اخبار جهان

هفت میلیون یمنی غذایی برای خوردن ندارند

به نقل از ایرنا و به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ارثرین کازین» مدیر اجرایی برنامه ‌جهانی غذا در کنفرانس مطبوعاتی در أمان (اردن) گفت: شرایط انسانی یمن به جایی رسیده است که 17 میلیون تن از آنها نمی توانند به صورت کامل غذای خود را تامین کنند و حدود هفت میلیون تن دیگر نیز هیچ غذایی برای خوردن ندارند.
کازین تاکید کرد، اگر نیازهای غذایی مردم یمن و کسانی که از ناامنی غذایی رنج می برند و با خطر گرسنگی روبه رو هستند، تامین نشود، احتمال وخامت بیشتر اوضاع در این کشور وجود دارد.
مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا ضمن درخواست از جامعه بین الملل برای آن که در این زمینه اقدامی صورت دهند، افزود: ما باید پیش از آن که فرصت از دست رود، نیاز شهروندان یمنی در معرض خطر گرسنگی را تامین کنیم، چرا که اعلام گرسنگی در یک منطقه به معنای آن است که افرادی در نتیجه این پدیده (گرسنگی) از بین رفته اند.
حمله ائتلاف عربی به یمن تاکنون نتیجه ای جز کشتار بیش از 12 هزار یمنی و برجای گذاشتن هزاران زخمی، آواره شدن میلیون ها نفر و ویرانی زیرساخت های این کشور در بر نداشته است.

فتامل (26)، فوتبال بازی جنگ است

دکتر رضا داوری اردکانی درباره فوتبال بیش از هرکس دیگری در میان اربابان رای و نظر با ما سخن گفته است. البته در زمانه ما گوش هایی که مستعد شنیدن سخنان جدی باشند کم یافت می شود، به ویژه آن که گوینده این سخنان هیچ نسبتی با ایدئولوژی ندارد و سال هاست که هرچه می نویسد و می گوید عین بی غرضی است. با این حال کافی است اندکی از هیاهویِ بسیار بر سرِ هیچِ زمانه ای که در آن زندگی می کنیم فاصله بگیریم تا گوش جانمان صدای پیرمردی را که معتقد است: «فوتبال چیزی بیش از یک ورزش است» بشنود.

فتامل(24)

(برگرفته از عطنا | باشگاه خبری (دانشگاه) علامه طباطبائی)نشست راهبردی “ نقش ایران و روسیه در جهان در حال گذار” با حضور اساتید دانشگاه مسکو از جمله مشاور رئیس جمهور روسیه در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد. این مراسم  به همت انجمن علمی روابط بین الملل و با همکاری پژوهشگاه مطالعات جهان در سالن شهید بهشتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی به انجام رسید. مهمانان این برنامه دکتر الکساندر دوگین،استاد دانشگاه مسکو و مشاور پوتین، دکتر لئونید ساوین استاد ژئوپولتیک دانشگاه مسکو و نویسنده چند کتاب در زمینه روابط بین الملل و مدیر بخش اجتماعی سیاسی موسسه اقتصاد و قانون گذاری مسکو بودند که توسط آقای نادر طالب زاده همراهی می شدند. در ادامه شرح کامل سخنرانی این اساتید برجسته روسی و اتفاقات جالب این نشست علمی_سیاسی را می خوانید.

Iran-Russia (15)

فتامل(21)، برخورد محتاطانه

برخورد محتاطانه
(برگرفته از روزنامه اطلاعات)

جامعه و نظام سعودی به واقع پیچیده و ناشناخته است. حتی نزدیکان و متحدان منطقه‌ای و غربی او به درستی این کشور را نمی‌شناسند و خود نیز بدان معترفند. رابطه دوجانبه ما به سطحی بحرانی رسیده است. مساله صرف قطع رابطه نیست. این حادثه در سال‌های اخیر با کشورهای مختلفی تجربه شده است، از مغرب گرفته تا سنگال و الجزایر. در آن موارد رابطه راکد می‌ماند، اما در اینجا مساله توقف رابطه نیست، تخریب مداوم است؛ لذا باید چاره‌ای اندیشید و به دور از احساسات و افراط و تفریط و چنانکه گفتیم فراموش نکرد که با جامعه‌ای پیچیده مواجه هستیم و این ایجاب می‌کند با احتیاط بیشتری عمل کنیم. ذیلاً به اجمال به برخی از نکات اشارت می‌رود:

عملیات نجات خلبان روس زیر نظر سردار سلیمانی و با کماندوهای حزب‌الله و سوریه انجام شد

ه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در گزارشی نوشت: طی هفته گذشته اخباری مبنی بر زخمی شدن و حتی شهادت سردار قاسم سلیمانی منتشر شده بود و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هم این اخبار را تکذیب کرد ولی رسانه های غربی و عربی تلاش کردند به این شایعات دامن بزنند.

«عماد آبشناس» نویسنده این گزارش که در بخش فارسی اسپوتنیک منتشر شد، نوشت: من روز گذشته در جلسه‌ای این مورد را از یکی از افراد بسیار نزدیک به ژنرال سلیمانی جویا شدم و وی نیز این اخبار را از ریشه تکذیب کرد و اظهار داشت سردار سلیمانی نه فقط کاملا سالم است بلکه در خطوط مقدم جبهه نبرد با تروریست هایی که تلاش دارند به مرز و بوم ایران نزدیک شوند و آسایش شهروندان ایرانی را بر هم زنند، مستقر است.

شایعه دشمن درباره سلامتی سردار سلیمانی برای اطلاع از وضعیت اوست

در این گزارش آمده است: به دلایل امنیتی معمولا دشمنان آقای سلیمانی دائما سعی می کنند چنین اخباری را منتشر کنند و در انتظار واکنش هستند تا هم مطمئن شوند وضعیت سلامتی وی چگونه است و هم اینکه اگر بتوانند وی را ردیابی کنند تا مورد حمله قرار دهند. به هر حال ژنرال سلیمانی جزء افرادی است که هم تروریست های سوریه و عراق و دیگر کشورها به دنبالش هستند و هم اسرائیل.

آبشناس نوشت: بماند که اگر بنده خدا سرما هم بخورد و برای معالجه به بیمارستان مراجعه کند از تیر و ترکش خوردن تا سرطان و سکته قلبی و… را به وی می‌بندند.

ماجرای عملیات ضربتی آزادی خلبان روس

در ادامه این گزارش آمده است