کارگروه ها

سیر زیارت جامعه

بسم الله الرّحمن الرّحیم

نام سیر : تفسیر زیارت جامعه                               سرپرست: محمد علی صدری

سیر:  زیارت جامعه کبیره

تعریف:   از رهگذر خاک سر کوی شما بود/ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد

 زیارت جامعه کبیره از برترین زیاراتی است که زمینه معرفت برتر و عرفان کامل‌تر را فراهم می‌کند و نیز ادب حضور در فضا و آستان مقربان معصوم(علیهم السلام) را به سالک و زائر می‌آموزد. معارف فراوان، عمیق و گسترده‌ای در این زیارت نهفته است که به تشریح و تبیین نیاز دارد تا هم مقام حقیقی آن ذوات مقدس مبرهن و روشن شود و هم میزان تأثیر و کارآمدی آنان در همه عوالم وجود و شئون هستی دانسته شود  و همچنین در اين زيارت رابطه دقيق توحيد و امامت متجلی است و خواننده زيارت از سويی عظمت و يكتايی پروردگار را حس می‌كند و از دگر سو ويژگی‌های عبادی، سياسی، اجتماعی و اخلاقی امامان را برمی‌شمرد و در برابر خود تصويری كامل از اوصاف عالی عبادی و اخلاقی را می‌يابد كه می‌تواند براساس آن به سمت قله معارف ناب حركت كند. و همانطور هم که مستحضرید قرآن کریم، کتاب انسان سازى است؛ انسانى که مى تواند مظهر اسما و صفات الهى شود و خلیفةُ اللّه گردد، و امام نیزدر این سیر کامل ترینِ انسان ها است. این سخن، بدین معنا است که انسان، اگر قرآن را به طور کامل در زندگى خویش جریان بخشد، به مرتبه انسان کامل مى رسد. از این رو، امام، تحقّق عینى و کاملِ قرآن، در انسان است و بدین سان، خاتم پیامبران و اهل بیت ایشان  که کامل ترینِ انسان ها و الگوی انسانیتند، قرآن ناطق هستند پس در راستای بهترین امام شناسی که توسط زیارت جامعه تیین می شود ما با تبیین ویژگى هاى اهل بیت علیهم السلام، در واقع، تشریح عینىِ قرآن در زندگى را هم می آموزیم؛ انشاالله تعالی.

هدف:

 

سیر شیرین ازدواج!!!

بسم الله الرّحمن الرّحیم

نام سیر : سیر شیرین ازدواج!                                  سرپرست سیر : غلامعلی جزینی

تعریف سیر: ازدواج عبارت است از فرايند علاقه مندي، كشش جسمي، جنسي، رواني و به دنبال آن فراهم سازي شرايط اقتصادي، اجتماعي، علمي، شغلي، خانوادگي، شخصي دو جنس مخالف در جهت ايجاد يك زندگي مشترك توأم با تفاهم، محبت، پويايي، زايندگي، و هدفمند كه در رأس آن بيشترين تأثيرات را مذهب و اعتقاد و دين دو طرف دارد. این سیر  به اعضاء کمک می کند شناخت دقیق تر و کاملتری نسبت به جنس مخالف و زندگی زناشویی و تصمیم صحیتر نسبت به انتخاب همسر داشته باشند.

هدف: نظر به اهمیت ازدواج و تشكیل خانواده و تأثیر آن در تداوم و استحكام خانواده و تربیت فرزندان و داشتن زندگی سالم توأم با رضایت و خوشبختی و احساس موفقیت، ضرورت دارد اعضای مجرد هیأت نسبت به تکمیل دانش و مهارت خود در ارتباط با فوریت ازدواج، احراز شرایط برای ازدواج، مراحل انتخاب همسر، معیارها و ملاکهای انتخاب همسر، آداب خواستگاری، مراحل و روشهای تحقیق، تصمیم گیری و ...  قدم بردارند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. بنابراین هدف اصلی این سیر داشتن بهترین انتخاب در برگزیدن شریک زندگی و اهداف ثانوی و متوسط سیر، پارامترهایی است که ذکر شد. به نظر می رسد هدف حداقلی برای اعضاء مجرد هیأت تحصیل دانش اولیه در امر ازدواج با مطالعه حداقل دو کتاب پیشنهادی در قسمت «برنامه های آینده» است و غایت برتر این است که هر فرد علاوه بر اینکه موفق می شود شریک زندگی خود را به نحو احسن انتخاب کند بتواند با مشورت و راهنمایی های خود دوستان و آشنایان خود را نیز در این امر خطیر یاری کند تا قدم کوچکی در راستای کاهش طلاق و آسیب های اجتماعی آن برداشته شود.

سیر تفسیر قرآن کریم

بسم الله الرّحمن الرّحیم

نام سیر : سیر تفسیر قرآن کریم                          سرپرست سیر:علی جزینی   

تعریف سیر: تفسیر به معنای آشکار کردن و پرده برداری از ابهامات، کلمات و جمله های قرآن و توضیح اهداف آنهاست. در این سیر تلاش می شود اعضاء هیأت با تفسیر آیات کلام الله مجید آشنا شوند.

هدف: ارتباط و انس عمیق با قرآن به عنوان کلام خدا و برنامه زندگی و تکامل بشریت جز از طریق فهم دقیق و عمیق آیات آن حاصل نمی شود و بهره‏مندی از رهنمودهای حیات‌بخش این کتاب آسمانی جز از راه تفسیر آیات قرآن بدست نمی آید. که در این مسیر قرآن پژوه يا بايد خود مقدمات لازم براي توانايي بر تفسير را طي کرده و دانش و شرايط لازم براي تفسير را کسب نموده و به تفسير آيات بپردازد و يا از تفاسير مفسران مورد اعتماد بهره گيرد. بنابراین اهداف اصلی از سیر تفسیر می تواند ترويج و تعميق فرهنگ غني قرآن و گسترش انس با قرآن و آشنائي با کليات، مباني و مسائل اصلي دانش تفسير باشد. اهداف ثانوی و متوسط از این سیر در درجه اول آشنایی اجمالی اعضای هیأت با ابزارها و منابع تفسیر قرآن از جمله علوم قرآنی، علوم ادبی و بلاغی است(علوم قرآنی شامل قرائات، ناسخ و منسوخ، محکم و متشابه،اعجاز قرآن، اسباب نزول، تاریخ قرآن و ... می باشد) و در درجه دوم مطالعه آثار تخصصی مطرح در زمینه تفسیر مثل تفسیر شریف تسنیم و المیزان که از این طریق معرفت هر چه بیشتر نسبت به کلام خدا حاصل می شود. هدف غایی را که می توان برای این سیر تصور کرد، تربیت یک مفسر اجتهادی خوب و یا لااقل کسی است که بتواند اندیشه های مفسرین در ارتباط با آیات را نقد کند.

هدف حداقلی برای اعضاء هیأت آشنایی اجمالی با مباحث علوم قرآنی و منابع و ابزارها و روشهای تفسیری است. همچنین نیاز است که افراد نسبت به تفسیر آیات پرکاربرد و اساسی و یا شبهه برانگیز اطلاع داشته باشند.

سیر مطهر

به نام خدا

نام سير: سير مطالعه و انس با كتابهاي شهيد مطهري و شخصیت ایشان

هدف سير: در فرايند كار فرهنگي در جهت معرفت ديني و قرآني سه مرحله وجود دارد. مرحله اول مرحله تحقيق است كه در اين مرحله طالب دانش با استفاده از ابزارهاي معرفتي كه در اختيار دارد اعم از عقل و نقل به تلاش براي يافتن حقيقت مي پردازد. از آيات و روايات استنباط مي كند، به ادله عقلي فلسفي استناد مي كند و از شهود صادق بهره مي برد و از عقل رياضي و تجربي استفاده مي كند و حقيفت را كشف مي نمايد. مرحله دوم و سوم مرحله تعليم و تبليغ مي باشد. در اين مرحله معرفت شناس ديني به انتقال معارف ديني و نوري كه بدان دست يافته به ديگران به صورت خود آگاه اقدام مي نمايد. در تعليم معلم نتيجه تحقيق خود را كه مايه سعادت فردي و اجتماعي جامعه است به زبان سطوح مختلف سنّي و صنفي جامعه  ترجمه كرده و به آنها منتقل مي نمايد. كتاب نوشتن براي كودكان احتياج به ابزار مخصوص خاص تعليمي خود دارد و تدريس براي اساتيد دانشگاه نياز به ايراز هاي مفهومي متفاوتي دارد. همانطور كه سخنراني در يك جلسه مهماني نياز به ابزار مفهومي لازم را دارد. طيف مذهبي ما در قانع كردن مخاطب خود در مهماني و مدرسه و دانشگاه علي رغم حق بودن سخن راجل است به اين علت كه ابزارهاي مفهومي لازم را ندارد. به عنوان مثال يك فرد شاه دوست براي اثبات خوب بودن و خدمت كردن رضا شاه 10 مثال ساده و داستان همه فهم در چنته دارد كه ماهواره يا جاي ديگر به او آموزش داده است در اثبات خوب بودن دموكراسي و بد بودن تك صدايي به خوبي قدرت تبيين و قانع كردن مخاطب خود را دارد. براي نقض كردن و نشان دادن غير منطقي بودن برخي احكام اسلامي به راحتي مثال زده و تبيين مي كند ولي طيف مذهبي ما در استناد به ضرورت حكومت اسلامي يا تبيين ضرورت احكام مزبور ضعيف است و ابزار مفهومي آماده اي ندارد و صرفا به اين جمله كه :« آقا كفر نگوييد!» يا ... يا واكنش هاي تند اكتفا مي نمايد. در سير شهيد مطهري دو هدف پيگيري مي شود. هدف اول اينكه فرد با شخصيت يك انسان موفق در زمينه كار فرهنگي آشنا شود و بتواند شخصيت خود را به او نزديك كند و دوم اينكه از ابزار مفهومي كه شهيد مطهري در كتاب هاي خود جهت انتقال معارف اسلامي به يادگار گذاشته است جعبه ابزار خود را پر كنيم و براي انتقال معاني و حقايقي كه سعادت فرد و خانواده و جامعه ما در آن است (يعني همان معارفي كه با ارتباط با قرآن از طريق كتب آيت اله جوادي آملي به دست مي ‌آوريم ) دست به عصا نباشيم و ابزار مفهومي لازم را داشته باشيم و بتوانيم در حقايقي كه خود به آنها رسيده ايم، خانواده و فاميل و محله و جامعه خود را قانع نموده و آنها را هم به اين چشمه برسانيم. شایان ذکر است که کتابهای شهید فقید در سه سطح به مخاطبین به تناسب مناسبت های زمانی ارائه شده است. ترجیح اینست افرادی که جدیداً به این سیر می پیوندند از سطح الف آغاز نمایند.

برنامه هاي انجام شده:

سیر تهذیب نفس، معرفت النفس حضوری و معرفت الله همراه با سیر علم عرفان عملی

به نام خدا

نام سير: سير شكوفا كردن درون و حركت درجهت معرفت النفس حضوری و معرفت الله همراه با سیر علم عرفان عملی

هدف: اين سير مادر همه سير هاي ديگر مي باشد و سيرهاي ديگر اگر به اين سير منجر نشود ذره اي ارزش ندارد. در اين سير بناست به درون خود پرداخته و در وهله اول روح ملكوتي را را بر طبيعت ملكي (اعم از شهوت و غضب و وهم و ..) حاكم نموده و در وهله دوم به آبياري روح ملكوتي در اين مملكت آرام شده درون بپردازيم تا روح ملكوتي رشد و نمو كرده و ميوه هاي خود را كه هيچ چشمي نديده و هيچ گوشي نشنيده يك به يك به ثمر برساند و نوراني شدن درون خود را در پرتو يك شخصيت عقلاني-قرآني كه عقل نظري و عقل عملي خود را در مملكت درون حاكم كرده شاهد باشيم و نه اينكه سالهاي عمرمان بگذرد و درون تغييري نكرده باشد يا كم رشد كرده باشد كه اين خسارتي بزرگ است.«انّ الانسان لفي خسر»

برنامه هاي جاري:

همه برنامه های هیئت در همه سیرها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به این سیر مربوط می گردد. بنابراین می توان گقت پیگیری سایر سیرها درجهت کامل شدن عقل نظری و عملی همگی با هدف تحقق سیر تهذیب نفس و نورانی شدن باطن است. بنابراین کم کاری در هر یک سیرهای هیئت باعث عقب ماندگی در بعدی از ابعاد وجود فرد و هویت جمعی هیئت می گردد.

زیر مجموعه ها

شما اینجا هستید: خانه کارگروه ها