدف ایجاد فتنه طائفه ای و مذهبی نقش پررنگی داشته اند ، طرح عملیاتی دقیق و وسیعی را به اجرا گذاشتند.

تازه‌ترین تحولات عراق

بنابر اطلاعات حاصله ، طرح عملیاتی مذکور به این شکل بود که ابتدا گروههای از عناصر داعش با مساعدت برخی عشایر بومی منطقه وارد شهر سامراء شده و اقدام به تشکیل سلولهای مشترک عملیاتی در مناطق مختلف این شهر علی الخصوص محلات اطراف حرمین امامین عسکریین (ع) کردند. وظیفه این سلولها ، انجام عملیات شناسایی و مراقبت مراکز نیروهای امنیتی و نظامی و پلیس شهر سامرا و جمع آوری اطلاعات دقیق از استعداد نیروهای نظامی و توان عملیات آنها بود. به موازات این اقدامات ، عناصر داعش خود را به پشت دروازه های شهر سامراء رسانده و عملیات تصرف شهر سامراء با نام "عملیات پاکسازی پایتخت بنی العباس" را آغاز کردند.

با حمله داعش به محلات شهر سامراء ، هسته های عملیاتی نفوذی با کمک و پشتیبانی برخی عشایر خائن بومی منطقه اقدام به محاصره و حمله سریع به مراکز نظامی و امنیتی داخل شهر کردند. هدف از این اقدام اولا وارد نمودن حداکثر تلفات تسلیحاتی و نیروی انسانی به نیروهای حافظ نظم و امنیت شهر سامراء و ثانیا جلوگیری از هرگونه تحرک و حضور آنها در محلات داخل شهر و تامین امنیت آنها بود. طی این درگیریها بیش از 100 تن از نیروهای ارتش و پلیس عراق به شهادت رسیده و دهها نفر دیگر بشدت زخمی شدند.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

با ورود داعش به سامراء و احتمال وقوع فاجعه انسانی و انهدام مجدد حرمین امامین عسگریین (ع) بدست آنها، زنگ خطر در بغداد به صدا درآمد و بلافاصله نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق دستور اعزام لشکر طلایی (الفرقه الذهبیه) عراق را در معیت کاروان بزرگ تسلیحاتی  و زرهی به منطقه صادر کرد. به موازات این تحولات، گروهی از نیروهای گروههای مجاهد عراقی از "عصائب اهل الحق ، گردانهای حزب الله عراق و سپاه بدر" خود را بوسیله چندین فروند بالگرد نظامی به داخل شهر سامرا که اینک در محاصره شبه کامل عناصر داعش قرار گرفته بود رسانده و اقدام به سازماندهی و استقرار نیروهای مدافع و تشکیل مربع امنیتی جغرافیایی به شعاع 5 کیلومتر در اطراف حرمین کردند.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
اعزام و استقرار نیروهای ویژه ارتش عراق در شهر سامرا پس از حملات تروریستهای داعش

با رسیدن کاروان نظامی ارتش عراق به اطراف شهر سامراء، نیروهای داعش که شهر را در محاصره خود گرفته بودند خود اینک در حلقه محاصره بزرگتری افتاده و زیر ضربات خرد کننده یگانهای موشکی و توپخانه ای و بالگردها و هواپیماهای ارتش عراق قرار گرفتند. از دیگر سو نیروهای گروههای شیعه مستقر در داخل شهر سامراء با تقسیم بندی محلات شهر عملیات وسیع پاکسازی محله به محله را در آن به اجرا گذاشتند که طی آن صدها نفر از عناصر داعش دستگیر و در محل ارتکاب جنایاتشان اعدام شدند.

گفتنی است، پس از بازگشت آرامش نسبی به سامراء آن دسته از زوار عراقی و غیر عراقی محبوس در حرمین امامین عسگریین(ع) بوسیله بالگرد به بغداد و نجف منتقل شدند.

پس از تکمیل پاکسازی شهر سامراء نیروهای مجاهد شیعه با علم به اینکه نباید این شهر مقدس را عرصه نبرد با عناصر داعش قرار داد، در مناطق اطراف شهر مستقر شده و روستاهای اطراف شهر را هدف عملیاتهای پی در پی نظامی خود قرار دادند که هدف از این عملیاتها ایجاد یک کمربند امنیتی امن بدور شهر بود به نحوی که سامراء و محیط اطراف آن از برد حملات زمینی و گلوله و موشکبارانهای احتمالی تروریستها در امان بماند. به همین منظور عملیات نظامی وسیعی برای پاکسازی شهرهای محل استقرار اصلی عناصر داعشی – بعثی در مناطق شمالی و جنوبی شهر سامراء آغاز شد.

در محور شمالی حملات نیروهای جبهه خودی بر روی بازپس گیری شهرهای تکریت و بیجی (محل استقرار بزرگترین پالایشگاه نفت عراق) و در محور جنوبی نیز پاکسازی شهرهای البلد ، الضلوعیه ، بعقوبه ، مقدادیه بوده است که از این میان شهرهای البلد و الضلوعیه از 11 مهر ماه گذشته به تصرف نیروهای ارتش و بسیح مردمی (حشد الشعبی) در آمده و نبردها برای بازپس گیری دو شهر "بعقوبه و مقدادیه" همچنان ادامه دارد. در محور شمالی سامراء، طی نبردهای سنگینی در داخل تکریت، بیش از 80 درصد شهر از حضور عناصر داعش و بعثی پاکسازی شده و نبردها در محور جنوب و غربی شهر میان دو طرف با شدت ادامه دارد.

در شهر بیجی که محل استقرار بزرگترین پالایشگاه نفت عراق می باشد، عناصر داعش در ماههای اخیر تلاش فراوانی را برای تسلط بر آن انجام دادند اما بدلیل وسعت جغرافیایی و دفاع جانانه مدافعان پالایشگاه و پشتیبانی مداوم هواپیماها و بالگردهای ارتش عراق موفق به تصرف کامل آن نشده اند. طی نبردهای روزهای گذشته ، نیروهای ارتش عراق به تپه های اطراف شهر و پالایشگاه بیجی رسیده اند و در حال تشکیل خطوط پدافندی و استقرار یگانهای توپخانه ای برای اجرای آتش پشتیبانی از عملیات نظامی در داخل شهر و اطراف پالایشگاه این شهر هستند.

تازه‌ترین تحولات عراق

نکته مهم درباره تمامی عملیاتهای اخیر ارتش عراق در مناطق مختلف این گشور حضور فعال نیروهای مردمی و عشایر عراقی از همه طوایف شیعه و سنی و مسیحی و ایزدی و ... و عدم حضور و پشتیبانی نیروهای ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش! می باشد.

تحولات میدانی جبهه الانبار


شهرهای مختلف استان الانبار واقع در غرب عراق و در نزدیکی مرز این کشور با سوریه صحنه درگیریهای نظامی شدید میان ارتش و نیروهای عشایر بومی با تروریستها داعش و بعثی است. کانون درگیریهای روزهای اخیر در شهر "هیت" واقع در 70 کیلومتری شمال شهر "الرمادی" و 150 کیلومتری شمال غربی شهر بغداد قرار دارد.

تازه‌ترین تحولات عراق

عناصر داعش با عبور از رودخانه فرات وارد محله "البکر" این شهر شده و 500 خانوار از عشایر بومی این شهر را که از عشیره آلبونمر هستند در محاصره خود قرار داده است. عشیره آلبونمر از عشایر فعال در مبارزه با تروریستهای داعش و دارای ارتباط نزدیک با دولت عراق بوده که در درگیریها با داعش در شهر هیت نقش محوری ایفا می کنند. گروه داعش طبق دستورالعملی اعضای این عشیره را به تحویل سلاح و مهمات خود به مراکز داعش فراخوانده و پس از امتناع آنها اقدام به محاصره منطقه و دستگیری مردان این عشیره کرد.

عصر چهارشنبه در پی درگیریهای پراکنده میان داعش و عشیره مذکور که همگی از اهل سنت هستند ، تعدادی از عناصر داعش به هلاکت رسیدند که همین موضوع موجب تشدید بحران و اعدام دسته جمعی 46 فرد دستگیر شده کرد. همچنین با تداوم درگیریها نیروهای داعش که به بهانه تفتیش منازل این عشیره وارد محل سکونت آنها شده بودند اقدام به دستگیری 180 نفر دیگر از مردان آنها کرده و روز گذشته 150 نفر را اعدام و 30 نفر دیگر را در زندانهایش نگهداری می کند. در ادامه نیروهای داعش اقدام به بمبگذاری و انهدام منازل افراد اعدام شده کرده اند. به گفته یک منبع نزدیک به عشیره مذکور در درگیریها اخیر میان اعضای این عشیره با داعش از اواسط خرداد ماه امسال تاکنون بیش از 300 نفر از مردان این قبیله عراقی کشته شده اند.
 
تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

در همین رابطه از سرنوشت برخی خانواده های این افراد گزارشهای نگران کننده ای به گوش می رسد. به گفته "صباح کرحوت" رییس شورای استان الانبار عناصر داعش با تعقیب گروهی از عشایر آلبونمر آنها را در بیابانهای میان مسیر هیت – حدیثه در محاصره قرار داده اند و از ارائه هرگونه غذا و دارو و آب به آنها ممانعت بعمل می آورد.
 
همزمان با تشدید نگرانیها از احتمال قتل عام کامل عشایر آلبونمر در شهر هیت، رییس این عشیره با ارسال نامه ای به "دکتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق" خواستار کمک ارتش عراق برای اخراج تروریستهای داعش از این منطقه شده است.

در پی این درخواست شب گذشته نخست وزیر عراق به فرماندهان ارتش دستور اعزام فوری نیرو و حملات هوایی به مواضع داعش در این منطقه برای شکستن محاصره آن را صادر کرده است.

ادامه دارد ...

 

تازه‌ترین تحولات عراق؛
پس از بازگشت آرامش نسبی به سامرا آن دسته از زوار عراقی و غیر عراقی محبوس در حرمین امامین عسگریین (ع) به‌وسیله بالگرد به بغداد و نجف منتقل شدند.
تازه‌ترین تحولات عراقگروه بین‌الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات عراق از سه زمینه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" عراق توصیه می‌کنیم؛ تحولات میدانی جبهه «صلاح الدین»، تحولات میدانی جبهه «سامرا» و تحولات میدانی جبهه «الانبار» در این گزارش مورد بررسی قرار خواهد گرفت. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه استان صلاح الدین

چند ماه پیش با حمله سراسری گروههای تروریستی "داعش" و "بعث" به مناطق مختلف عراق ، استانهای الانبار،صلاح الدین،نینوی و بابل ، یکی پس از دیگری به اشغال عناصر این محموعه ها در آمد. در این میان ، استان صلاح الدین به دلایل مختلف قومیتی،سیاسی،نظامی و اجتماعی یکی از مهمترین اهداف آنها بشمار می رفت. استان صلاح الدین با جمعیت 1 میلیون و 146 هزار و 500 نفر سکنه ، واقع در شمال عراق و متشکل از 8 ناحیه مسکونی شامل "طوز ، سامراء المقدسه ، تکریت ، بیجی ، الدور ، البلد ، الفاریس و الشیرکات" است.

تازه‌ترین تحولات عراق

مرکز این استان شهر تکریت در حاشیه رود دجله (با بیش از 260 هزارنفر جمعیت در فاصله 140 کیلومتری شمال غربی شهر بغداد) است که زادگاه صدام ملعون دیکتاتور خونریز سابق عراق در حاشیه آن قرار داشته و ساکنان این شهر نیز از طرفداران و حامیان صدام تا پیش از سقوط رژیم منحوس وی و از اعضای تشکیل دهنده هسته های عملیاتی گروههای مختلف تروریستی با گرایشهای بعثی و تکفیری در سالهای پس از سقوط حکومت صدام ، می باشند.

تازه‌ترین تحولات عراق

در هفته های ابتدایی حمله سراسری گروه داعش و پیرو هماهنگی های بعمل آمده میان فرماندهان این گروه با پس مانده های رژیم بعث عراق و خصوصا فرماندهان گروههای تروریستی بعثی فعال در عراق (که از سال 2003  دست به فعالیتهای مسلحانه علیه مردم و نیروهای نظامی عراقی زدند) طی عملیاتهای مشترکی استان الانبار واقع در غرب عراق (هم مرز با کشورهای سوریه،عربستان،اردن) به تصرف آنها در آمد و در ادامه به سوی استانهای "صلاح الدین،نینوی و بابل" پیشروی های سریعی انجام دادند.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
گزارش تصویری داعش از حملات به مردم و مراکز نظامی ارتش و پلیس عراق در استان صلاح الدین

در استان صلاح الدین که موضوع بخش دوم سلسله گزارشهای "تحولات میدانی عراق" است ، نیروهای داعش با استفاده از بافت خاص مذهبی ، اجتماعی و سیاسی ساکنین این استان که درصد قابل توجهی از آنها از حامیان رژیم سابق و اعضای ارتش منحل شده بعثی (خصوصا گارد ویژه ریاست جمهوری صدام که از وحشی ترین وبیرحم ترین نیروهای نظامی در منطقه بشمار می آمد) بوده و هستند ، به پیشروی های سریع و وسیعی نائل آمدند. متاسفانه عشایر و بخشی از مردم ساکن در شهرهای این استان با استقبال عناصر داعش آمده و از آنها پذیرایی مفصلی بعمل آورده و با این گروه بیعت کردند و در عملیاتهای مشترک به همراه عناصر داعش علیه مواضع پلیس و ارتش عراق حضور یافته اند.

تازه‌ترین تحولات عراق
(استقبال برخی از عشایر تکریت از عناصر گروه تروریستی داعش)
 
دهها نفر از فرزندان ملت عراق در نیروهای مسلح این کشور هدف فجیع ترین جنایات عشایر وحشی تکریت و عناصر داعش قرار گرفتند که تصاویر این جنایات با هدف ایجاد رعب بیشتر در دلهای نیروهای ارتش و پلیس و جلوگیری از مقاومت موثر آنها در برابر تروریستهای بعثی – داعشی بطور گسترده ای در رسانه های وابسته به این گروهها منتشر و موجب بهت مجامع بین المللی و همه ملتهای آزاده جهان گردید.

از میان کلکسیون جنایات سبوعانه تروریستهای داعشی – بعثی می توان به فاجعه "کشتار 1700 نفر نوجوان شیعه عضو دانشکده نیروی هوایی ارتش عراق در پادگان هوایی اسپایکر واقع در 13 کیلومتری شمال شهر تکریت" اشاره کرد که فرماندهی نیروهای داعشی مشارکت کننده در عملیات ذبح و تیرباران بر عهده "عمر سبعاوی" برادرزاده صدام دیکتاتور سابق عراق بوده است (وی هم اکنون در کشور ترکیه زندگی می کند).

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
عمرسبعاوی معروف به ابراهیم سبعاوی برادرزاده ناتنی صدام و فرمانده نظامی گروه داعش در شهر تکریت و عامل جنایت کشتار 1700 نوجوان شیعه عضو نیروی هوایی ارتش عراق در پایگاه هوایی اسپایکر

عناصر داعش پس از استقرار در شهرهای "تکریت و بیجی" بلافاصله از سه محور عملیاتی حملات خود را به ناحیه "طوز ،الدور و سامراء" ادامه دادند. در ناحیه طوز نیروهای مشترک داعشی – بعثی دو "شهرک آمرلی و سلیمان بک" واقع  در 100 کیلومتری مرز ایران را که دارای بافت قومیتی – مذهبی ترکمانی - شیعه هستند را محاصره کامل کرده و هدف حملات متمرکز خود قرار دادند. اهداف داعش از حمله به این منطقه پاکسازی باقیمانده مناطق استان صلاح الدین از حضور شیعیان و بدست گرفتن کنترل کامل صلاح الدین ، رسیدن به مرزهای مشترک عراق  با ایران و در نهایت انتقال نا امنی های گسترده به شهرهای مرزی میهن اسلامی عزیزمان بود. بویژه اینکه یگانهای دیگری از داعش و بعثی ها در استان همجوار یعنی "استان دیالی" پیشروی های برق آسایی داشته و شهر کرد نشین "جلولاء" واقع در 42 کیلومتری مرز ایران رسیده بودند.

تازه‌ترین تحولات عراق

اما با مقاومت مثال زدنی مردم با غیرت شهر "آمرلی" نیروهای داعش پس از دو ماه محاصره کامل هیچگونه موفقیتی برای ورود به این شهر و عبور از آن به سمت مرزهای ایران کسب نکردند و بطور کامل زمینگیر شده و در نهایت طی عملیاتی که فرماندهی آن بر عهده نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهان گروههای مجاهد عراقی بود محاصره آمرلی و سلیمان بک بطور کامل شکسته شد و نیروهای داعش با بر جای گذاشتن تلفات بسیار سنگین مجبور به ترک منطقه شدند.

فیلم حضور سردار حاج قاسم سلیمانی در آزادسازی آمرلی از اینجا قابل دریافت است.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
گزارش تصویری از بخش بسیار کوچکی از تلفات بسیار سنگین عناصر داعش در نبرد آمرلی

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
اعتراف مسئول رسانه ای داعش در استان صلاح الدین به هلاکت دهها و دستگیری 60 تروریست بدست نیروهای ارتش و مجاهدین شیعه عراقی در نبرد آمرلی

توضیحات سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه درمورد نقش سپاه پاسداران در آزادسازی آمرلی را از اینجا دریافت کنید.

فیلم عملیات هلی برن نیروهای ویژه ارتش عراق در پشت خطوط استقرار داعش در اطراف آمرلی را از اینجا ببینید.


شادی اهالی شهر آمرلی عراق پس از آزادسازی این شهر از اینجا قابل دریافت است.

بخشی از گزارش شبکه بی بی سی فارسی ارگان وزارت خارجه انگلیس مرتبط با آمرلی را هم از اینجا ببینید.


لحظات ورود سپاه خراسانی و آزاد سازی آمرلی هم از اینجا قابل دریافت است.

تحولات میدانی سامراء

در سامراء اما اوضاع میدانی بسیار پیچیده تر بود. داعش با همکاری برخی از عشایر اهل سنت و خائن این شهر که در سالهای پس از سقوط صدام در بحرانهای ضد امنیتی به وقوع پیوسته در سامراء همچون انهدام حرم امامین عسگریین (ع) و دهها عملیات انتحاری و بمبگذاری در اماکن زیارتی و خیابانهای محلات شیعه و سنی نشین و ربایش و قتل شیعیان و سنی های شهر با هدف ایجاد فتنه طائفه ای و مذهبی نقش پررنگی داشته اند ، طرح عملیاتی دقیق و وسیعی را به اجرا گذاشتند.

تازه‌ترین تحولات عراق

بنابر اطلاعات حاصله ، طرح عملیاتی مذکور به این شکل بود که ابتدا گروههای از عناصر داعش با مساعدت برخی عشایر بومی منطقه وارد شهر سامراء شده و اقدام به تشکیل سلولهای مشترک عملیاتی در مناطق مختلف این شهر علی الخصوص محلات اطراف حرمین امامین عسکریین (ع) کردند. وظیفه این سلولها ، انجام عملیات شناسایی و مراقبت مراکز نیروهای امنیتی و نظامی و پلیس شهر سامرا و جمع آوری اطلاعات دقیق از استعداد نیروهای نظامی و توان عملیات آنها بود. به موازات این اقدامات ، عناصر داعش خود را به پشت دروازه های شهر سامراء رسانده و عملیات تصرف شهر سامراء با نام "عملیات پاکسازی پایتخت بنی العباس" را آغاز کردند.

با حمله داعش به محلات شهر سامراء ، هسته های عملیاتی نفوذی با کمک و پشتیبانی برخی عشایر خائن بومی منطقه اقدام به محاصره و حمله سریع به مراکز نظامی و امنیتی داخل شهر کردند. هدف از این اقدام اولا وارد نمودن حداکثر تلفات تسلیحاتی و نیروی انسانی به نیروهای حافظ نظم و امنیت شهر سامراء و ثانیا جلوگیری از هرگونه تحرک و حضور آنها در محلات داخل شهر و تامین امنیت آنها بود. طی این درگیریها بیش از 100 تن از نیروهای ارتش و پلیس عراق به شهادت رسیده و دهها نفر دیگر بشدت زخمی شدند.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

با ورود داعش به سامراء و احتمال وقوع فاجعه انسانی و انهدام مجدد حرمین امامین عسگریین (ع) بدست آنها، زنگ خطر در بغداد به صدا درآمد و بلافاصله نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق دستور اعزام لشکر طلایی (الفرقه الذهبیه) عراق را در معیت کاروان بزرگ تسلیحاتی  و زرهی به منطقه صادر کرد. به موازات این تحولات، گروهی از نیروهای گروههای مجاهد عراقی از "عصائب اهل الحق ، گردانهای حزب الله عراق و سپاه بدر" خود را بوسیله چندین فروند بالگرد نظامی به داخل شهر سامرا که اینک در محاصره شبه کامل عناصر داعش قرار گرفته بود رسانده و اقدام به سازماندهی و استقرار نیروهای مدافع و تشکیل مربع امنیتی جغرافیایی به شعاع 5 کیلومتر در اطراف حرمین کردند.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
اعزام و استقرار نیروهای ویژه ارتش عراق در شهر سامرا پس از حملات تروریستهای داعش

با رسیدن کاروان نظامی ارتش عراق به اطراف شهر سامراء، نیروهای داعش که شهر را در محاصره خود گرفته بودند خود اینک در حلقه محاصره بزرگتری افتاده و زیر ضربات خرد کننده یگانهای موشکی و توپخانه ای و بالگردها و هواپیماهای ارتش عراق قرار گرفتند. از دیگر سو نیروهای گروههای شیعه مستقر در داخل شهر سامراء با تقسیم بندی محلات شهر عملیات وسیع پاکسازی محله به محله را در آن به اجرا گذاشتند که طی آن صدها نفر از عناصر داعش دستگیر و در محل ارتکاب جنایاتشان اعدام شدند.

گفتنی است، پس از بازگشت آرامش نسبی به سامراء آن دسته از زوار عراقی و غیر عراقی محبوس در حرمین امامین عسگریین(ع) بوسیله بالگرد به بغداد و نجف منتقل شدند.

پس از تکمیل پاکسازی شهر سامراء نیروهای مجاهد شیعه با علم به اینکه نباید این شهر مقدس را عرصه نبرد با عناصر داعش قرار داد، در مناطق اطراف شهر مستقر شده و روستاهای اطراف شهر را هدف عملیاتهای پی در پی نظامی خود قرار دادند که هدف از این عملیاتها ایجاد یک کمربند امنیتی امن بدور شهر بود به نحوی که سامراء و محیط اطراف آن از برد حملات زمینی و گلوله و موشکبارانهای احتمالی تروریستها در امان بماند. به همین منظور عملیات نظامی وسیعی برای پاکسازی شهرهای محل استقرار اصلی عناصر داعشی – بعثی در مناطق شمالی و جنوبی شهر سامراء آغاز شد.

در محور شمالی حملات نیروهای جبهه خودی بر روی بازپس گیری شهرهای تکریت و بیجی (محل استقرار بزرگترین پالایشگاه نفت عراق) و در محور جنوبی نیز پاکسازی شهرهای البلد ، الضلوعیه ، بعقوبه ، مقدادیه بوده است که از این میان شهرهای البلد و الضلوعیه از 11 مهر ماه گذشته به تصرف نیروهای ارتش و بسیح مردمی (حشد الشعبی) در آمده و نبردها برای بازپس گیری دو شهر "بعقوبه و مقدادیه" همچنان ادامه دارد. در محور شمالی سامراء، طی نبردهای سنگینی در داخل تکریت، بیش از 80 درصد شهر از حضور عناصر داعش و بعثی پاکسازی شده و نبردها در محور جنوب و غربی شهر میان دو طرف با شدت ادامه دارد.

در شهر بیجی که محل استقرار بزرگترین پالایشگاه نفت عراق می باشد، عناصر داعش در ماههای اخیر تلاش فراوانی را برای تسلط بر آن انجام دادند اما بدلیل وسعت جغرافیایی و دفاع جانانه مدافعان پالایشگاه و پشتیبانی مداوم هواپیماها و بالگردهای ارتش عراق موفق به تصرف کامل آن نشده اند. طی نبردهای روزهای گذشته ، نیروهای ارتش عراق به تپه های اطراف شهر و پالایشگاه بیجی رسیده اند و در حال تشکیل خطوط پدافندی و استقرار یگانهای توپخانه ای برای اجرای آتش پشتیبانی از عملیات نظامی در داخل شهر و اطراف پالایشگاه این شهر هستند.

تازه‌ترین تحولات عراق

نکته مهم درباره تمامی عملیاتهای اخیر ارتش عراق در مناطق مختلف این گشور حضور فعال نیروهای مردمی و عشایر عراقی از همه طوایف شیعه و سنی و مسیحی و ایزدی و ... و عدم حضور و پشتیبانی نیروهای ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش! می باشد.

تحولات میدانی جبهه الانبار


شهرهای مختلف استان الانبار واقع در غرب عراق و در نزدیکی مرز این کشور با سوریه صحنه درگیریهای نظامی شدید میان ارتش و نیروهای عشایر بومی با تروریستها داعش و بعثی است. کانون درگیریهای روزهای اخیر در شهر "هیت" واقع در 70 کیلومتری شمال شهر "الرمادی" و 150 کیلومتری شمال غربی شهر بغداد قرار دارد.

تازه‌ترین تحولات عراق

عناصر داعش با عبور از رودخانه فرات وارد محله "البکر" این شهر شده و 500 خانوار از عشایر بومی این شهر را که از عشیره آلبونمر هستند در محاصره خود قرار داده است. عشیره آلبونمر از عشایر فعال در مبارزه با تروریستهای داعش و دارای ارتباط نزدیک با دولت عراق بوده که در درگیریها با داعش در شهر هیت نقش محوری ایفا می کنند. گروه داعش طبق دستورالعملی اعضای این عشیره را به تحویل سلاح و مهمات خود به مراکز داعش فراخوانده و پس از امتناع آنها اقدام به محاصره منطقه و دستگیری مردان این عشیره کرد.

عصر چهارشنبه در پی درگیریهای پراکنده میان داعش و عشیره مذکور که همگی از اهل سنت هستند ، تعدادی از عناصر داعش به هلاکت رسیدند که همین موضوع موجب تشدید بحران و اعدام دسته جمعی 46 فرد دستگیر شده کرد. همچنین با تداوم درگیریها نیروهای داعش که به بهانه تفتیش منازل این عشیره وارد محل سکونت آنها شده بودند اقدام به دستگیری 180 نفر دیگر از مردان آنها کرده و روز گذشته 150 نفر را اعدام و 30 نفر دیگر را در زندانهایش نگهداری می کند. در ادامه نیروهای داعش اقدام به بمبگذاری و انهدام منازل افراد اعدام شده کرده اند. به گفته یک منبع نزدیک به عشیره مذکور در درگیریها اخیر میان اعضای این عشیره با داعش از اواسط خرداد ماه امسال تاکنون بیش از 300 نفر از مردان این قبیله عراقی کشته شده اند.
 
تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

در همین رابطه از سرنوشت برخی خانواده های این افراد گزارشهای نگران کننده ای به گوش می رسد. به گفته "صباح کرحوت" رییس شورای استان الانبار عناصر داعش با تعقیب گروهی از عشایر آلبونمر آنها را در بیابانهای میان مسیر هیت – حدیثه در محاصره قرار داده اند و از ارائه هرگونه غذا و دارو و آب به آنها ممانعت بعمل می آورد.
 
همزمان با تشدید نگرانیها از احتمال قتل عام کامل عشایر آلبونمر در شهر هیت، رییس این عشیره با ارسال نامه ای به "دکتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق" خواستار کمک ارتش عراق برای اخراج تروریستهای داعش از این منطقه شده است.

در پی این درخواست شب گذشته نخست وزیر عراق به فرماندهان ارتش دستور اعزام فوری نیرو و حملات هوایی به مواضع داعش در این منطقه برای شکستن محاصره آن را صادر کرده است.

ادامه دارد ...

گاردین: سردار سلیمانی بغداد را حفظ كرد

 روزنامه انگلیسی گاردین با انتشار گزارشی نوشت كه سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بغداد را حفظ كرد. 

گاردین در گزارشی با عنوان «نقش ایران در عراق بسیار مهم است و سلیمانی بغداد را حفظ كرد»  نوشت: سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به حفظ امنیت بغداد و جلوگیری از افتادن آن به دست داعش كمك كرد.

گاردین افزود: تصویر سردار سلیمانی با نیروهای منطقه كردستان عراق در بحبوحه جنگ با داعش، تصویری كمیاب است كه به صورت بسیار حرفه‌ای برداشته شده است

 

این روزنامه انگلیسی در ادامه این مطلب نوشت ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران یکی از نقش های کلیدی را در عراق علیه داعش بازی می کند و به طور معمول اطلاعات بسیار کمی از وی و عملیات هایش در دست است اما عکس جدید از  این مرد ۵۰ ساله که چفیه انقلابی را به دور گردن خود انداخته است، نشان می دهد که استراتژی تهران در مقابله با داعش تغییر کرده است و نقش بسیار زیادی را برای مقابله با داعش در عراق و سوریه دارد.
 
در ادامه این گزارش آمده است که تصاویر جدید از قاسم سلیمانی نشان دهنده تغییر استراتزی تهران در مقابله با داعش بوده که اخیرا بخشهایی از عراق و سوریه را اشغال کردند.
 
به نوشته گاردین، قاسم سلیمانی نقش بسیار زیادی را در متوقف کردن داعش دارد. بحران عراق ممکن است اتحادی را بین ایران و آمریکا ایجاد کند اما این دو کشور بر سر کشور سوریه به شدت اختلاف نظر دارند و بسیاری از تحلیلگران نیز بر این باورند که بسیار بعید است این ائتلاف شکل گیرد.
 
این روزنامه انگلیسی خاطر نشان می کند از جاییکه بسیاری از شهروندان عراق شیعه هستند، برای ایران همسایه غربی از اولویت بالایی برخودار است.
 
گاردین ادعا می کند بعد از اینکه نخست وزیر جدید عراق جای نوری المالکی را گرفت و داعش هم مناطق بسیاری از این کشور را اشغال کرد، ایران نیز به نوعی کنترل عراق را از دست داد و هم اکنون در تلاش است که این موضوع را تغییر دهد.
 
یکی از منابع مطلع کُرد نیز اخیرا گفته است که حضور قاسم سلیمانی برای حفاظت بغداد در مقابل داعش بسیار حیاتی بوده و وی با تشکیل حلقه دفاعی دور تا دور بغداد از نفوذ داعش جلوگیری کرده است.

.

۳۰اسرائیلی به داعش پیوسته‌اند

بین الملل > خاورمیانه - تسنیم نوشت:

درپی پیوستن ۳۰ اسرائیلی به گروه داعش طی سال گذشته مقامات رژیم صهیونیستی به دنبال لغو تابعیت این افراد هستند.
به گزارش  اسرائیل نشنال نیوز، منابع رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه اعلام کردند که دست‌کم 30 شهروند اسرائیلی طی سال گذشته به گروه تروریستی داعش پیوسته‌اند و این رژیم به دنبال لغو تابعیت افرادی است که به این گروه ملحق شده‌اند.

اوزی لاندائو، وزیر توریسم اسرائیل فردی است که با ارسال نامه‌ای به بنیامین نتانیاهو به دنبال لغو تابعیت این افراد است.

لاندائودر این باره گفت: اینها افرادی هستند که  به عنوان شهروند در اسرائیل زندگی می‌کنند و به همین دلیل از حقوق بسیاری برخوردار هستند و همچنین به اطلاعات حساس و زیادی دسترسی دارند. البته این موضوع تا زمانی است که این افراد به یک سلاح خطرناک تبدیل نشده‌اند و ما را تهدید نمی‌کنند.

روز دوشنبه یک اسرائیلی که گفته می‌شد به داعش پیوسته است به والدین خود اطلاع داد که وی به این گروه پیوسته است.

 

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(علیهم الیلام) ـ ابنا ـ سرپرست سرکنسولگری ایران در کربلا در پاسخ به سوالی درمورد مخالفت آیت‌الله سیستانی با نخست‌وزیری نوری‌المالکی گفت: بنا به گفته نزدیکان حضرت آیت‌الله سیستانی، نظر ایشان بر این بود که «بجای آقای نوری مالکی شخص دیگری بر مسند نخست وزیری بنشیند و ادامه نخست وزیری وی در شرایط فعلی به نفع کشور و ملت عراق نمی‌باشد».

«شکرالله طاهری» افزود: در دو سه سال گذشته٬ اختلافاتی بین گروه‌های مختلف سیاسی در عراق بوجود آمد. حضرت آیت‌الله سیستانی نیز طی این دو سه سال در مباحث سیاسی وارد نشدند. شاید نزدیک به سه سال باشد که ایشان مسئولین سیاسی عراق را در نجف به حضور نپذیرفتند و تمایلی برای ملاقات با آن‌ها نداشته و اعتقادشان به این بود که صلاح نیست با سیاسیون نشست داشته باشند.

وی همچنین با تاکید بر بی‌طرفی رهبر معظم انقلاب اسلامی در ماجرای تعیین نخست وزیر عراق اظهار داشت: حضرت آقا همواره نظرشان بر این بوده که خواسته‌های حضرت آیت‌الله سیستانی باید در راس امورات در عراق اجرا شود. ایشان هیچگاه در خصوص فردی، جریانی و یا گروهی در عراق نظری ندادند و نفرمودند که چه کسی نخست وزیر عراق بشود و چه کسی نخست وزیر عراق نشود.

آنچه در پی می‌آید ماحصل گفتگوی تفصیلی خبرگزاری ابنا با سرکنسول ایران در کربلا می‌باشد:

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به کوشش: علی شاکر

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* ابتدای بحث را با موضوع اتفاقات روز عراق یعنی تحولات سیاسی پس از انتخابات آغاز می‎کنیم. ائتلاف قانون در روز جمعه 14 اردیبهشت سال 1392 با حضور پررنگ حزب الدعوه و به ریاست آقای نوری المالکی پیروز انتخابات شد. پس از ماه‌ها که تمامی مردم عراق و سایر کشورها انتظار داشتند که مالکی بر مسند نخست وزیری بنشیند؛ حیدرالعبادی به عنوان رییس جمهور جدید برگزیده شد. علت متقاعد کردن آقای مالکی برای کناره گیری و جایگزین شدن حیدر العبادی برای نخست وزیری چه بوده است؟

به‌عنوان مقدمه می‌بایست عرض کنم که بر اساس یک توافق نانوشته٬ نخست وزیر می‏بایست از شیعیان انتخاب گردد و کسی می‌تواند نخست وزیر شود که رئیس حزب غالب در انتخابات باشد.

 

همانطور که می‎دانید٬ دولت قانون با کسب تعداد 95 کرسی توانست بیشترین آرا را کسب نماید؛ لذا براساس قانون باید رئیس این ائتلاف به عنوان رئیس هیئت دولت و نخست وزیر عراق از سوی رئیس جمهور مامور تشکیل کابینه شود.

 

رئیس این ائتلاف نوری مالکی است، اما با توجه به جریاناتی که در دوران هشت ساله صدارت وی و اختلافی که بین گروه‌های شیعه به وجود آمد؛ در ‌‌نهایت به این نتیجه رسیدند که نوری مالکی در راس امور و نخست وزیری نباشد.

 

بر اساس قانون، آقای مالکی می‎بایست اکنون سکان دار منصب نخست وزیری می‎شد لکن رخدادهایی همچون احتمال تجزیه عراق در پی حملات داعش٬ اخلال در نظم کشور٬ احتمال از بین رفتن یکپارچگی میان گروه‌های مختلف حاکم در عراق (شیعیان، اهل سنت و اکراد) و مهم‏تر از همه اینکه همبستگی بین شیعیان نیز در آستانه تضعیف قرار داشت؛ در ‌‌نهایت منجر به آن شد که پس از بررسی‌های بسیار به این نتیجه برسند که آقای نوری مالکی در راس امور نباشد.

 

 

آقای نوری مالکی با توجه به تسلطی که به اوضاع عراق داشت و سبک و سنگین کردن شرایط فعلی کشور به این نتیجه رسید که پافشاری وی برای صدارت نخست وزیری می‌تواند به اختلافات عراق دامن بزند و به مساله وحدت ملی خدشه وارد کند؛ لذا وی با درک موقعیت فعلی و ترجیح منافع ملی کشورش بر منافع خود حاضر به کناره گیری شد تا یکی از اعضای حزب الدعوه که هم گروه و از رفقای قدیمش نیز است؛ زمام امور را به دست بگیرد.

 

* کناره گیری آقای مالکی به این سهولت که شما می‌فرمایید نیز حاصل نشد و شواهد از اتفاقات دیگری حکایت دارد. شماری از مردم در اعتراض به کناره گیری آقای مالکی به خیابان‏ها آمدند و برخی کارشناسان حتی احتمال رخ دادن کودتا را اعلام کرده بودند. آقای نوری مالکی٬ خود نیز رضایت چندانی از این موضوع نداشته و گویا مجبور به کناره گیری شد!

 

حامیان "ائتلاف قانون" معتقدند که بر اساس قانون باید نوری مالکی به عنوان رئیس این ائتلاف می‌بایست مامور تشکیل کابینه می‌شد، لذا در ابتدا از کناره گیری نوری مالکی رضایت نداشتند چراکه قانون حق نخست وزیری را به او داده و نارضایتی ایشان نیز بر اساس بود.

 

اما همانطور که عرض کردم٬ آقای مالکی با درنظر گرفتن مشکلات پیش روی دوران نخست وزیری‎اش و احتمال وارد شدن لطمه به موضوع وحدت ملی کشور٬ برای حفظ اتحاد و تمامیت ارضی عراق، در ‌‌نهایت به این نتیجه رسید که باید این کار عملی شود و اعتراض خود را پس گرفت و حتی اعلام کرد که آماده همکاری با نخست وزیر جدید است که این حرکت نوری مالکی در حفط وحدت بسیار پسندیده و قابل تقدیر است.

 

* آیا کناره گیری آقای مالکی٬ دموکراسی و آزادی در انتخابات عراق را زیر سوال نبرد؟

 

خیر٬ بنده چنین نظری ندارم. کسی که انتخاب شده٬ در راستای خط فکر سیاسی آقای نوری مالکی می‎باشد و از اعضای حزب الدعوه است. این موضوع هیچ منافاتی با دموکراسی ندارد، بلکه مطابق با اصول دمکراسی است که در راستای ایجاد تغییر و تحول، به راحتی دولتی با انتخابات مردمی جابجا می‌شود و در این خصوص هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

 

* همانطور که مستحضرید٬ رابطه سیاسی آقای نوری المالکی با ایران رابطه‌ بسیار تنگاتنگی بود. با روی کار آمدن آقای حیدر العبادی این سوال مطرح می‌شود که آیا آن روابط تهران ـ بغداد به قوت خود باقی خواهد ماند؟

 

قطعاً همین طور است. شما مطمئن باشید که آقای حیدرالعبادی هم جزء افرادی هستند که تقویت رابطه با جمهوری اسلامی ایران از سیاست‌های اصولی ایشان است و خط مشی آقای مالکی را دنبال می‌کند.

 

مطمئناً هیچ تغییری در روابط استراتژیکی بین ایران و عراق به وجود نمی‌آید،‌‌ همان دوستی و برادری صمیمانه‌ای که در زمان نوری مالکی حاکم بوده است، با توجه به دیدگاه و نگاه آقای حیدرالعبادی نسبت به ایران‌‌ همان روند ادامه خواهد داشت.

 

* «علی هاشم» سرپرست دفتر المیادین در تهران، طی گزارشی در پایگاه خبری ـ تحلیلی المانیتور نوشت: «هیات بلند پایه‎ای از سوی رهبر معظم انقلاب به عراق سفر کرده و دیداری با آیت‎الله سیستانی داشتند. آیت‎الله سیستانی در این دیدار به یکی از اعضای این هیات گفتند که به مقام معظم رهبری اعلام بفرمایید که من با روی کار آمدن آقای مالکی موافق نیستم. هیات ایرانی پس از بازگشت از عراق٬ خدمت رهبری رسیدند و اتفاقات را بازگو کردند. ایشان نیز به مشاوران ارشد خود دستور فرمودند که آقای نوری المالکی را متقاعد به کناره گیری کنند.» شما چه مقدار صحت و سقم این مطلب را تایید می‎کنید؟

 

 

بنده نمی‎توانم درمورد این گزارش اظهار نظری کنم٬ ولی بصورت کلی خدمتتان عرض می‎کنم که در دو سه سال گذشته٬ اختلافاتی بین گروه‌های مختلف سیاسی در عراق بوجود آمد.

 

حضرت آیت‌الله سیستانی نیز طی این دو سه سال در مباحث سیاسی وارد نشدند. شاید نزدیک به سه سال باشد که ایشان مسئولین سیاسی عراق را در نجف به حضور نپذیرفتند و تمایلی برای ملاقات با آن‌ها نداشته و اعتقادشان به این بود که صلاح نیست با سیاسیون نشست داشته باشند.

 

این بحث در رابطه با آقای نوری مالکی نیز اتفاق افتاده است و بنا به گفته نزدیکان حضرت آیت‌الله سیستانی، نظر ایشان بر این بود که «بجای آقای نوری مالکی شخص دیگری بر مسند نخست وزیری بنشیند و ادامه نخست وزیری وی در شرایط فعلی به نفع کشور و ملت عراق نمی‌باشد».

 

آنچه می‌توانم در مورد نظر مقام معظم رهبری ـ که در این گزارش آمده ـ عرض کنم این است که حضرت آقا همواره نظرشان بر این بوده که خواسته‌های حضرت آیت‌الله سیستانی باید در راس امورات در عراق اجرا شود. ایشان هیچگاه در خصوص فردی، جریانی و یا گروهی در عراق نظری ندادند و نفرمودند که چه کسی نخست وزیر عراق بشود و چه کسی نخست وزیر عراق نشود.

 

مجدداً تاکید می‎کنم که نظر مقام معظم رهبری این است که نقطه نظرات علمای عراق به ویژه حضرت آیت الله سیستانی در این کشور اجرایی گردد.

 

* آنچه مسلم است٬ مخالفت حضرت آیت‎الله سیستانی با روی کار ماندن آقای نوری المالکی می‎باشد که این مهم را بسیاری از شبکه‌های خبری و خبرگزاری‌ها اعلام کردند. به نظر شما دلیل این مخالفت آیت الله سیستانی با آقای مالکی چیست؟

 

عراق یک کشور بحران زده است، مشکلات سیاسی٬ اقتصادی و امنیتی دارد. عملیات تروریستی و جنایتکارانه در آن انجام می‌شود. آیت‌الله سیستانی نظرشان بر این بود که دولت نتوانسته خواسته‌های مردم را برآورده کند. بالاخره مردم انتظاراتی دارند و می‌خواهند در امنیت و آسایش باشند و از لحاظ معیشتی می‌خواهند در حد مطلوبی قرار گیرند.

 

 

طبق نظر حضرت آیت الله سیستانی آنچه که مردم در زمینه‎های امنیتی، سیاسی، اقتصادی٬ معیشتی و پیشبرد امور در عراق از آقای نوری مالکی انتظار داشتند٬ اتفاق نیفتاده و در این موضوعات به آقای نوری مالکی اشکالاتی را وارد دانستند؛ لذا اعتقاد داشتند فرد دیگری برای نخست وزیری انتخاب شود تا با ایجاد تغییر و تحولات و اتخاذ مواضع جدید و با رویکرد سیاست‌های جدید بتواند کشور را از این وضعیت نجات دهد.

 

* محور دوم گفت‌و‌گوی ما پیرامون تحولات میدانی عراق است.‌‌ داعش از زمان ورود به عراق٬ حملاتی را به اقصی نقاط کشور صورت داد. این گروه تروریستی امروزه حملاتی را به جنوب کشور ـ که اکثراً مناطق شیعه نشین می‎باشد ـ را متوقف کرده است و حملات به شمال کشور و مناطق کرد نشین علی الخصوص اربیل افزایش داده است. این تغییر استراتژی را چگونه می‎بینید؟

 

علت تغییر تاکتیک داعش در حمله به اربیل می‌تواند به چند دلیل باشد.

 

هدف از حمله داعش به عراق، تشکیل یک حکومت سنی تندرو و افراطی در محدوده کشورهای سوریه، عراق، لبنان و فلسطین با نام «خلافت اسلامی» است که با افکار و اندیشه های دموکراسی و آزادی‌خواهانه مغایرت دارد و ابتدائاً بحث اختلاف بین شیعه و سنی را مطرح کرد که تا اندازه‌ای هم کارگر شد.

 

این گروه تروریستی٬ اهل سنت را علیه شیعیان تهییج کرد و تلاش داشت که مناطق هم‌مرز ترکیه، سوریه و عراق را برای خود امن کند اما این مسئله بدون توسعه آن به اقلیم کردستان عراق ممکن نیست. از طرفی داعش به دنبال توسعه قلمرو خود در همه جای عراق از جمله اقلیم کردستان است.

 

از طرف دیگر گروه داعش هیچ رحمی حتی به گروه‌های سنی هم نمی‌کند٬ مگر آن‌هایی که افکار و اندیشه‌های خودشان را دارند. سنی‌های با تدبیر و روشنفکری که کشتار مردم را محکوم می‌کنند٬ به هیچ وجه مورد تایید داعش نیستند و لذا داعش در نخستین اقدم٬ با نگاه شیعه و سنی وارد قضیه شد.

 

 

داعش پس از آنکه مناطقی را بدست گرفت و به اصطلاح حکومت به راه انداخت٬ تغییر تاکتیک داد. اهل سنت را با اکراد و شیعیان تفکیک کرد و بعد هم تمایز بین سنی و کرد و لذا به فکر تسلط بر کردستان افتاد. به همین دلیل اکنون به مناطق کرد نشین حمله ور شده است.

 

دلیل دیگر تغییر تاکتیک در جهت حمله به کردستان این بوده که داعش معتقد است بسیاری از رفتارهای کردها در کردستان با خط مشی اسلام و خلیفه اسلامی مغایرت دارد، بنابراین برای اینکه بتواند خط و مشی افراطی خود را در کردستان عراق پیاده کند به آنجا حمله کرد.

 

از همه مهمتر اینکه برداشت آنان از اسلام٬ یک برداشت قشری و سطحی است و اسلام را در محدوده‌ تنگنای خودشان می‌بینند. لذا آن افکار و اندیشه‌هایی که به عنوان افکار دموکراسی و آزادی در مردم کردستان عراق تبلور پیدا کرده است٬ مورد قبول این‌ها نمی‎باشد. لذا داعش با جای گرفتن در عراق٬ کم کم خودشان را به سوی اقوام دیگر گسترده می‌کنند و تغییر تاکتیکشان هم در این راستا است. یعنی گسترش قلمرو با ترویج ایدئولوژی افراطی در راستای تشکیل حکومت بر مبنای ایده خود پیش بینی می‌گردد و داعشیون در مرحله بعدی با حمله به مناطق سنی نشین، به جنگ با برادران اهل تسنن که مخالف ایدئولوژی افراطی آنها هستند خواهند رفت.

 

* دولت آمریکا که تا ماه‌های گذشته بصورت علنی از داعش حمایت کرده و سایر کشورها را به تجهیز آنان تشویق می‎کرد؛ اخیر به مواضع این گروه تروریستی حمله ور شده و مناطقی را بمباران کرده است. این موضع دوگانه دولت آمریکا٬ انتقادات شدید «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان٬که شامگاه جمعه 24 مردادماه به صورت ویدئو کنفرانس سخن می‎گفت را نیز به همراه داشته است. شما به عنوان یک شاهد عینی در منطقه٬ مواضع آفتاب‌پرستانه دولت آمریکا را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

 

آمریکایی‌ها از روز اول نظرشان درمورد تقویت داعش برای اخلال امنیت منطقه مثبت بوده است و خودشان بزرگترین حامی این گروه تروریستی هستند. داعش در کشورهای همپیمانان آمریکا در منطقه آموزش دیده و سپس تجهیز و سازماندهی شده و با چراغ سبز آمریکا به عراق حمله کرده است.

 

تجهیزات این گروه تروریستی متعلق به دولت آمریکا است٬ اما با چه واسطه‎ای به دست آنها رسیده است؟! واسطه تجهیز٬ دوستان استراتژیک آمریکا کشورهای منطقه هستند. علت اینکه دولت آمریکا موضع تهدید را به جای حمایت در مورد داعش اتخاذ کرده این است که اکنون جوی علیه این گروه تروریستی در سراسر جهان به راه افتاده و جنایات فجیع داعش تمام مردم دنیا را متاثر کرده است.

 

پس دیگر آمریکا نمی‎تواند حمایت کند٬ چراکه دیگر در مقابل تمام دنیا قرار می‎گیرد. به هرحال باید گفت که آمریکا کشوری تروریست پرور و این سیاست های یک بام و دو هوا برای پیشبرد اهداف خود در منطقه می‎باشد و هدف اصلی‌اش نیز جهان اسلام است.

 

اوایلی که این اتفاق در عراق افتاد٬ آمریکا برای همکاری با ایران در راستای مبارزه با داعش ابراز تمایل کرد ولی بعدها هیچ اراده‌ای از سوی این کشور مشاهده نشد. دولت آمریکا در شش ماهه اخیر مواضع مختلفی در مقابل حملات داعش به عراق و سوریه اتخاذ کرده است.

 

حقیقت امر این است که دولت آمریکا هرگاه متوجه واکنش جامعه جهانی علیه خود در هر موضوعی شود٬ با کمی تغییر مسیر در مواضع خود٬ سعی در شستشوی اذهان عمومی جهان می‎کند و موضع خود را در راستای منافع خویش تغییر می‌دهد و با چرخش در سیاست خود تلاش می‌کند با نظر جامعه جهانی هرچند بطور موقت هماهنگ شود.

 

عملیات نیروهای آمریکایی صرفاً یک عملیات نمادین است و تأثیری بر عملکرد یا قوت و ضعف داعش ندارد، همان‌گونه که تأثیری بر تروریسم در عراق هم نگذاشته است. صرفاً یک اقدام نمادین بود که به چندین نقطه حمله محدود کردند و هدفشان هم صرفاً این بود که خطوط قرمز خود را به نیروهای داعش تذکر داده باشند.

 

 

آمریکایی‌ها در عراق دو خط قرمز دارند: یکی پایگاه نظامی این کشور است که در شمال غرب اربیل واقع شده است و نگران هستند که تحرکات داعش به شمال عراق هم منتقل شود و در نهایت امنیت پایگاه این کشور با مشکل مواجه شود. در حقیقت آمریکایی‌ها با توجه به اتفاقی که در لیبی برای سفارت این کشور و سفیر واشنگتن افتاد، این بار می‌خواهند پیش‌دستی کنند و نگذارند همان اتفاق در عراق و برای پایگاه نظامیشان بیفتد.

 

دومین خط قرمز آمریکایی‌ها، مسیحیان عراق هستند که با توجه به اتفاقاتی که طی روزهای گذشته در منطقه شمال غرب استان نینوا افتاد و یک شهر مسیحی‌نشین به تصرف داعشی‌ها درآمد و تعداد زیادی از مسیحیان قتل‌عام شدند، آمریکایی می‌خواهند به عوامل داعش تذکر دهند که این اقدامات آن‌ها با برخورد غرب مواجه خواهد شد.

 

همین اقدامی که آمریکایی‌ها انجام داده‌اند، اگرچه نمادین بوده، اما روحیه نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز آن‌ها را نشان می‌دهد. آن‌ها مردم را در حقیقت به دو دسته تقسیم کرده‌اند: دسته‌ای که باید از آن‌ها حمایت و حفاظت شود، و دسته‌ای که محافظت از آن‌ها ضرورتی ندارد. خود این رویکرد، ماهیت اقدام به ظاهر ضدتروریستی آمریکا در عراق را زیر سؤال می‌برد.

 

به هر حال تمام این گروه‌ها در كلیت امر مخلوق و بازیچه سیاست‌های گروه غرب به خصوص ایالات متحده هستند. لذا دو رویكرد غرب مبنی برحمایت از این گروه‌ها علیه كشور های مستقل، و بر عكس سركوب آنها در مواقع رویارویی با منافع و هم پیمانان آنها، نقشه ثابت موجودیت این گروه‌ها بوده است.

 

استکبار جهانی در راس آن آمریکا به عنوان حامی اصلی این گروه‌ها در سوریه، در تمام مراحل به خاطر تضعیف دولت بشار اسد از این گروه‌ها حمایت می كردند. اما با گسترش دامنه فعالیت های آنها در عراق و تهدید منافع هم پیمانان آمریكا در منطقه سیاست‌های آمریكایی‌ها و در كلیت امر گروه غرب، نسبت به آنها نیز تغییر كرده است.

 

به بیان دیگر مرحله سكوت و حمایت ضمنی از داعش به سر آمده و مرحله جدیدی با حمله نظامی نیم بند آمریکا به نیروهای داعش در نزدیكی اربیل آغاز شده است.

 

گسترش دامنه فعالیت این گروه‌ها، تهدید منافع هم پیمانان آمریکا توسط داعش و اعلام خلافت كذایی از جانب آنها باعث شد تا بار دیگر رویكرد آمریکا و غرب نسبت به این گروهها تغییر كرده است.

 

صدور بیانیه 11509 شورای امنیت با تلاش های گروه غرب و حمله اخیر نیروی هوایی آمریکا نشانگر این تغییر موضع است، اما این تغییر موضع به معنای حذف این گروه و پایان مداخلات كشور های منطقه ای و بین المللی نخواهد بود. كشور های گروه غرب همچنان از این گروه ها در راستای منافع خود استفاده خواهند كرد.

 

برای مثال٬ ذبح دو خبرنگار آمریکایی توسط یکی از اعضای داعش سندی بر این مدعاست. توجه بفرمایید که تا تمام جهانیان به سیاست حمایت دولت آمریکا در مقابل جنایات وحشیانه معترض شدند؛ ویدئوهایی مبنی بر کشته شدن دو شهروند آمریکایی به دست این گروه تروریستی در فضای مجازی منتشر می‎گردد. آیا این شک شبهه ندارد و برای جامعه جهانی سئوال برانگیز نیست؟!

 

* از وقتی که در اختیار بنده قرار دادید سپاسگزارم.

 

امنیت و آرامش را برای شما و مردم سراسر دنیا آرزو مي‌کنم.

خبرگزاری فارس: حمایت «اسامه النجیفی» از نامزدی «احمد المساری» /کالاهای ساخت عربستان و ترکیه در کربلا و نجف تحریم شدند

به گزارش خبرگزاری فارس، عراق که بیش از یک ماه است با بحران نفوذ تکفیری‌ها به برخی شهرها مواجه است، توانسته تروریست‌ها را به میزان زیادی مهار کند و نقشه‌های آنها برای نفوذ به سایر مناطق و ایجاد ناامنی را خنثی کند. دستگیری جنگجویان اجاره‌ای، کشتن تعداد زیادی از آنها در حملات هوایی ارتش در شهرهای موصل، تکریت، فلوجه و ...تقریبا هر روز در این کشور روی می‌دهد. از سوی دیگر همچنان خودروهای بمب‌گذاری شده به طور پراکنده در عراق منفجر می‌شوند و قربانی می‌گیرند.

* داوطلب عراقی که با یک پا با تکفیری‌ها می‌جنگد+عکس

* کشته شدن 70 تکفیری از جمله سرکرده آنها به نام «ابو عثمان» در اطراف «کرمه» و فرار شمار زیادی از آنها به سوی فلوجه

* پاکسازی کامل «الضلوعیه» از تکفیری‌ها

* مسئول بخش ترورها در گروه داعش به همراه ۱۴ مسلح در موصل طی حمله هوایی ارتش عراق کشته شدند.

* ۲ سرکرده تکفیری و ۸ تروریست اجاره‌ای عرب در بمباران الرمادی کشته شدند

* 350 هزار ترکمانی از «تلعفر» به دلیل جنایات تکفیری‌ها گریخته‌اند

* ترفند ناکام تکفیری‌ها برای نفوذ به نجف اشرف/دستگیری ۶ تکفیری دیگر در این شهر

* انفجار تروریستی در الرمادی 5 کشته و 9 زخمی برجای گذاشت

* کشته شدن ده‌ها تکفیری داعش در تلاش ناکام آنها برای اشغال پالایشگاه «بیجی»

انتهای پیام/غ

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رسانه‌های عراقی، پاکسازی بیمارستان تکریت و مرگ مفتی عربستانی گروهک تروریستی داعش در شمال شهر تکریت از جمله مهم‌ترین اخبار امنیتی صبح امروز (سه‌شنبه) است.

* سرویس مبارزه با تروریسم اعلام کرد: پاکسازی بیمارستان تکریت، منطقه «العوجه الجدیده»، آکادمی پلیس و مرکز فرهنگی شهر

* سرویس مبارزه با تروریسم عراق با پشتیبانی نیروی هوایی عملیات گسترده خود برای پاکسازی تکریت از تکفیری‌ها را آغاز کرد.

* افراد مسلح به ساختمان روزنامه «التآخی» در بغداد حمله کردند و سلاح‌های نگهبانان و 3 خودرو را مصادره کردند.

* مفتی سعودی تکفیری داعش به نام «أبو أسامة القحطانی» در شمال تکریت کشته شد.

 

***

17:11   دیدار وزرای خارجه مصر و اردن درباره تحولات عراق و فلسطین

15:24   «مالکی»: اربیل مقر عملیات داعش، بعث و القاعده شده است

14:24   تبرئه فرمانده نیروهای مسلح ترکیه در پرونده بمباران «اولودره»

13:43   پیدا شدن ۵۰ جسد مجهول الهویه در جنوب غرب «حله» در استان «بابل»

12:43   یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه: همکاری ایران و روسیه در عراق بسیار حائز اهمیت است

12:39   توافق شبه ‌رسمی برسر نامزدی «نوری المالکی» برای نخست‌‌وزیری عراق

12:38   کشته شدن ۴۰۰ تکفیری در یک ماه گذشته در استان «دیالی»

12:12   ارتش عراق نفوذ تکفیری‌ها به جنوب صلاح‌الدین را خنثی کرد/کشته شدن ۱۶ تروریست

11:48   جدیدترین پیشنهاد ترکیه‌ برای استان «کرکوک»

11:13    والی تکفیری منطقه «السعدیه» در دیالی عراق کشته شد

10:51   «عمار الحکیم»: داعش با هماهنگی برخی گروە‌ها وارد موصل شد

09:52   «اسامه النجیفی»: از نامزدی «احمد المساری» برای ریاست پارلمان حمایت می‌کنم

08:31   یادداشت سفیر کشورمان در خبرگزاری ملی قرقیزستان: عراق؛ درگیر تروریسم سازمان‌یافته به نام مذهب و با ابزار فرقه‌گرایی

3:55    وقوع درگیری در جنوب شهر موصل

 00:35   کالاهای ساخت عربستان و ترکیه در کربلا و نجف تحریم شدند

21:30    وزیر خارجه کویت تجزیه عراق را امری خطرناک خواند

 21:28    داعش 30 غیرنظامی عراقی را اعدام کرد

 19:17   تاکید بان‌کی‌مون بر حمایت سازمان ملل از دولت عراق در مقابله با تروریسم

 

***

17:32   گفت‌وگوی تلفنی «السیسی» و «نوری المالکی»

16:50   24 کشته در حمله سوخوها به مواضع تکفیری‌ها در حله

16:37   نشست «عراق یک‌ماه پس از بحران آفرینی تکفیری‌ها و بعثی‌ها» در خبرگزاری فارس برگزار شد

16:18    «قاسم عطا»: انتفاضه موصل علیه داعش در راه است

14:37  صدای روسیه: «ابوبکر البغدادی» با سیا همکاری می‌کند

14:21   الشرق الاوسط؛ «برهم صالح» نامزد کردستان عراق برای تصدی ریاست ‌جمهوری

 

13:58  فراکسیون «الشهرستانی» خواستار مشورت با آیت‌الله سیستانی درباره نامزد نخست‌وزیری شد

13:33   گروه‌های مسلح همپیمان با تکفیری‌ها از بیعت با «ابوبکر البغدادی» سر باز زدند

12:56   گروهک تکفیری داعش تهدید کرد: حمله به زندان‌ها برای آزادی زندانیان خود از جمله در لبنان

12:21   آوارگان اهل سنت «الانبار» میهمان حسینیه‌های شیعیان

12:18   افشای همکاری ترکیه با تکفیری‌های داعش

11:49   مسئول سابق انگلیسی: داعش برای غرب تهدید نیست

11:18   مخالفت ائتلاف سنی «متحدون» با تشکیل اقلیم برای اهل سنت عراق

10:33   پایگاه عراقی: «کردستان» 12 تانک غنیمتی از تکفیری‌های داعش خرید

09:58   گروهک داعش چند فرمانده افراد مسلح را به جرم عدم بیعت اعدام کرد

09:24   نگرانی مقامات آسیای میانه از تشدید افراط‌گرایی

09:18   احتمال جلو افتادن زمان برگزاری اولین جلسه پارلمان عراق

03:03   مسئول حزب دموکراتیک سوریه: داعش با حمایت شیوخ عرب در پی تاراج منابع نفتی عراق و سوریه است

03:02   نویسنده سوری: داعش تحول یافته افکار وهابیت است

00:10   3کشته و 27 زخمی درپی وقوع چند انفجار در بغداد

00:02   سوء استفاده داعش از بیماران روانی و معلولان ذهنی برای عملیات انتحاری

       * * *

 

16:26    5کشته و 16 زخمی در انفجار «کاظمین»

15:26   نشست فردای پارلمان عراق به تاخیر افتاد

14:31   انتقاد «مالکی» از سکوت طرف‌های داخلی و خارجی در قبال تحولات عراق

14:22    فرمانده لشگر 6 ارتش عراق به دست یک تک‌تیرانداز کشته شد

 14:15   1 کشته و 4 زخمی در انفجار شرق بغداد

 14:08   کشته شدن 15 تکفیری داعش در نزدیکی پالایشگاه «بیجی»

12:42   تدابیر شدید امنیتی در بصره

11:24   رقابت 5 نفر بر سر ریاست پارلمان عراق

10:42   دفتر آیت الله سیستانی مخالفت ایشان با نخست‌وزیر مالکی را تکذیب کرد

09:36   عالم حنفی و عضو پارلمان افغانستان: داعش در حال ریختن خون مسلمانان است

02:08   ساندی تایمز: مالکی آمریکا را به لغو توافقنامه امنیتی تهدید کرد

02:04   یادداشت / بازی مجهول آمریکا در زمین عراق

01:07   هشدار رئیس جمهور مصر: تلاش برای تجزیه عراق به دیگر کشورها هم سرایت می‌کند

00:33   تکفیری‌های داعش ۴۰ ترکمان را در شمال موصل ربودند

00:10   دخالت سناتور آمریکایی در امور عراق و موضعگیری علیه نوری المالکی

00:01   گلوبال ریسرچ: «خلافت داعش» ابزار آمریکا برای تجزیه عراق است

     * * *

 18:04  ارتش عراق: بیش از ۱۰۰ تروریست در صلاح‌الدین کشته شدند

16:42   امیر داعش در شمال بغداد کشته شد

16:29   فرمانده نیروی واکنش سریع ارتش عراق: داعش پس از آزادسازی تکریب ضعیف شد

15:36   تماس تلفنی مخالفان مالکی با آیت الله سیستانی برای بهره‌برداری از محبوبیت مرجعیت

15:02   امیرعبداللهیان: اجازه نمی‌دهیم عراق تجزیه شود/ نقش عربستان سازنده نیست

15:02   سرکرده داعش مزدور اسرائیل و غرب است

14:36   برند تکفیری برای «اسلام» / چرا حمایت رسانه‌ای از داعش زیاد است؟

13:13   نشست امروز ائتلاف همپیمانی ملی عراق

12:09   عضو هیأت علمای الازهر در گفت‌وگو با فارس: داعش به اهل سنت لطمه زد و به اسلام اهانت کرد

11:57   حزب «جلال طالبانی»: اربیل نمی‌تواند در مناطق مورد مناقشه همەپرسی برگزار کند

11:14   سیاست مدار کُرد ترکیه: اظهارات بارزانی غلط است، کرکوک فقط مال کُردها نیست

01:14 تکفیری‌ها 36 مدرسه دینی اهل تسنن در نینوا را بستند

00:59  4 کشته و 12 زخمی درپی انفجارهای تروریستی در بغداد و بصره 00:47  یک سرکرده داعش و دو همراهش در الرمادی کشته شدند

22:21 یک نماینده پارلمان عراق خواستار اخراج مشاوران نظامی آمریکا شد 21:47 دولت عراق ویدئوی «بغدادی» را ساختگی خواند

20:35 جماعت علمای اهل تسنن عراق، تخریب حسینه‌ها توسط داعش را محکوم کرد

18:22  کشته شدن ۶۰ تروریست تکفیری در عملیات ارتش در موصل و تکریت

18:10 خبر اعزام هیأتی از ایران به عربستان برای مذاکره درباره مسائل عراق تکذیب شد

17:54   پلیس عراق والی جنوب تکفیری‌ها را کشت

17:53   تکفیری‌ها یک عضو ائتلاف متحدون را ربودند

17:44  انفجار دو بمب در بغداد 6 کشته و 15 زخمی بر جای گذاشت

17:35   تصویر «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش

 

16:59   خشنودی حزب «مسعود بارزانی» از حمایت‌های تل‌آویو

16:03    «نوری مالکی» فرمانده نیروی زمینی ارتش عراق را بازنشسته کرد

15:32   80 درصد استان «صلاح‌الدین» در دست ارتش عراق

15:24    پیام مقتدا صدر به اعضای «سرایا السلام» در «سامرا» 

14:49   والی تکفیری در تکریت پس از دستگیری: سنی و شیعه هر دو کافرند

14:39   یک مقام اتحادیه میهنی کردستان عراق: ترکیه و اسرائیل به کُردها خیانت می‌کنند/ دولت کُردی تأسیس نمی‌کنیم

13:27    استانداری «دیالی» خبر داد: پاکسازی 95 درصد استان دیالی از تکفیری‌ها/ کشته شدن دست راست فرماندهی داعش در دیالی

13:08   افخم: مردم عراق هرگز به تجزیه کشورشان تن نمی‌دهند

13:27    استانداری «دیالی» خبر داد: پاکسازی 95 درصد استان دیالی از تکفیری‌ها/هدف بعدی «السعدیه» است

13:03   18 تکفیری در روستائی در «صلاح‌الدین» کشته شدند

12:37    جروزالم پست گزارش دادتلاش اسرائیل برای تشکیل یک دولت کُرد و تابع در عراق

12:31   بازارگردی استاندار نینوا در اردن و آوارگی موصلی‌ها در اردوگاه‌ها

11:35   هتاکی تکفیری‌های داعشی به قبرها و حسینیه‌های «نینوا» +تصاویر

 

 

11:34    سازمان ملل: بیش از 375 هزار نفر در عراق آواره شده‌اند

10:55   گرفتن بیعت برای «ابوبکر البغدادی» در نماز جمعه اجباری موصل/۵۰ ضربه شلاق برای هر غائب

10:11   گفت‌وگوی تلفنی «اردوغان» با «بایدن» درباره تحولات عراق و سوریه

07:00   عراق، داعش و رویکرد رسانه‌های غربی به آن

 00:18 تروریست‌ها تکفیری دو مسجد در موصل را غارت کردند

 00:01  19تروریست داعشی در عملیات ارتش در شمال استان بابل کشته شدند

22:50 ابوبکر البغدادی پس از زخمی شدن به سوریه فرار کرده است

22:12 10 کشته و 35 زخمی درپی حمله به پادگان ارتش در تکریت

20:27 نوری المالکی: پُست نخست وزیری حق ائتلاف دولت قانون است

17:06   مسعود بارزانی از طرح اشغال موصل مطلع بود و برای جلسه محرمانه آن در اردن نماینده فرستاد

16:47   برهم صالح: کردها برای حل مشکل عراق تلاش کنند

16:44   نجف میزبان هزاران پناهنده شیعه و سنی از استان نینوا

15:34   داعش پرستاران هندی را آزاد کرد

15:21   نماینده پارلمان عراق: النجیفی برای حفظ آبروی باقی مانده از نامزدی ریاست پارلمان استعفا کرد

15:20   نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که مردمی که او را انتخاب کرده‌اند تنها نخواهد گذاشت

15:20   نماینده آیت‌الله سیستانی خواستار تسریع تشکیل دولت عراق و هماهنگی رؤسای سه‌گانه شد

15:12   شبکه ام‌تی‌وی لبنان از زخمی شدن رهبر گروهک داعش و خلیفه خودخوانده خبر داد

14:13   تصرف کرکوک به دست داعش با چراغ سبز آمریکا و عربستان بود

12:53   عراق در صدد فسخ قرارداد نظامی با آمریکاست

13:20   نماینده سابق مصری: داعش چرا به مبارزه با اسرائیل نمی‌رود

12:43   سوخوهای عراقی مواضع تروریست‌ها در کرکوک را هدف گرفتند

12:31   کارشناس مسائل آسیای مرکزی: خلافت مد نظر داعش دولتی صهیونیستی است

12:26   بررسی همکاری آمریکا با سوریه در موضوع مقابله با تروریسم در عراق

12:12   هشدار نماینده پارلمان عراق درباره توقف روند سیاسی در این کشور

11:15   مخالفت آمریکا با خواسته مسعود بارزانی و کردستان برای جدایی از عراق

11:14   فرستاده کردستان در انگلیس: با اسرائیلی‌ها هماهنگ نیستیم و اظهاراتشان درباره جدایی کردستان در جهت منافع خودشان است

11:14   چه مناطقی در عراق تحت کنترل تکفیری‌های داعش است؟ + نقشه

11:02   یک عضو همپیمانی ملی در عراق: اعلام خلافت تلاشی اسرائیلی برای تخریب چهره اسلام است

10:36   رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: فعلا قصد هماهنگی با ایران در عراق نداریم.. این موضوع در آینده غیر ممکن نیست

08:22   رئیس پارلمان سابق عراق از نامزدی برای تصدی مجدد این پست عقب نشست

02:01   عضو پارلمان افغانستان: داعش محصول مشترک حامیان تروریسم بین‌المللی است

 

16:16   معاون قرضاوی: خلافت داعش، توهم و سراب است 

16:14    ترکی الفیصل از تبادل اطلاعات عربستان و آمریکا درباره داعش خبر داد 

15:54     آغاز عملیات ارتش عراق برای پاک‌سازی شمال دیالی 

15:48      اسامی بعثی‌های تحت حمایت «مسعود بارزانی» در «اربیل»

15:41   مفتی داعش در تکریت کشته شد

15:26    سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق خبر عقب نشینی از مرزهای عربستان را رد کرد

15:17   «مسعود بارزانی» در پارلمان کردستان درخواست خود را تکرار کرد

14:54   آزادی 32 راننده ترک ربوده شده از سوی داعش در شمال عراق

14:40   والی تکفیری «صلاح‌الدین» عراق کشته شد

14:20   حزب «گوران» کردستان عراق:اختلاف کُردها بر سر نامزد ریاست‌جمهوری/«نوشیروان مصطفی» به فعالیت حزبی بسنده می‌کند

11:53   استقرار 30 هزار سرباز عربستانی در مرز مشترک عربستان و عراق

11:31   محاصره 2 منطقه در کربلا برای دستگیری «الصرخی»

11:12   تکریت امروز از تمام مین‌ها و بمب‌های تکفیری‌ پاکسازی می‌شود

10:59    استفتای آیت الله «سیستانی» درباره روزه گرفتن ارتش عراق

09:55    5 کشته و 13 زخمی در انفجار انتحاری در یک حسینیه در بغداد

09:50   اوباما و ملک‌ عبدالله درباره اوضاع عراق تلفنی گفت‌وگو کردند

09:11   جن ساکی: اگر ایران به عراق جنگنده داده باشد، قطعنامه تحریم‌های سازمان ملل را نقض

            کرده است

09:10   متقی:داعش فرقه ای با ریشه‌های بعثی و سلفی است که با سرویس‌های اطلاعاتی 

            عربستان و اسرائیل علیه تقاطع شیعه و ایران همکاری دارند

08:50    امیرعبداللهیان: بحران سوریه و عراق و رشد افراط گرایی در منطقه حاصل سیاست‌های غلط

             برخی کشورهای منطقه‌ و فرامنطقه‌ است.

02:45    عربستان پاکستانی‌ها را برای جنگ در عراق و سوریه می‌خرد

 00:59   سلفی‌های اردن هم با تشکیل خلافت توسط داعش مخالف کردند

 00:58   رئیس پلیس کربلا: ناآرامی‌ها به طور کامل پایان یافت

 00:30   مسعود بارزانی و احمد الجربا با یکدیگر دیدار کردند

 23:15   بایدن تلفنی با نجیفی گفت‌وگو کرد

20:29 اتحادیه عرب: جدایی کردستان، خلاف قانون اساسی عراق است

20:22 نامه مسعود بارزانی به آیت الله سیستانی

19:43 عربستان پاکستانی‌ها را برای جنگ در عراق و سوریه می‌خرد

18:54 مسعود بارزانی: مسئولیتی در قبال تحولات عراق نداریم

18:46   مسئول جذب نیروی گروهک داعش در غرب عراق کشته شد

18:32   چهار فروند بالگرد «شکارچی شب» روسی تحویل عراق شد

17:44   فته صرخی در کربلا با هماهنگی مردم و نیروهای امنیتی خنثی شد

16:16   مرگ ۱۰۰ تکفیری در ۴ استان عراق

15:58   یک مقام کردستان عراق: چرا داعش در عربستان اعلام خلافت نمی‌کند/داعش مرزهای فلسطین اشغالی را امن کرد

15:52   لوموند: آزاد گذاشتن ایران برای ایفای نقش در مسئله عراق اشتباهی بزرگ است

15:49   نوری مالکی: رفتار سران منطقه کردستان غیرقابل قبول است

15:03   عامل ناآرامی و درگیری‌های کربلا کیست؟

14:54   محمود صرخی در کربلا بازداشت شد

14:51   شرکت پالایشگاه‌های شمال عراق در کنترل کامل نیروهای ارتش عراق

14:49   ۱۰۰ نفر از هواداران «محمود صرخی» در کربلا بازداشت شدند

14:15   منع مقررات آمد و شد در استان کربلاء

14:08   بمباران دو مقر داعش در استان صلاح‌الدین

13:37   رئیس اسبق دستگاه اطلاعات عربستان: داعش خطری برای همه است

13:29   محاصره شهر «آمرلی» در صلاح‌الدین سرانجام شکسته شد

13:20   گزارش میدانی از شهر موصل در ماه رمضان

12:53   مقر چهارم ارتش عراق در تکریت کاملا پاکسازی شد

12:47   تکفیری‌های داعش و بعثی‌ها در شرق بعقوبه درگیر شدند

12:38   هیئت علمای مسلمین عراق: اعلام خلافت داعش بهانه‌ای برای تجزیه عراق است

12:16   تشدید بحران عراق و عربستان و بازگشت بندر بن سلطان

11:41   تایمز انگلیس: داعش جایگزین القاعده شده است

11:13   استاد دانشگاه الازهر: تروریست‌ها مجاز به انتخاب خلیفه نیستند

11:02   کارشناس روس: آمریکا مسئول اقدامات داعش است

11:56   مرگ 60 تکفیری سعودی و چچنی در بابل

10:49   سفیر عراق در آمریکا: به دنبال خرید سلاح از ایران و روسیه هستیم

10:28   روحانی اهل سنت افغان: داعش بهانه آمریکا برای ادامه حضورش در منطقه است

09:40   بازرگان عراقی نزدیک به ایاد علاوی با خلیفه خودخوانده داعش بیعت کرد

09:23   روزنامه انگلیسی درباره موضوع استقلال به سران کردستان عراق هشدار داد

09:23   سازمان ملل درباره وضعیت کودکان در چند کشور از جمله عراق هشدار داد

09:20   بارزانی پنجشنبه در پارلمان کردستان تحولات عراق را بررسی می‌کند

09:20   بارزانی پنجشنبه در پارلمان کردستان تحولات عراق را بررسی می‌کند

01:59   پنتاگون از اعزام بالگردهای آپاچی به عراق خبر داد

01:38   مک‌کریستال: مرزهای عراق احتمالا تغییرات زیادی خواهد کرد

00:38   تکفیری‌ها 480 نفر را در زندان «بادوش» اعدام کردند

00:03   بارزانی: تا یک ماه آینده همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کنیم

 

 20:32 سرکرده داعش خواستار مهاجرت همه مسلمانان به قلمرو این گروه شد 

 19:24 پاسخ ارتش عراق به حمله تکفیری‌ها به حرمین عسگریین

 19:00     12 عنصر تکفیری در بابل کشته شدند

18:53     بمباران شدید مواضع تکفیری‌ها درشرق و غرب موصل

18:43     هلاکت 60 تکفیری دراستان دیالی / پاکسازی 4 روستا درشمال شرق بعقوبه

16:49   پنج تا ۱۰ سوخوی دیگر تا پایان تابستان به عراق ارسال می‌شود

14:43   کمک نیم میلیاردی عربستان به نام مردم عراق یک هفته پس از آنکه عراق مسئولیت حمایت مالی داعش را بر عهده عربستان دانست

14:36   خلبان‌های روسی ظرف چند روز آتی در آسمان عراق پرواز خواهند کرد

14:19   سخنگوی حزب نخست‌وزیر عراق: بغداد به کمک [نظامی] ایران برای مبارزه با داعش نیاز دارد

14:15   سیاستمدار عراقی: تقسیم کشورهای خاورمیانه بخشی از طرح توسعه رژیم صهیونیستی است

13:54   تماس هر روزه نماینده آیت‌الله سیستانی با فرمانده ارتش عراق

13:51   هشدار معاون وزیر خارجه به کردهای عراق/ایران هر اقدامی برای وحدت عراق لازم باشد انجام می‌دهد/ تهران آماده کمک نظامی به بغداد است

13:08   مهدی الحافظ رئیس موقت پارلمان عراق: ناامنی باید متوقف شود

12:25   آغاز نخستین جلسه پارلمان جدید عراق با حضور نوری مالکی و اسامه النجیفی

12:02   1000 نیرو به فرماندهی استاندار بغداد برای حفاظت از حرم امامان عسکری وارد سامرا شدند

11:58   تحلیلگر مسائل خاورمیانه: زیاده‌خواهی بارزانی به نتیجه نمی‌رسد/استقلال کردستان از جانب اسرائیل دنبال می‌شود

11:46   نماینده عراقی: اهل سنت متضرر اصلی اقلیم‌های جداگانه در عراق می‌شوند

11:32   هیئت رئیسه پارلمان عراق امروز انتخاب می‌شود

11:16   اعزام 3500 نیروی داوطلب از دیوانیه به بغداد

09:25   اصابت چهار خمپاره نزدیک حرم امامین عسکریین در سامراء و یک شهید

07:01   سفیر ایران در لبنان: آمریکا با داعش می‌خواهد نتیجه انتخابات اخیر عراق را تغییر دهد

02:38   معاون نخست وزیر ترکیه: آنکارا مخالف جدایی کُردستان از عراق است

01:48   آمار نیروهای آمریکایی در عراق به بیش از 800 نفر می‌رسد

01:39   مقتدی صدر: جلسه اول پارلمان سرنوشت‌ساز است

00:56   نشست همپیمانی ملی بدون دستیابی به توافق درباره نخست وزیر جدید پایان یافت

00:55   تحلیل خبرگزاری فارس از آخرین وضعیت امنیتی-سیاسی عراق/ عقب‌نشینی آمریکا چطور رقم خورد؟

00:16   طرح تکفیری‌ها برای ترور شخصیت‌های مذهبی و سیاسی برای شعله ور کردن جنگ

00:01   صهیونیست‌ها کُردها را سپر قرار داده‌اند/منطقه شاهد بالندگی محور مقاومت

21:36   آمریکا: تأخیر در تحویل جنگنده‌های اف 16 ناشی از کوتاهی طرف عراقی است

انتهای پیام/

 ***

19:55 آغاز جلسه برای انتخاب نخست وزیر در منزل «ابراهیم جعفری»

19:43 نماینده دولت قانون: ائتلاف دولت قانون با ریاست «النجیفی» بر پارلمان عراق مخالف است/اختلاف میان علاوی و النجیفی برای ریاست پارلمان

19:40یک روز مانده به اولین جلسه پارلمان عراق؛ چه کسی پست نخست‌وزیری را تصدی خواهد کرد

19:10 اذعان مخالفان سوری بر ارسال کمک به گروهک داعش

19:09 تدریس یک کتاب واحد توسط آل خلیفه و داعش

18:24   جنگنده‌های عراقی، کاروان تروریست‌های داعش را متلاشی کردند

16:56   فرمانده داعش در کرکوک کشته شد

17:36   رئیس شورای استانداری صلاح‌الدین : /داعش مدافع اهل سنت نیست

 15:10  «ابوبکر بغدادی» خلیفه خودخوانده «داعش» کیست؟

13:04  استانداری دیالی: 90 درصد دیالی امن است

12:52   کشف و انهدام چند گروهک تروریستی در جنوب بغداد

11:06   ویژگی‌های جنگنده‌ای که عراق از روسیه خرید چیست؟

10:43   پژوهشگر عراقی: داعش موصل را به بعثی‌ها سپرد

10:14   نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از جدایی کرد‌های عراق حمایت کرد

09:43   بررسی تحلیل مجله تایم از پیوند آمریکا و تروریسم در خاورمیانه

09:36   تشکیل «خلافت» از طرف «داعش» به چه معناست؟

09:36   برگزاری نشست «داعش و غرب» در خبرگزاری فارس

09:04   تکرار/ «داعش» با صدور بیانیه‌ای تشکیل «خلافت اسلامی» را اعلام کرد

09:02   سه ائتلاف نشست فردای پارلمان جدید عراق را تحریم کردند

04:31   رئیس پیشین سیا: عراق به زودی تجزیه می‌شود

02:48   نیویورک‌تایمز: بایدن ساختار فدرالی را برای عراق در نظر دارد

00:54   25 هزار نیرو مامور تامین امنیت جاده سامرا-بغداد و حرمین عسگریین

00:54   چه افرادی بیشترین شانس را برای نخست‌وزیری عراق دارند؟

00:44   تخریب مساجد و حسینیه ها در استان نینوا توسط داعش

00:31   العربیه: آمریکا بر فراز عراق منطقه پرواز ممنوع ایجاد کند

00:02   مشاوران نظامی روس وارد بغداد شدند

  * * *

17:50   پشت پرده بیعت گروهک‌های «داعش» و «جبهة النصره»

16:59   داعش 9 نفر را در سوریه به صلیب کشید + تصویر

15:23   افزایش تعداد نظامیان آمریکایی در عراق از ۳۰۰ به ۵۰۰ نفر

15:13   سخنگوی نیروهای مسلح عراق: ۱۴۲ داعشی طی ۲۴ ساعت کشته شدند

15:05   داعش در موصل، کودکان را سپر انسانی خود کرده است

14:32   نماینده عراقی خواستار توضیح مقامات کردستان درباره ارتباط با «اسرائیل» شد

14:20   آغاز پاکسازی جاده اصلی منتهی به کرکوک

14:07   آغاز فرار داعش از موصل / پیشروی ارتش عراق ادامه دارد

13:14   انفجار منزل و خودروی رئیس اطلاعات سامرا در تکریت/محافظان ربوده شدند

13:08   بیشتر مناطق شهر تکریت مرکز استان صلاح الدین پاکسازی شد

12:56   طارق الهاشمی هنگام سقوط موصل در اربیل بود

12:48   وزارت داخلی غزه: داعش در غزه حضور ندارد

12:30   فورث‌مدیا: سفارت آمریکا در آنکارا مرکز فرماندهی داعش است

12:20   یکی از سران حماس: داعش در غزه حضور ندارد

12:19   داعش آب دو شهر نزدیک موصل را قطع کرد

11:51   نماینده پارلمان عراق: برکناری نخست‌وزیر از اهداف توطئه در عراق است

11:23   همپیمانی ملی عراق نامزد خود برای نخست‌وزیری عراق را تا دو روز دیگر اعلام می‌کند

11:04   500 تبعه الجزایر در کنار داعش در عراق می‌جنگند

10:30   منابع روسی: 9 جنگنده سوخو تحویل عراق شد

10:25   سایت تحلیلی آمریکایی: بحران عراق شکست سیاست خارجی اوباما است

10:17   نماینده عراقی اعلام کرد: رئیس دفتر رئیس پارلمان یکی از سرکردگان داعش است

10:03   رابرت فیسک: مخالفان معتدل مد نظر آمریکا در سوریه همان تندروها در عراق هستند

09:51   جنگ قدرت میان داعش و بعث صدامی در کرکوک تشدید شد

09:32   داعش امام جماعت یک مسجد در موصل را کشت

09:27   تحلیلگر قرقیزی: اسرائیل داغ‌ترین مشتری داعش در منطقه است

01:48   ناظران سیاسی: رابطه منطقه کردستان عراق با «اسرائیل» وارد مرحله جدید شده است

00:41   یک نماینده پارلمان عراق: کرکوک برای دولت بغداد است

00:40   یک گروه تروریستی در بغداد متلاشی شد

00:16   ارتش میدان‌های مین را در تکریت خنثی می‌کند

00:15   کشته شدن 5 پلیس عراق بر اثر حمله انتحاری در سامرا

 

* * *

16:56   وزیر خارجه روسیه بر تداوم حمایت نظامی از عراق تاکید کرد

16:42   تعداد داوطلبان مردمی برای مبارزه با داعش در نجف اشرف به 5000 نفر رسید

16:21   کاهش خشونت‌ها و بمب‌گذاری‌ها در بغداد از زمان آغاز عملیات ارتش در غرب عراق

16:17   سفیر عراق در آمریکا: اگر کمک‌های واشنگتن به همین منوال باشد، از ایران کمک خواهیم گرفت

15:51   اندیشکده‌ای اسرائیلی: تل‌آویو از کردستان عراق صرف‌نظر کند / کردستان از ایران جدا نمی‌شود

15:26   وزیر خارجه انگلیس هم در سفر به کردستان عراق خواستار تشکیل دولت «وحدت ملی» در عراق شد

15:09   هشدار مرجعیت عراق درباره تجزیه کشور / این طرح‌ها مورد تأیید اسرائیل است

13:39   سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر: داعش 160 را در تکریت اعدام کرد

13:37   نشریه آمریکایی «نشنال ریویو»: عناصر داعش و بعث در عراق دارای گذرنامه آمریکایی هستند

13:02   جمعیت مسلمانان و مسیحیان قدس: اقدامات داعش برای انحراف اذهان از اسرائیل است

12:20   استاندار کربلا: همه تلاش خود را برای تامین امنیت استان به کار گرفته‌ایم

12:17   عراق برای ماه رمضان طرح امنیتی جداگانه در دست اجرا دارد

11:58   نیوزویک: عراق بر فعالیت سازمان «سیا» اشراف دارد / ایران کمک اطلاعاتی به بغداد می‌کند

11:40   وزیر خارجه انگلیس وارد منطقه کردستان عراق شد

11:31   تک‌تیراندازان چچنی در جنوب کرکوک

11:30   وزیر عراقی:  بیشتر مناطق استان دیالی به جز یک منطقه امن شد

10:36   داعش در موصل به اجبار از مردم سرباز‌گیری می‌کند

10:21   آغاز عقب‌نشینی داعش از صلاح‌الدین به سوی کرکوک

00:06   ارتش عراق کنترل منطقه «العلم» در صلاح‌الدین را از «داعش» پس گرفت

23:48   آمادگی «اسرائیل» برای به رسمیت شناختن منطقه کُردستان عراق به عنوان کشور جدید

23:50   عراق از روسیه جنگده سوخو خریداری کرد

***

18:21 جلسه شورای امنیت ملی عربستان برای بررسی تحولات عراق

18:17 بی‌بی‌سی از محتوای مصاحبه نوری مالکی عقب‌نشینی کرد

17:04 مسعود بارزانی وارد کرکوک شد  

16:45 سازمان ملل: دولت عراق کنترل میادین نفتی مهم را در اختیار دارد

16:45  انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کرکوک/5 کشته و 19 زخمی

16:44 عملیات موفق ارتش و عشایر عراق در تکریت و دیالی

16:14 فرود 3 بالگرد ارتش عراق در دانشگاه تکریت

15:29 ائتلاف دولت قانون بر معرفی «نوری المالکی» به عنوان نخست وزیر عراق پافشاری کرد.

15:28 مهدی الحافظ ریاست اولین جلسه پارلمان عراق در 10 تیر را بر عهده خواهد داشت 

14:02 وزیر خارجه انگلیس در سفری از پیش تعیین نشده وارد بغداد شد

13:49 شفق نیوز: مالکی از حمله هوایی سوریه به تروریست‌ها در غرب عراق خبر داد

13:40 جنایت داعش در صلاح الدین؛ تروریست‌ها سه زن را بعد از تجاوز سر بریدند

13:01 حمله داعش به سامراء ناکام ماند/6 تروریست کشته شدند

12:37 شورای استانی دیالی: 13 تروریست در درگیری نیروهای مسلح با داعش در منصوریه در شرق بعقوبه کشته شدند

12:36 امیر کویت با اشاره به بحران عراق: خطر پشت دروازه‌های کشور خوابیده است 

12:12 «نیچروان بارزانی» امروز برای دیدار با «اردوغان» عازم آنکارا می‌شود

10:20  گلوبال ریسرچ: اتفاقات عراق جنگ شیعه‌-سنی نیست، طرحی آمریکایی برای تجزیه عراق است

01:38  طرح هشت ماده‌ای مقتدا صدر برای حل بحران عراق/ این طرح بر حمایت از ارتش تأکید می‌کند

01:24  قطعی شبکه اینترنت در استان‌های درگیر عراق به دستور مقامات امنیتی

01:17  درگیری شدید میان نیروهای «پیشمرگه» و «داعش» در شرق موصل

00:38  عراق؛ داعش؛ آمریکا؛ بازگشت «اشغالگر»، بازگشت‌ نگرانی

00:01  دیپلماسی مبتنی بر تروریسم برای تامین منافع آمریکا در عراق

تخریب مقام ابالفضل العباس (علیه السلام) توسط داعش 

* * *

19:17   تخریب مقام ابالفضل العباس (علیه السلام) توسط داعش در موصل

19:10  تشکیل دادگاه‌های مخصوص داعش در موصل

19:07   180 هزار نفر در استان بابل عراق برای جنگ با داعش داوطلب شدند

18:10   اهل سنت عراق هم به فتوای جهاد علیه داعش مراجع عمل کردند

17:21   ناتو در نشست امروز خود درباره عراق بحثی نکرد

16:56   آغاز عملیات ارتش عراق برای پاکسازی مسیر مواصلاتی بغداد-سامراء

16:35   ارتش عراق کنترل یک منطقه استان صلاح‌الدین را پس گرفت

16:24   سخنگوی جریان صدر: «گردان‌های صلح» به منظور دفاع از مقدسات عراق تشکیل شد

16:19   یک منبع سوری حمله هوایی سوریه به نقاط مشترک مرزی با عراق را تکذیب کرد

15:55   جلسه مشترک اسامه‌ نجیفی و هوشیار زیباری در مورد تشکیل دولت وحدت ملی

15:24   القاعده و داعش در مرز عراق و سوریه بیعت کردند

14:42   جلسه مشترک فرماندهی عملیات بغداد با تیم نظامی از وزارت دفاع آمریکا

14:38   نخست‌وزیر عراق: دعوت به دولت نجات ملی، کودتا علیه قانون اساسی اس

13:02   شش خط خبری رسانه‌های معاند علیه بغداد و به حمایت از تروریسم داعشی

12:22   ریاست جمهوری عراق بزودی خواستار تشکیل جلسه پارلمان جدید می‌شود

11:29   تشکیل گردانی از افسران سابق در موصل برای جنگ با داعش         

11:08   مخالفت مجلس اعلای اسلامی عراق با دخالت نظامی آمریکا در جنگ با داعش

10:31   وزارت خارجه ترکیه: داعش دشمن ما نیست

10:10   مرکز مطالعات واشنگتن بررسی کرد: آینده‌ای که انتظار حامیان  اصلی داعش را می‌کشد

10:03   «المستقبل» ادعا کرد: توافق بغداد-دمشق برای بمباران مواضع داعش در نقاط مشترک مرزی

09:36   جزئیات دیدار «بارزانی» و «کری»/اظهارات «کری» پس از دیدار با مقامات کردستان

08:45   اردوگاه آوارگان «خازر»؛ روایت بمب‌های کپسولی تروریست ها و آرزوهایی که بر باد رفت

08:41   کری: آمریکا منطقه کردستان عراق را مجزا نمی‌داند/اخراج داعش نیازمند اتحاد منطقه‌ای است/  بحران عراق راه‌حل نظامی ندارد

01:06   سفیر و دیپلمات‌های تونس از عراق خارج شدند

00:42   سنای آمریکا با حضور نمایندگان دولت وضعیت عراق را بررسی می‌کند

00:07   «تروریسم داعش» در عراق فشار بر ایران هسته‌ای است؟ تهران چگونه پاسخ می‌دهد؟

00:02   معاون وزیر خارجه پیشین مصر: آمریکا علت اصلی بحران عراق است / برخی وانمود می‌کنند داعش حرکتی مردمی است

* * *

 19:22   المیادین: پهپادهای عراقی سایه به سایه به دنبال تروریست‌ها 

18:29   رئیس شورای شهر کرکوک ترور شد

15:28   حزب فضیلت: صهیونیست‌ها در پی اجرای طرح بایدن در تجزیه عراق هستند

15:22   ابراز نگرانی وزرای خارجه اتحادیه اروپا از وضعیت عراق

15:08   درخواست کری از کردهای عراق برای جلوگیری از سقوط عراق

14:57   سازمان ملل: درگیری‌های اخیر در عراق بیش از 1000 کشته بر جا گذاشته است

14:43   19 داعشی در حمله جنگنده‌های ارتش عراق به «بیجی» کشته شدند/2 سرکرده داعش کشته شدند

13:49   سفیر عراق در تهران: انتخابات عراق شوکی بزرگ برای تروریست‌ها و حامیان آنها بود/ هیچ نیازی به سلاح و نیروی نظامی دیگر کشورها نداریم

13:02   وترن نیوز گزارش داد: هدف آمریکا و اسرائیل از داعش «بالکانیزه» کردن منطقه و کاهش نفوذ ایران است

12:17   منابع مالی داعش از بودجه برخی کشورها بیشتر است

11:36   80 داعشی در سامراء در 3 عملیات ارتش عراق کشته شدند

11:30   پهپاد آمریکایی ساختمان اطلاعات سابق عراق در موصل را بمباران کرد

12:17   منابع مالی داعش از بودجه برخی کشورها بیشتر است

11:36   80 داعشی در سامراء در 3 عملیات ارتش عراق کشته شدند

11:30   پهپاد آمریکایی ساختمان اطلاعات سابق عراق در موصل را بمباران کرد

11:28   وزیر خارجه آلمان: بدون تفاهم تهران و ریاض، بحران عراق حل نمی‌شود

11:06   نخست وزیر عراق درجه محافظان پالایشگاه بیجی را ارتقا داد

10:43   سفیر سابق مصر در سازمان ملل: اوضاع عراق نگران‌کننده است

10:12   استقبال اتحادیه عرب از پیشنهاد نخست‌وزیر اسبق عراق برای حل بحران این کشور

88:55   وزیر خارجه عراق: همه استان‌های کشور در آینده مشمول نظام فدرالی می‌شود

08:31   تحریم کالاهای سعودی و ترکی در بصره اجرایی شد

07:25   یک مقام مسئول در گفتگو با المیادین خبرداد: اعطای مصونیت قضایی به 300 نظامی آمریکایی در عراق دروغ محض است

00:44   بحران «تروریسم داعشی» عراق وارد هفته سوم شد

00:15   نخست‌وزیران انگلیس و ترکیه تلفنی درباره بحران عراق گفت‌وگو کردند

00:01   ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از مصونیت قضایی 300 نیروی اعزامی آمریکا به عراق خبر داد

00:01   آقای «کری» آیا عراق قبل از 2003 را به یاد دارید؟

 

قرزند آیت‌الله سیستانی به «مدافعان حرم سامرا» پیوست/ شمار داوطلبان از 2.5 میلیون نفر گذشت/

* * * * *

   ارتش عراق منطقه «العظیم» را از کنترل «داعش» خارج کرد

18:08   کویت خروج سفیرش از عراق را تکذیب کرد

17:18   آماده باش ارتش اردن در مرز مشترک با عراق

 

17:18   ثبت‌نام بیش از ۱۰۰ هزار نیروی داوطلب در بصره/۵۰۰ نفر از آنها سنی هستند

16:5   نبیه بری: اتفاقات امروز «ترسیم جدید خطوط مرزی» و بدتر از «سایس‌پیکو»ست

16:28 در پی بروز بحران امنیتی در عراق، کویت سفیر خود را از این کشور فراخواند

16:19 دیدار وزیر خارجه آمریکا با «اسامة النجیفی» و «مسعود بارزانی»

15:46 کشته شدن دو سرکرده خطرناک دیگر داعش در موصل و تکریت

15:19 کشته شدن 104 تروریست در بغداد/آمادگی یک عشیره دیگر در بغداد برای جنگ با داعش

15:04 نیویورک تایمز: هدف «کری» افزایش فشار برای تشکیل دولت جدید و فراگیر در عراق است

14:44 منابع محلی کردی اعلام کردند از مناطق تحت تصرف درآمده به دست پیشمرگه مواد غذایی و تجهیزات متعلق به داعش کشف شده که بسته‌بندی آنها اسرائیلی است.

14:36 تظاهرات سوری‌ها و عراقی‌ها مقابل سفارت سعودی در بروکسل

13:52 گذرگاه‌های عراق در مرز با سوریه و اردن تحت کنترل نیروهای عراقی است

13:32 وزیر انرژی ترکیه: سومین نفتکش کردستان عراق بندر «جیهان» را ترک کرد

13:22 یک هنگ از داوطلبان مبارزه با داعش در سامرا، حمله صبح امروز تروریست‌ها به یک منطقه در این شهر را خنثی کردند و 20 عضو داعش را به قتل رساندند.

13:13 تروریست‌ها اعضای یک خانواده 6 نفره در بغداد را به گلوله بستند

12:59   وزیر خارجه آمریکا با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد

12:46 داعش 57 خانواده در استان صلاح‌الدین را ربود/شرط آزادی گروگان‌ها تسلیم ناحیه «العلم» است

12:12   تشدید تدابیر امنیتی پیرامون دومین سد بزرگ‌ سد عراق

12:11   عضو حزب‌الله: ملت عراق هیچ گاه تنها رها نخواهد شد

11:53   افراد مسلح ناشناس 50 زندانی را در «بابل» به قتل رساندند

11:35   کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق: هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی مواضع داعش در موصل را بمباران خواهند کرد

11:22   جان کری وارد بغداد شد

11:13   بعثی‌ها یک داعشی را در موصل اعدام کردند/داعش بعثی‌ها را به انتقام تهدید کرد

10:39   فرزند آیت الله «سیستانی» به داوطلبان حمایت از مرقدهای مطهر در «سامرا» پیوست

10:26   تکذیب آتش بس میان نیروهای پیشمرگه کردستان و داعش

10:10   درگیری‌های ارتش عراق و داعش در تلعفر ادامه دارد

09:49   تایمز: داعش کودکان 12 ساله را برای عملیات تروریستی آموزش می‌دهد

09:48   اوضاع عراق، محور اصلی مذاکرات امروز امیر قطر و اولاند در پاریس

09:43  پنج نیروی پلیس عراق از جمله یک افسر بلند پایه در حملات افراد مسلح کشته شدند

09:12   الاخبار: انتقال کنسول ربوده شده ترکیه در موصل به «رقه» در سوریه

08:39   گفت‌و‌گوی تلفنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه درباره بحران عراق و اوکراین

02:34   بحران موصل و درگیری در اطراف پالایشگاه «بیجی»، سبب کمبود شدید سوخت در کردستان عراق شده است

01:26   دبکا: ارتش اردن یگان‌های ذخیره را برای مقابله با حمله احتمالی «داعش» فراخواند

 

گروه تروریستی داعش در انتقام از نیروهای پیشمرگه که در دفاع از کردستان عراق تروریست‌ها را هدف قرارداده، تهدید کرده است که طی ۴۸ ساعت آینده از اربیل انتقام خواهد گرفت.

16:21 رویترز:کری در مورد اختلال احتمالی صادرات نفت عراق با مقامات عربی گفت‌وگو می‌کند

وزیر خارجه آمریکا که به خاورمیانه سفر کرده، در دیدارهای خود با مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس در مورد اختلال احتمالی صادرات نفت عراق گفت‌وگو می‌کند.

16:21 تلاش داعش برای عضوگیری از غربی‌ها

دولت اسلامی عراق و شام با انتشار ویدئویی بر روی سایت یوتیوب کوشیده غربی‌ها را برای پیوستن به داعش تشویق و ترغیب کند.

16:19 ایندیپندنت گزارش داد: شورشیان داعش به دنبال ازدواج اجباری با دختران عراقی

شورشیان دولت اسلامی عراق و شام در شهرهای تحت محاصره خود به دنبال ازدواج اجباری با دختران هستند.

16:18 رویترز: کری احتمالا به زودی به بغداد سفر می‌کند

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا احتمالا به زودی به درخواست رئیس‌جمهور این کشور، به عراق سفر می‌کند.

16:09 عقب‌نشینی تاکتیکی ارتش عراق از برخی مناطق الانبار/آزادی جرف‌الصخر در بابل/مرگ امیر داعش در فلوجه

مرگ امیر داعش در فلوجه، آزادی جرف الصخر بغداد و عقب‌نشینی تاکتیکی ارتش عراق از ۳ منطقه الانبار از جدیدترین تحولات امنیتی عراق است.

14:38 روزنامه چاپ روسیه گزارش داد: سناریوی عربستان و قطر در عراق

با وجود تلاش‌های همه‌جانبه عراقی‌ها برای مقابله با پیش‌روی تروریست‌ها در این کشور، عربستان و قطر سناریویی را برای حمایت از تروریست‌ها در پیش گرفته‌اند که کاملاً مشابه با سوریه است.

12:50 دستگاه اطلاعاتی منطقه کردستان عراق: ۴۰۰ جوان این منطقه در صفوف داعشند

رئیس اطلاعات و امنیت منطقه کردستان عراق از پیوستن ۴۰۰جوان کُرد به صفوف نیروهای دولت اسلامی عراق و شام(داعش) خبر داد.

12:43 گفت‌وگوی هیگ با همتایان آمریکایی و اروپایی خود درباره اوضاع عراق و اوکراین

نخست‌وزیر انگلیس طی پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر از گفت‌وگوی تلفنی شب گذشته با همتایان آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی خود درباره اوضاع عراق و اوکراین خبر داد.

12:15 ائتلاف «مالکی»: آمریکای ضعیف را با روسیه عوض می‌کنیم

یک عضو ائتلاف دولت قانون گفت که بغداد ترجیح می‌دهد آمریکای ضعیف را با روسیه عوض کند و در سایه اهمال واشنگتن در قبال توافقنامه امنیتی، برای مهار بحران جاری کشور، از مسکو کمک بخواهد.

12:06گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه مصر و امارات درباره تحولات عراق و سوریه

وزیر خارجه جدید مصر با همتای اماراتی خود در گفت‌وگویی تلفنی راه‌های بهبود روابط دو کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری را بررسی کردند.

12:03 ۴۰ داعشی در تکریت کشته شدند

نیروهای امنیتی عراق 40 تروریست را در تکریت به قتل رساند.

11:56 اذعان کردستان عراق به فروش دومین محموله نفت/تکذیب فروش نفت به اسرائیل

دولت محلی منطقه کردستان عراق از فروش دومین محموله نفت در بازارهای جهانی خبر داده و اذعان کرد دو نفتکش دیگر در بندر جیهان ترکیه در حال بارگیری است.

11:02 تکذیب سازماندهی مجدد لشکر۱۲ارتش عراق در نزدیکی «سلیمانیە»

یکی از اعضای دفتر سیاسی اتحادیه میهنی ضمن تکذیب هرگونه طرحی برای سازماندهی مجدد لشکر12 ارتش عراق در قلاچوالان گفت: این شایعات در حد حرف است و تاکنون عملی نشده است.

10:15 برکناری سرپرست وزارت دفاع عراق/«هادی العامری» جانشین «الدلیمی»

منابع غیر رسمی اعلام کردند که نخست‌وزیر عراق، با برکناری سرپرست وزارت دفاع خود، وزیر حمل و نقل کابینه را جانشین او کرده است.

 

10:10 جزئیات عملیات داعش علیه موصل/همکاری عزت الدوری با داعش/نگرانی داعش از شیعیان بغداد

یکی از فرماندهان اصلی گروهک «دولت اسلام در عراق و شام« موسوم به داعش، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که بقایای حزب منحل شده بعث عراق از جمله «عزت الدوری» معاون سابق دیکتاتور معدوم عراق با داعش همکاری می‌کند.

9:29 حامیان مالی داعش از 31 کشور جهان

گزارش‌ها و اسناد موجود حاکی از آن است که 131 شخصیت‌ سیاسی، دینی و آکادمیک از 31 کشور جهان مسئولان اصلی تامین مالی داعش در سراسر جهان هستند.

9:00اولین واکنش وزارت نفت عراق به صادرات نفت کردستان به اسرائیل

وزارت نفت عراق با انتقاد از قاچاق نفت کردستان به اسرائیل گفت که این نخستین بار نیست که کردستان به اسرائیل نفت صادر می کند، بلکه در آغاز سال 2014 جاری نیز چهار محموله نفت به اسرائیل صادر کرده و همچنان به قاچاق نفت خود ادامه می دهد.

6:45 داعش؛ معمای جدید عراق

آمریکا و متحدان منطقه ای آن با هدایت داعش به عراق، به دنبال اهدافی چون باج گیری از بازی های سیاسی در صحنه عراق، احیای بازماندگان حزب بعث، مسدود نمودن فضای امنیتی ایران و ایجاد فضای تنفسی امنیتی برای رژیم صهیونیستی هستند.

*******

18:48 فرمانده حمایت از تلعفر از نقشه دقیق و برنامه‌ریزی شده برای آزادی نینوا خبر داد

18:24 قاچاق نفت کردستان به رژیم صهیونیستی خیانت به عراق و قضیه فلسطینی است

17:42 قصد بغداد جهت خرید چندین فروند بالگرد و جنگنده از چک

17:23  پیشروی نیروهای امنیتی عراق در دیالی برای بازگرداندن سد العظیم از داعش

 

16:42 آزادی 40 کارگر خارجی به گروگان‌گرفته شده در کرکوک

افراد مسلح 40 کارگر خارجی به گروگان‌گرفته شده در کرکوک را آزاد کردند.

16:05محاصره تروریست‌های داعش در «تلعفر»

تروریست‌های داعش در منطقه «القلعه» در «تلعفر» در حلقه محاصره نیروهای امنیتی عراق قرار گرفته‌اند.

15:32 تجهیز و اعزام 1800 تروریست توسط قطر از مغرب به عراق+سند

به تازگی سندی به دست آمده که نشان می‌دهد، قطر1800 تروریست را از کشور مغرب تجهیز و راهی کشور عراق کرده است.

15:28طرح سعودی‌-‌داعشی جایگزین طرح ترکی‌-قطری در عراق شده است

نماینده پارلمان عراق با اشاره به اینکه عراق همچنان در معرض توطئه‌های خارجی قرار دارد، تأکید کرد که هم اکنون طرح سعودی‌ - ‌داعشی جای طرح ترکی ‌- قطری را در این کشور گرفته است.

14:57 والی داعش در جنوب عراق در بابل کشته شد

نیروهای امنیتی عراق طی یک عملیات، والی داعش در جنوب و 13 تروریست دیگر را کشتند.

14:18   خودداری نقشبندیه از «بیعت با داعش»/درگیری شدید میان دو طرف در کرکوک

ر کرکوک

13:18   ۱۸ کشته در درگیری‌های کرکوک

13:17   ۱۵ داعشی در درگیری‌های بعقوبه کشته شدند

12:26   بررسی ریشه‌های بحران عراق / نکاتی درباره سفارتخانه مترمربعی سفارتخانه آمریکا در عراق

12:19   کشته شدن 35 داعشی در شمال بابل/توقیف 3 انبار تسلیحات و یک کارگاه ساخت بمب

11:37   برگزاری نشست تخصصی تحلیل بحران عراق در خبرگزاری فارس / ناظم دباغ: بعثی‌زدایی ضرورتی انکارناپذیر شده است

11:13   تحریف سخنان نماینده آیت الله سیستانی در راستای طرح «حذف مالکی»

11:06 ممنوعیت پخش 5 شبکه عراقی مخالف مالکی در مصر

مقام‌های مصری پخش 5 شبکه ماهواره‌ای عراقی که برنامه‌هایی در مخالفت با مالکی پخش می‌کردند را در مصر ممنوع اعلام کرده‌اند.

10:52 رژه اعضای «سرایا السلام» در شهرک صدر «بغداد» و کرکوک

رژه هزاران نفر از اعضای «سرایا السلام» که به دستور «مقتدا صدر» اعلام موجودیت کرده، در شهرک صدر بغداد آغاز شد و همزمان در در برخی استانهای جنوبی دیگر عراق برگزار شد.

10:17 آمریکا و فرانسه خواستار برقراری دولت وحدت ملی در عراق شدند

رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه طی گفت‌وگویی تلفنی با اشاره به وخامت اوضاع عراق بر لزوم یافتن راه‌حل سیاسی پایدار مبتنی بر دولت وحدت ملی در این کشور تأکید کردند.

8:04رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا آمریکا: رهبران عراق از آمریکا رسماً درخواست نکنند، حمله هوایی علیه داعش صورت نمی‌گیرد.

رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا آمریکا تأکید کرد که اگر تمامی رهبران گروههای قومی و مذهبی و اقلیت‌های عراق از آمریکا رسماً درخواست حمایت نظامی نکنند، آمریکا در عراق برای مبارزه با داعش اقدام نظامی انجام نمی‌دهد.

3:43 اوباما: مقامات عراقی باید راهکاری سیاسی برای بحران این کشور بیابند

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ با شبکه سی‌ان‌ان تصریح کرده است که مقامات عراقی باید برای پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور، راهکاری سیاسی بیابند.

00:54   داعش در موصل از مسیحی‌ها جزیه می‌گیرد

           کمیساریای عالی حقوق بشر در عراق اعلام کرد اقدام گروهک داعش در جزیه گرفتن از مسیحیان موصل، با هدف کوچاندن آنان انجام می‌شود. این نهاد عراقی از دولت و جامعه بین‌الملل خواست هر چه زودتر مانع این امر بشوند.

00:43  بحران عراق در رأس موضوعات مورد بحث در دیدار شاه عربستان سعودی با رئیس جمهور مصر

          یک منبع در ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که بحران عراق یکی از مهم‌ترین موضوعات در دیدار ملک عبدالله با عبدالفتاح السیسی در قاهره است.

00:05  موصل را سعودی‌ها اشغال کرده‌اند

          «حنان الفتلاوی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف «دولت قانون» (به ریاست نوری المالکی نخست‌وزیر عراق)، ائتلاف «متحدون» (به ریاست اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق) را به خودداری از دفاع از عربستان فرا خواند و گفت:

عربستان حامی اول تروریسم شده است و اکنون «سعودی‌ها و افغان‌ها» موصل را اشغال کرده‌اند. به جای دلسوزی و دفاع از عربستان، از موصل دفاع کنید.

  *****

15:29 ، هلاکت 65 داعشی / انهدام مواضع داعش توسط جنگنده های عراقی + فیلم

15:16 فابیوس: احتمال مداخله نظامی فرانسه در عراق وجود دارد

15:12 ایتارتاس: پوتین با مالکی گفت‌وگوی تلفنی می‌کند

  *****

  14:39  ملاقات‌های پشت پرده واشنگتن با مخالفان برای برکناری نوری المالکی

 14:03 آزادسازی مناطق «المتصم» و «الجزیره» در الانبار و تکریت

12:55  بارزانی: آماده‌ایم در کنار برادران شیعه و سنی با تروریسم مقابله کنیم

 11:44  نظامیان استرالیایی برای حفاظت از مقرهای دیپلماتیک راهی عراق شدند

11:43 «داعش» بهانه‌ای برای حذف «مالکی»/ وقتی آمریکا نتیجه صندوق رای را هم قبول ندار

11:38 بروز اختلافات عمیق درون داعش عراق برسر تقسیم مناصب و اموال مسروقه

11:09 داعش برادر و دو نفر از بستگان نماینده پارلمان عراق را ربود

11:01 آمریکا مدعی شد؛ سیطره داعش بر یک کارخانه سابق سلاح شیمیایی در عراق 

10:40 پارلمان عراق آمریکا را مسئول حوادث جاری در این کشور دانست

10:07 آزادسازی منطقه «الکرابله» در استان الانبار از گروه تروریستی داعش

09:38 هیگ: درباره عراق با ایران همکاری نمی‌کنیم

09:37 درخواست نماینده پارلمان عراق برای ائتلاف نظامی کشورش با مصر و سوریه

01:01نماینده پارلمان عراق: تحولات عراق خط‌‌مشی هدفمند آل‌ سعود برای تسلط بر منطقه است

00:08 اوباما:‌ برای حمله به داعش نیازی به اجازه کنگره ندارم

* * * * *

16:21  سفیر آمریکا در منامه: به دنبال تغییر حکومت بحرین نیستیم/ با ایران درباره عراق تماس‌هایی داریم

16:14  «مالکی» درخواست استعفای آمریکا را رد کرد

15:57  پژوهشکده آمریکایی «استراتفور»: هدف بعدی داعش، اردن است

15:56  مسئولان عراقی اعلام کردند که افراد مسلح از شهر بیجی در حال عقب‌نشینی هستند

15:40  فاکس‌نیوز: فشارهای خارجی برای برکناری مالکی افزایش یافته است

15:21  یکی از مراجع نجف اشرف از داوطلبان دفاع در برابر تروریست ها خواست منحصراً از طریق نیروهای مسلح این کشور اقدام کنند.

14:36 وزیر خارجه عربستان در پایان نشست سازمان همکاری اسلامی در جده، اتهامات دولت عراق به عربستان مبنی بر حمایت مالی از گروهک داعش را رد کرد.

14:29 تروریست‌های داعش طی بیانیه‌ای از مردم موصل خواستند تا دختران خود را به جهاد نکاح با عناصر این گروه وادار کنند.

14:09 در حالی که تروریست‌های داعش در استان‌های «صلاح‌الدین»، «دیالی» و «الانبار» ضربات مهلکی از سوی ارتش و عشائر عراق خورده‌اند، فرماندهی نیروهای امنیتی در «تلعفر» از آزادی اغلب مناطق این منطقه خبر می‌دهد.

13:41 یک روزنامه انگلیسی نوشت که دولت آمریکا برای کمک به بغداد برای مقابله با داعش، شرط کناره‌گیری «نوری مالکی» از نخست‌وزیری را طرح کرده است.

 

13:35 ارتش عراق صبح امروز تجمع تروریست‌های داعش در نزدیکی پالایشگاه «بیجی» را هدف قرار داد.

 

13:28 نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که حملات هوایی آمریکا علیه مواضع داعش در عراق می‌تواند به کشته شدن شهروندان عراقی منجر شود.

13:00استاندار بغداد از برگزاری کنفرانس‌های خبری روزانه برای تکذیب شایعات و افشای ابعداد جنگ روانی تروریست‌ها علیه دولت عراق و نشست فردای عشائر در بغداد خبر داد.

12:40   المانیتور: ایران برنده بحران عراق خواهد بود

12:13   انفجار در شهرک صدر بغداد 5 مجروح بر جای گذاشت

11:56   جنگنده‌های اف-18 آمریکا بر فراز عراق به پرواز در آمدند / حمایت «حاکم مدنی» عراق در دوره «اشغال» خواستار اعزام نیرو به عراق شد

11:15   ستاد عملیاتی سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در استان «الانبار» عراق فعال است/ روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارانوت با اعلام این خبر نوشت که فعالیت این ستاد برای حمایت اطلاعاتی از «داعش» است

11:14   150 تبعه استرالیا در گروهک‌های «داعش» و «جبهة النصره» عضویت دارند/ وزیر خارجه استرالیا این خبر را داد

11:13   انتشار بیماری‌های جنسی میان عناصر گروهک‌های «داعش» و «جبهة النصره»

10:00   نوری مالکی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از ارجاع 59 افسر ارتش عراق به دادگاه نیروهای امنیت داخلی خبر داد/ مجازات‌های این دادگاه تا حد اعدام هم می‌رسد.

00:33   گفت‌وگوی تلفنی رئیس پارلمان عراق با وزیر امور خارجه آمریکا /

00:01   اصابت 12 خمپاره به شهر سامرا / 12 نفر زخمی شدند.

********

22:46 تروریست‌ها مرقد حضرت شیت و یونس(ع) را غارت کردند

22:37 دیدار اسامه النجیفی با سفیر آمریکا در بغداد/انتقاد از سیاست‌های واشنگتن در عراق

22:14 دیدار عمار حکیم و مقتدا صدر/تاکید بر تقویت وحدت و هماهنگی تلاش‌ها

22:08 مخالفت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با همکاری واشنگتن با تهران برای حل بحران عراق

21:35 تشکر دولت عراق از پیشنهاد روحانی برای دفاع از عتبات عالیات

21:27 هلاکت سرکرده داعش در دیالی/رسیدن استحکامات جدید به مناطق مرزی عراق‌

21:16 مسعود بارزانی نیروهای ذخیره پیشمرگه را فراخواند

21:04 دعوت دیوان وقف شیعیان عراق از هیأت‌های حسینی برای خدمت در میدان‌های نبرد

20:44 شرایط دشوار 15 هزار کودک آواره عراقی درپی حملات داعش

20:04  امارات سفیر خود را در عراق با هدف مشورت فراخواند و سیاستهای بغداد در سایه بحران این کشور را محکوم کرد

19:24  نیروهای ویژه عراقی در خیابان‌های پایتخت مستقر شدند

19:23   وزیر خارجه عراق: بغداد از آمریکا برای حل بحران کمک خواسته و ممکن است از ایران هم بخواهد

19:21  یک فرد مسلح عربستانی در «صلاح الدین» عراق کشته شد

18:41  وزیر دفاع آمریکا: حوادث عراق، واشنگتن را به تقویت حضور نظامی در منطقه ملزم کرده است

16:45   هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق با «مقرن بن عبدالله» جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی دیدار کرد/این دیدار یک روز پس از سخنان نخست‌وزیر عراق مبنی براینکه عربستان از داعش حمایت مالی می‌کند، انجام شد

16:26  مرگ 2 سرکرده خارجی دیگر داعش در «بیجی» و «بغداد»

16:24  گزارش خبرنگار اعزامی فارس به عراق: مانور گسترده نیروهای مردمى شهر نجف در پاسخ به تروریست‌ها امروز برگزار شد

16:23  گلوبال ریسرچ گزارش داد: تخریب مهندسی‌شده عراق؛ بخشی از دستور کار آمریکا و ناتو

15:50  عدم حمایت هیلاری کلینتون از مذاکره آمریکا با ایران درباره عراق / وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز اعلام کرد که از ورود آمریکا به مذاکرات مستقیم با ایران در خصوص عراق حمایت نمی‌کند

16:24  گزارش خبرنگار اعزامی فارس به عراق: مانور گسترده نیروهای مردمى شهر نجف در پاسخ به تروریست‌ها امروز برگزار شد

16:23  گلوبال ریسرچ گزارش داد: تخریب مهندسی‌شده عراق؛ بخشی از دستور کار آمریکا و ناتو

15:50  عدم حمایت هیلاری کلینتون از مذاکره آمریکا با ایران درباره عراق / وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز اعلام کرد که از ورود آمریکا به مذاکرات مستقیم با ایران در خصوص عراق حمایت نمی‌کند

15:30  داعش ۴۰ کارگر هندی در عراق را ربود

15:00  نوری المالکی: بحران «موصل» توطئه خارجی با همکاری طرف‌های داخلی است

14:14  ارتش عراق خود را برای انجام یک عملیات گسترده علیه داعش در شهر موصل و پاکسازی کامل این شهر آماده می‌کند.

14:07 منابع عراقی امروز چهارشنبه از کشته شدن 250 عنصر داعش به دست نیروهای امنیتی این کشور در شمال فلوجه خبر دادند.

13:53  بعثی‌ها در شبکه‌های اجتماعی ادعا می‌کنند که با همکاری داعش توانسته‌‌اند قاضی «رؤوف رشید عبدالرحمان» قاضی دادگاه صدام و صادرکننده حکم اعدام برای او را دستگیر کند.

13:23  روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» به نقل از یک مقام بلندپایه دولت آمریکا از تصمیم رئیس‌جمهور این کشور برای کنار گذاشتن گزینه حمله هوایی علیه مواضع گروه تروریستی «داعش» در عراق، خبر داد.

12:47 نخست‌وزیر اسبق عراق با تکرار خواسته‌های مخالفان عراق از جمله عربستان سعودی، خواستار تشکیل دولت وحدت ملی در عراق شد.

12:13 وزیر خارجه عربستان در نشست افتتاحیه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، در جده مدعی شد که تحولات امنیتی عراق به جنگ داخلی در این کشور منتهی خواهد شد.

12:05 سرویس مبارزه با تروریسم عراق خبر اشغال پالایشگاه بیجی عراق از سوی داعش را تکذیب کرد.

11:57آزادی گروگان‌های آلمانی در دست داعش با همکاری بغداد - برلین/ آنکارا به جای همکاری اتهام‌زنی می‌کند

11:37 قبیله «المراشدة» عراق از تشکیل گروهان‌های مردمی دفاع از کشور در ۹ استان این کشور برای مقابله با داعش در لبیک به حکم جهاد مرجعیت عالی شیعیان عراق خبر داد.

11:36مسئولان اردنی فاش کردند، تعدادی از عناصر داعش توسط مربیان آموزشی آمریکایی در یکی از پایگاه‌های سری اردن آموزش دیده‌اند.

11:24رسانه‌های ترکیه تصاویری منتشر کردند که نشان می‌دهد یکی از سران گروهک تروریستی داعش در بیمارستانی در ترکیه تحت درمان رایگان قرار دارد.

8:30 ائتلاف «متحدون» عراق به ریاست «اسامه النجیفی» اعلام کرد که گروه تروریستی داعش یک گروه تکفیری است که تنها با زبان قدرت می‌توان با آن صحبت کرد.

4:05 وزیر خارجه سابق آمریکا روز سه‌شنبه از تصمیم دولت عراق برای برکناری تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی انتقاد کرده و گفت بغداد نباید نظامیانی را که تحت نظر آمریکا آموزش دیده‌اند، کنار بگذارد.

3:17 کارشناس مرکز مطالعات الاهرام در گفت‌وگو با فارس: دخالت نظامی ایران یا مصر در عراق امری بعید است/داعش منطقه را تهدید می‌کند.

01:57 وزیر خارجه فرانسه در تماس با همتای عراقی خود گفته است که کشورش در جنگ با تروریسم و القاعده در کنار عراق است و اجازه نمی‌دهد که تروریست‌ها مواضعشان را تثبیت کنند یا برای خود کشوری در داخل عراق ایجاد کنند. فرانسه از جمله اصلی‌ترین حامیان مخالفان مسلح سوری است.

01:34 رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش داده‌اند که گروه تروریستی داعش 15 تبعه دیگر این کشور را در خاک عراق به گروگان گرفته است. این گروه هفته گذشته نیز بیش از 40 دیپلمات و کارمند کنسولگری ترکیه در موصل را به گروگان گرفته بود.

00:53 معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه از تصمیم این کشور برای کمک فوری به دولت عراق جهت مقابله با تحرکات تروریست‌ها خبر داد. با این حال وی بار دیگر بغداد را به در پیش گرفتن سیاست‌های قومی و مذهبی متهم کرد.

00:37 «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه برای بحث در مورد اوضاع عراق با سران کنگره این کشور دیدار خواهد کرد. بنا بر اعلام کاخ سفید نشست روز چهارشنبه بخشی از «رایزنی‌های مداوم با سران کنگره در مورد موضوعات سیاست خارجی از جمله اوضاع عراق» است.

00:13 نخست‌وزیر و دیگر سران سیاسی عراق روز سه‌شنبه پس از نشستی که در دفتر «ابراهیم جعفری» برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای خواستار اتحاد میان جناح‌های مختلف سیاسی این کشور شدند.

00:01 چرا واشنگتن بر همکاری با ایران در عراق پای می‌فشارد؟ همکاری ایران و آمریکا در بحران عراق به یکی از بحث‌های روز تبدیل شده؛ موضوعی که به وضوح مورد علاقه و پافشاری آمریکایی‌هاست، اما مقامات ایرانی با آگاهی از پشت صحنه این ماجرا از آن دوری می‌کنند.

23:02 دومین نشست المالکی و النجیفی در دفتر جعفری

22:35 آمریکا: مذاکرات با ایران درخصوص اوضاع عراق ادامه می‌یابد

22:02 المالکی تعدادی از فرماندهان ارشد ارتش عراق را برکنار کرد

21:44 انفجار در شهرک صدر 12 کشته بر جای گذاشت

19:57عناصر داعش از پاسگاه پلیس تلعفر فرار کردند/تجیهزات مخابراتی عربستانی در دست داعشی‌ها

19:50 کامرون: داعش بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت انگلیس است

19:47 وزیر خزانه‌داری آمریکا: باید علیه تامین‌کنندگان مالی داعش وارد شد

19:44 3 انفجار تروریستی مرکز شهر بغداد را لرزاند

19:34 ترکیه کنسولگری خود در بصره را تعطیل کرد

19:17 زن عراقی در کنار نیروهای ارتش برای جنگ با داعش

19:00  2 پالایشگاه از 3 پالایشگاه اصلی عراق مشغول فعالیت هستند

18:54 شبکه‌های اجتماعی در عراق به دلیل سوءاستفاده تروریست‌ها فیلتر شد

18:18 استاندار نینوا: راهکار دفع داعش، مقابله اهل سنت با آن است

17:12   شهر راهبردی «تلعفر» به کنترل کامل ارتش عراق درآمد

16:29 دولت عراق، ریاض را حامی تروریسم و مسئول بحران کنونی این کشور اعلام کرد.

16:12 معرفی ساختار تشکیلات حکومتی و اداری «داعش» + اسامی اعضای تشکیلات

15:58فرمانده گروه تروریستی «احرار العرب» در فلوجه کشته شد.

15:36 نیروهای امنیتی عراق در یک منطقه از شهر «بلد» صلاح‌الدین، اجساد ده‌ها تروریست داعش را پیدا کردند.

15:33 گروهک تروریستی داعش، 44 نفر از تروریست‌های القاعده را به اشتباه به قتل رساند.

 

15:31 یک منبع آگاه با بیان اینکه نیروهای مردمی عراقی صبح امروز حملات نیروهای داعش را در اطراف کرکوک دفع کردند گفت: احتمالا گروهک داعش برای جبران این شکست حملات خود را امشب و فردا در اطراف کرکوک ادامه خواهد داد.

 

15:25 نخست‌وزیر کردستان عراق در گفت‌وگو با شبکه انگلیسی «بی‌بی‌سی» اظهاراتی جنجالی و اختلاف‌برانگیز درباره بحران عراق بر زبان آورد و مدعی شد که علت بحران سیاست‌های بغداد است و بهتر است موصل مانند کردستان، خودگردان شود.

14:51خط خبری چهارگانه غرب در حمایت از «داعش»/برخی رسانه‌های منطقه‌ای و غربی خط خبری «سیاسی» را نسبت به «تحولات امنیتی» عراق دنبال می‌کنند گو اینکه اقدامات امنیتی داعش بخشی از طراحی سیاسی برنامه‌ریزی شده است.

 

14:11   بان کی مون: تشدید خشونت در عراق خطری بزرگ است

13:47   ارتش عراق حمله داعش به «بعقوبه» را خنثی کرد

13:04   300 نظامی آمریکایی در عراق مستقر شدند / شبکه «سی.بی.سی» کانادا، با بیان اینکه «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا با تیم امنیت ملی خود دیدار کرده است، گزارش کرد که تقریباً نزدیک به 300 نفر از نیروهای مسلح آمریکایی در داخل و اطراف سفارت واشنگتن در عراق مستقر شده‌اند

12:58   اعلام موجودیت شاخه «داعش» در اردن / منابع رسانه‌ای اعلام کردند که شاخه گروه تروریستی «داعش» در اردن نیز فعال شد.

12:23   یک وزیر سابق عراقی نزدیکی میان ایران و ترکیه را برای حل بحران در عراق و سوریه مفید دانست

12:22   نشریه آلمانی فوکوس: 320 آلمانی داعشی در عراق حضور دارند

11:52   طارق الهاشمی با حمله به دولت عراق، سیاست‌های بغداد را علت ناامنی در عراق به علت حضور داعش برشمرد و در عین حال بشدت از عربستان سعودی به تعریف و تمجید پرداخت و مدعی شد عربستان خواستار ثبات و امنیت عراق است 

11:08   الاخبار: بخشی از هزینه‌های «داعش» در لبنان تامین می‌شود

10:50    کمیساریای حقوق بشر عراق: داعش به زنان موصل به چشم کنیز و غنیمت جنگی می‌نگرد/تجاوز به 14 زن

10:30    تشدید تدابیر امنیتی پیرامون تاسیسات نفتی در جنوب عراق و آماده باش کامل نیروهای پلیس ارای مهار هرگونه تهدید احتمالی از سوی داعش

09:25    وزارت خارجه عراق: دیپلماتهای خارجی عراق را ترک نکرده‌اند / فرودگاه بغداد شاهد پروازهای روتین روزانه‌ است

09:20   خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی گزارش داد که تهران و واشنگتن دوشنبه در وین درباره بحران عراق مذاکره کردند اما این مذاکره بی‌نتیجه بود. 

09:19   علی الدباغ»دبیرکل تجمع مستقل «کفاءات العراق»، خواستار اجرای بند عدم حمایت رسانه‌ای از داعش در بیانیه سران اتحادیه عرب در سال 2012 شد.

08:53   سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که در سه استان الانبار، دیالی و صلاح‌الدین بیش از 315 تروریست کشته شده‌اند.

08:40   یک نیروی امنیتی عراق از عقب‌نشینی تروریست‌ها از شهر تلعفر خبر داد. وی اعلام کرد که تلفاتی سنگین به آنها وارد شده است و تاکنون 300 نفر از آنان کشته شده است.

17:04  وزیر خارجه آمریکا: آماده مذاکره با ایران درباره عراق هستیم/ به عراق هواپیمای بدون سرنشین می‌فرستیم

 16:22   ترکیه، ‌قبرس و جمهوری آذربایجان اهداف بعدی «داعش»/ نتیجه عدم همگرایی برای مقابله با تروریسم

16:20  عربستان علیه عراق موضع گرفت و با دخالت در امور داخلی این کشور خواستار تشکیل دولت «وفاق ملی» شد

16:05  برادر مصعب الزرقاوی در صلاح‌الدین به دست نیروهای عشایر بازداشت و تحویل ارتش عراق شد / العربیه این خبر را از خروجی خود حذف کرد

16:01 فرماندهی عملیات بغداد: حمله به فرودگاه بغداد شایعه است / فرمانده نیروهای ویژه ارتش عراق در «تلعفر» خبر دستگیری‌اش به دست داعش را تکذیب کرد

15:40  پرواز هواپیماهای ناشناس بر فراز شهر موصل

15:30  علی عدنان بازیکن تیم ملی فوتبال عراق به ارتش کشورش پیوست تا داوطلبانه به مبارزه با گروهک تروریستی داعش بیپوندد

15:15  نیروهای عراقی کنترل دو منطقه «الکرابله و الرمانه» در غرب استان الانبار را در دست گرفتند

14:15  منابع امنیتی عراق از زخمی شدن «عزت الدوری» خبر دادند

13:23فرمانده ارتش عراق در منطقه «الانبار» روز دوشنبه از کشته شدن دستکم 200 تروریست در حمله هوایی ارتش به شمال فلوجه خبر داد.

13:00  فرماندهی عملیات «الانبار» فاش کرد: طرح آمریکایی - اروپایی تبدیل عراق به اسفنجی برای جذب تروریست‌ها / همکاری 4 دستگاه اطلاعاتی منطقه‌ای

12:38 وقتی «جنایت»، خیزش مردمی معرفی می‌شود/تروریسم رسانه‌ای علیه عراق: از آغاز اشغال بخش‌هایی از شمال عراق، برخی رسانه‌ها تلاش کردند در یک اقدام هماهنگ توطئه هجوم تروریست‌ها به عراق را انقلاب مردمی مسالمت‌آمیز نشان بدهند؛ سناریویی که پیشتر در سوریه اجرا شد.

12:25  10 تروریست در «اللطیفیه» بغداد کشته شدند

11:45  بازگشت اکثر نیروهای پلیس مرزی به الانبار/حرکت 2 تیپ ارتش از جنوب عراق به سوی الانبار

10:56  آغاز اختلافات و درگیری‌ها میان داعش و بعث در عراق

09:30  انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در ایست بازرسی ورودی فرودگاه بین‌المللی بغداد

08:50  مالکی با انتقاد از برخی شخصیت‌های سیاسی در عراق با بیان اینکه «اگر شما با مزدوران به ما حمله کردید ما با آزادگان با شما مقابله خواهیم کرد»، گفت برخی سیاسیون ناکام با داعش همکاری می‌کنند.

04:04  ژنرال «محمد القریشی» فرمانده نیروهای ارتش عراق در شهر «تل عفر» واقع در شمال غرب عراق،ضمن رد خبر ساعتی پیش شبکه «سی‌ان‌ان»، گفت این شهر همچنان در کنترل دولت قرار دارد.

03:00  روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده است که آمریکا تلاش می‌کند تا از این هفته برای بحث در مورد اوضاع امنیتی عراق، با ایران وارد مذاکره شود. یک مقام آمریکایی به این روزنامه گفته هنوز مشخص نیست که چه کانالی برای گفت‌وگو با ایران انتخاب شود، اما حضور دیپلمات‌های طرفین در وین برای مذاکرات هسته‌ای، می‌تواند فرصتی برای انجام این رایزنی باشد.

02:42 مقامات آمریکایی اعلام کردند روز دوشنبه ده‌ها نیروی نظامی و تفنگدار این کشور برای محافظت از سفارت این کشور، وارد بغداد شده‌اند. شبکه سی‌ان‌ان تعداد این افراد را بین 50 تا 100 نفر اعلام کرده است. وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفته بود ضمن تخلیه بخشی از سفارت، تعداد نیروهای امنیتی را افزایش می‌دهد.

02:31 «جان کری» وزیر خارجه آمریکا یکشنبه شب ضمن تماس با همتایان خود در عربستان، امارات، قطر و اردن، با آن‌ها در رابطه با تحولات عراق و خطر رو به گسترش داعش گفت‌وگو کرده است.

01:47 شبکه سی‌ان‌ان بامداد دوشنبه به نقل از منابعی در ارتش عراق مدعی شد که شهر «تل عفر» واقع در شمال غرب بغداد به دست تروریست‌های داعش افتاده است.

00:39 «مایکل مک‌کاول» رئیس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی، شبه نظامیان افراطی عراق (داعش) را بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت ملی آمریکا از زمان حمله تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 دانست.

00:22 «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس روز یکشنبه در تماس تلفنی با «هوشیار زیباری» همتای عراقی خود، با وی در مورد آخرین تحولات مناطق شمالی عراق گفت‌وگو کرد.

00:20 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه با اعلام تشدید تمهیدات امنیتی در سفارت این کشور در بغداد، گفت گروهی از کارکنان سفارت به دیگر نقاط عراق منتقل شده‌اند.

00:05 منابع امنیتی آگاه و نزدیک به مراکز تصمیم گیری در وزارت دفاع عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تصریح کردند که دولت عراق نیروهای نخبه و آموزش دیده خود در جنگ‌های خیابانی را برای آزاد سازی شهر «موصل» از سیطره گروه تروریستی داعش راهی این شهر خواهند شد.

00:04 سلسله انفجارهای تروریستی در بغداد دستکم 15 کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشته است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

00:01 «علاء عرفات» دبیرکل حزب اراده مردمی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، گفت: «سقوط بزرگ‌ترین پایگاه‌ها و مقرهای تروریسم در جنوب سوریه به دست نیروهای ارتش سوریه که برای مدتی کوتاه و موقت در دست گروه «جبهه النصره» افتاده بود، آمریکا را به وحشت انداخته و آن را به تکاپو واداشته تا در ساختار آنها تجدید نظر کند.»

 

17:34  یک مقام امنیتی عراق در گفت‌وگو با «فارس»: دولت عراق «توقف پیشروی داعش» را تثبیت کرد/ گام بعدی محاصره و تهاجم

16:42 مقتدا صدر، رهبر جریان صدر عراق در بازدید از مقر نیروهای امنیتی در استان نجف خواستار پیوستن نیروهای داوطلب مبارزه با داعش به «سرایا السلام» شد.

15:51  تحلیلگر شبکه سی‌ان‌ان: داعش میراث جرج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکاست

15:13  گروه عشائر موصل موفق شدند «ابووهب الدمشقی» سرکرده داعش که پست فرماندهی ساحل غربی دجله در موصل را برعهده داشت، به قتل برسانند.

15:10  فیلم اعزام داوطلبان عراقی برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش که در پاسخ به ندای مرجعیت حرکت کرده‌اند

14:32  سخنگوی وزارت خارجه فرانسه: پاریس فعلا تصمیمی برای خارج کردن اتباع خود از عراق ندارد

14:30  مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد که تعداد داوطلبان مبارزه با تروریسم ده‌ها برابر بیشتر از نیاز میدانی است و نخست‌وزیر دستور تشکیل مدیریت بسیج مردمی برای سازماندهی امور داوطلبان را صادر کرده است.

14:11  «قرضاوی» و «اتحادیه علمای مسلمین» جنایات داعش در عراق را «انقلاب مردمی» خواندند 

13:55  رئیس پارلمان عراق بر خلاف مواضع علمای اهل سنت عراق، در سخنانی تفرقه‌آمیز اعلام کرد: اهل سنت قادر است بر تروریسم غلبه کند اما حاضر نیست تحت لوای نوری المالکی و شیعیان مبارزه کند.

13:50  گروه تروریستی داعش ادعا کرد که 1700 دانشجوی دانشکده هوایی تکریت را اعدام کرده است

13:34  ژنرال سه ستاره انگلیسی: افتضاحی در عراق به بار آوردیم که تا 50 سال ادامه دارد

12:50 یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون، خواستار محاکمه استاندار نینوا و فرمانده ستاد عملیاتی این استان به‌ اتهام خیانت بزرگ به‌ عراق شد.

12:40 در سایه زمزمه‌های همکاری آنکارا با داعش در عراق، استاندار نینوا که به اربیل گریخته گفت: به سرکنسول ترکیه هشدار دادم اما موصل را ترک نکرد.

12:23 لبیک عشائر «حسینات» در «ناصریه» عراق به حکم جهاد مراجع+تصاویر

11:26روزنامه ساندی‌تایمز از تهدیدهای عناصر گروه مسلح موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام(داعش) علیه انگلیس خبر داد و نوشت: این عناصر تهدید کرده‌اند پرچم خود را در لندن به اهتزاز درخواهند آورد.

08:54  «داعش» به نیروهای خود در «موصل» دستور داده است تا همه کتب درسی را به دلیل آنچه که آن را منافات با تعالیم اسلامی خوانده است، آتش بزنند.

 

******

 

19:00  بسیج مردمی ادامه دارد / استاندار «ذی‌قار» عراق، از اعزام 2500 نفر نیروی مردمی برای مبارزه با داعش خبر داد

18:15  ارتش عراق موفق شد در عملیاتی که صبح شنبه انجام شد، بیش از 200 عضو داعش را در منطقه صلاح الدین از پای در آورد

17:45  مسئولان امنیتی عراق: نفوذ عناصر داعش به پایتخت کذب است/ بغداد از امنیت بالایی برخوردار است

17:30  کارمندان و کادر دو شبکه «العربیه» و «العربیه حدث» در عراق در اعتراض به نحوه پوشش اخبار عراق و عدم بی‌طرفی استعفا کردند

17:06 شیوخ عشائر و نیروهای امنیتی منطقه «تلعفر» در نینوا حاضر نشدند با «داعش» همراهی کنند و تاکنون 8 هزار نیروی ترکمانی داوطلب جنگ با این تروریست‌ها شده‌اند

17:05 منابع نظامی عراق از کشته شدن «سعد السامری» فرمانده گروهک «ثورة العشرین» خبر دادند.

17:01 سرویس مبارزه با تروریسم عراق، اعلام کرد که میان گروهک تروریستی داعش و حزب بعث منحل شده عراق، تقسیم کار شده است.

16:49  وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با نشریه «نیویورکر» بر ضرورت همکاری کشورها برای مقابله با تهدید گروه‌های افراط‌گرا تأکید کرده است.

16:34 پنتاگون اعلام کرده است که در صدد است با شیوع ناآرامی‌ها در عراق و پیشروی گروهک تروریستی «داعش» در شهرهای این کشور، ناو هواپیمابر «جرج بوش» را امروز به سمت خلیج فارس بفرستد.

16:30 ارتش کویت سطح آماده‌باش نیروهای مسلح خود در مرز با عراق را برای مقابله با نفوذ عناصر تروریستی داعش به خاک خود بالا برد.

16:28 یک تحلیلگر آمریکایی طی یادداشتی اذعان کرد که گروهک داعش ساخته و پرداخته رژیم صهیونیستی و نمونه‌ای الهام گرفته از القاعده است.

16:19 پاکسازی کامل منطقه «المعتصم»/ 170 تروریست در «الاسحاقی» کشته شدند

15:40 موضع‌گیری رسانه‌های غربی درباره حملات داعش؛ تلاشی برای دامن زدن به آتش اختلاف فرقه‌ای

15:38 ثبت نام 3 هزار داوطلب مبارزه با داعش در «دیوانیة» عراق: ساکنان استان «دیوانیة» عراق نیز در پاسخ به حکم جهاد مراجع به سوی مراکز ثبت‌نام داوطلبان هجوم آوردند.

15:13 سخنگوی رسمی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، از پاکسازی اغلب مناطق استان صلاح‌الدین خبر داد.

15:07 وزارت خارجه انگلیس روز شنبه اعلام کرد این کشور در اولین مرحله از کمک‌ها به دولت عراق برای مقابله با بحران اخیر، 3 میلیون پوند برای حمایت از آوارگان مناطق شمالی عراق، اختصاص داده است.

15:06 رژه نظامی «جیش المهدی» در سراسر عراق به دستور «مقتدا صدر»+عکس

14:50 یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: گروه تروریستی داعش با وجود حمایت دستگاه‌های اطلاعاتی برخی کشورهای غربی و منطقه‌ای، توانایی ادامه حیات در عراق را ندارد.

14:01 انفجاری در بازار سلاح وابسته به افراد مسلح در استان دیرالزور سوریه در نزدیکی مرز عراق، 30 کشته بر جای گذاشت.

13:23 پس از فتوای مرجعیت دینی در اعلام جهاد کفایی، بسیاری از اقشار مردم از جمله ورزشکاران، به صف مبارزه با گروه تروریستی داعش پیوستند.

13:21 نخست‌وزیر عراق در جمع فرماندهان نظامی در شهر سامرا در خطاب به داعش گفت: تا چند ساعت دیگر دست داوطلبان مقابله با تروریسم به شما خواهد رسید.

13:05 هزاران عراقی در شهر نجف اشرف امروز شنبه در حمایت از فتوای مراجع برای حمایت از ارتش تظاهرات کردند و خواستار پیوستن به ارتش برای مبارزه با گروهک‌های مسلح شدند.

12:51 وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط امنیتی موجود عراق از کلیه شهروندانی که قصد عزیمت به این کشور را دارند خواست تنها از طریق کاروان‌های تحت نظارت حج و زیارت سفر کنند.

12:40 فرماندهی عملیات سامرا از آزادسازی کامل منطقه «الاسحاقی» در این شهر خبر داد. 

12:19 ارتش و نیروهای امنیتی عراق توانستند با کمک عشایر استان الانبار، بیشتر مناطق شهر الرمادی مرکز این استان را پاکسازی کنند.

12:04 صبح شنبه نیروهای امنیتی عراق از کشته شدن فرمانده گردان «ثورة العشرین» وابسته به گروه تروریستی داعش، در استان نینوا خبر دادند.

12:09 آیت‌الله «سیستانی» کارمندان دولتی را از جهاد معاف کرد

11:54 «النشره» بررسی کرد؛آیا «داعش» درب تقسیم خاورمیانه را گشوده است؟

11:52 یک کارشناس مسائل بین‌الملل اقدامات گروه تروریستی داعش در عراق را زیر چتر حمایتی سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورهای غربی و منطقه دانست و گفت: آنها به دنبال ایجاد منطقه‌ای امن برای گروه‌های تروریستی در عراق هستند.

11:50 معاون وزارت خارجه کویت، گروهک تروریستی داعش را تهدیدی برای کشورش و همه منطقه خواند و گفت که همه کشورهای منطقه برای مقابله با این خطر واقعی هماهنگ باشند.

11:50 نگاهی به طرح‌ سه‌ مرحله‌ای داعش برای تاسیس «امارت اسلامی» در عراق

منابع نزدیک به گروه داعش مدعی هستند که حملات اخیر این گروه به استان نینوا و تصرف شهر موصل مرحله اول طرح داعش برای تاسیس امارت اسلامی مورد نظر این گروه در عراق است.

11:47 المسله گزارش داد گروه‌های تروریستی هم پیمان با داعش در اشغال موصل

برخلاف آنچه شایع و رایج است، این «داعش» نبود که به تنهایی شهر موصل را تصرف و اشغال کرد، بلکه در این اقدام گروه‌های مسلح تروریستی دیگری نیز با آن همکاری و همراهی داشتند.

11:37 فرماندهی عملیات «البادیة» و «الجزیرة» عراق از اتحاد عشائر و نیروهای امنیتی این مناطق در استان الانبار برای مقابله با تروریست‌های داعش خبر داد.

11:34 7 هزار نفر از استان بابل برای مقابله با تروریست‌های داعش در استانهای نینوا و صلاح‌الدین داوطلب شده‌اند.

11:11 «مسعود بارزانی»: پیشمرگه مانع تجاوز «داعش» به کردستان می‌شود

11:02 علمای اهل سنت بصره ضمن دعوت از مردم برای پیوستن داوطلبانه به ارتش با هدف مقابله با «داعش» به عنوان یک وظیفه دینی افزودند اگر نیاز باشد خودشان نیز لباس رزم بر تن می‌کنند و مستقیما به میدان مبارزه می‌روند.

10:52 منابع رسانه‌ای از به گروگان گرفته شدن دانشجویان در استان‌های «نینوا»، «صلاح‌الدین»، «الانبار» و «دیالی» خبر دادند.

10:42یک روزنامه فرامنطقه‌ای چاپ لندن نوشت که واشنگتن در حال بررسی بمباران مواضع داعش در عراق است.

9:57 استاندار نینوا در مصاحبه با «اسکای‌نیوز» ضمن استقبال از حمایت‌ها و کمک‌های آمریکا برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش اعلام کرد که خواستار حضور نظامی آمریکا در عراق نیستند.

9:48 شیخ بشیر نجفی یکی از مراجع تقلید عراق، خواستار پیوستن مردم به ارتش و پلیس شد و تاکید کرد عراق در مرحله‌ای به سر می‌برد که باید از آن دفاع کرد و هرکس به این وظیفه عمل کند مجاهد فی سبیل الله است و هرکس کشته شود شهید است.

9:47 رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی از احتمال بازگشت نیروهای آمریکایی به عراق در پی پیشروی‌های داعش در این کشور خبر داد.

07:38 شبکه تلویزیونی العالم خبر داد که «محمد الشیشانی» تروریست سرشناس چچنی توسط نیروهای ویژه ارتش عراق در استان نینوا کشته شده است.الشیشانی که نام اصلی‌اش محمد میلادوف است از سرکرده‌های اصلی داعش در سوریه است که طی چند سال گذشته به دلیل جنایت متعددی که در این کشور انجام داده، به چهره‌ای شناخته شده بدل شد.

07:25 عملیات مشترک میان نیروهای پیشمرگه کرد و نیروهای عشایر ترکمان در کرکوک با نیروهای داعشی، 8 نفر از آنها کشته و سه خودرو مسلح به دوشکا آنها نیز منهدم شد.همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که «ابو دجانة المغربی» از تروریست‌های سرشناس القاعده‌ای در این درگیری‌ها کشته شده است.

07:04 شبکه العربیه با اشاره به اینکه یک بالگرد ارتش عراق توسط تروریست‌های داعشی در نزدیک بغداد سرنگون شده است، خبر داد که تروریست‌ها از سلاح‌های پیشرفته از جمله موشک‌های ضد هوایی و دوش پرتاب برخوردارند.

06:14 همچنین طی عملیات مشترک ارتش با نیروهای عشایر علیه تروریست‌ها 33 نفر در شمال دیالی کشته شدند.

06:07 منابع خبری گزارش دادند که درگیری شدیدی میان نیروهای ارتش عراق با تروریست‌ها در استان دیالی و در منطقه العظیم در جریان است و اکنون درگیری‌ها به نزدیکی پادگان اشرف هم کشیده شده است.

 

 

 05:57 هزاران نفر از مردم شهر نجف در پاسخ به درخواست مرجعیت برای دفاع مردم از اماکن مقدس عراق در ورزشگاه این شهر حضور یافته‌اند تا در کنار ارتش به جنگ با تروریست‌های داعش بروند.

05:55 یک منبع آگاه در نیروی هوایی عراق خبر داد که در حملات ارتش 80 تروریست کشته و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند که اغلب این عملیات ها توسط حملات هوایی ارتش هدف قرار گرفتند.

05:38 نوری المالکی نخست وزیر عراق ژنرال «قاسم عطا» را به عنوان سخنگوی نیروهای مسلح عراقی منصوب کرد.

04:59 سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای عراق با اشاره به اینکه نیروهای داوطلب از عشایر شیعه وسنی هستند که برای توقف خونریزی‌ها به سوی عراق می روند گفت: نیروهای داوطلب باید از مسائل طایفه‌ای و فرقه‌ای اجتناب کنند.

 

 

03:58 حملات نیروی هوایی ارتش عراق به مواضع «داعش» در اطراف پالایشگاه «بیجی» واقع در استان «صلاح‌الدین» به مرگ دستکم 20 نفر و زخمی شدن 20 تن دیگر از اعضای این گروه منجر شده است. این پالایشگاه در روزهای اخیر شاهد درگیری شدید طرفین بوده و چندین بار دست به دست شده است.

03:43 گزارشگر شبکه «المیادین» می‌گوید یک فروند بالگرد ارتش عراق در منطقه «طارمیه» واقع در شمال پایتخت، سقوط کرده است. این اولین بار از آغاز بحران است که نیروی هوایی عراق در جریان درگیری با تروریست‌ها دچار خسارت می‌شود. واشنگتن از چندی قبل ارسال موشک‌های ضدتانک و ضدهوایی به «مخالفان میانه‌رو سوری» را آغاز کرده است. اخیرا تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد این تسلیحات به دست گروه‌های افراط‌گرا افتاده است.

03:40 استاندار منطقه «صلاح‌الدین» بامداد شنبه اعلام کرد که عشایر منطقه «ضلوعیه» این استان در هماهنگی با نیروهای ارتش، برای مقابله با تروریست‌ها وارد عمل شده‌اند. این شهر در چند روز گذشته بارها مورد حمله عناصر «داعش» قرار گرفته است.

03:36 «جوزف بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه برای بحث در مورد «تهدیدات داعش برای امنیت منطقه و جهان» با «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه تلفنی گفت‌وگو کرد. او در این تماس ابراز امیدواری کرد که گروگان‌های ترکیه در عراق نیز زودتر آزاد شوند. داعش دو روز قبل تعدادی از دیپلمات‌های ترک را در کنسولگری این کشور در موصل به گروگان گرفت. آنکارا از اصلی‌ترین حامیان مخالفان سوری است.

03:33 در جریان درگیری‌ها در شهر «تکریت» 50 عضو داعش کشته شدند. در میان کشته‌شدگان نام پسر «عزت‌الدوری» از فرماندهان حزب بعث عراق نیز به چشم می‌خورد.

 

 

02:17 وزیر خزانه‌داری آمریکا برای بررسی منابع مالی گروه تروریستی «داعش» به منطقه می‌آید. وی در این سفر با مقامات اماراتی و عربستانی دیدار می‌کند. در روزهای اخیر برخی رسانه‌ها ریاض را حامی مالی این گروه معرفی کرده‌اند.

01:26 داعش از بالگردهای به غنیمت گرفته شده از ارتش عراق استفاده کرد. این بالگرد در اولین عملیات خود یک پایگاه ارتش را در سامرا را هدف قرار داده است.

دیدگاه‌ها   

 
0 #2 شورشگر 1393-03-29 16:26
سلام
آقا مصطفی حسینی
http://sahebnews.ir/103345
نقل قول کردن
 
 
0 #1 محمدرضا الله بیگی 1393-03-26 07:46
خدا قوت
برا دنبال کردن اخبار عراق در زمان کوتاه، بسیار مفید فایده است.
دستتون درست
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه مقاله ها اخبار اخبار جهان اخبار عراق