اخلاق و عرفان

تحریر رساله الولایه (نشریه هادی شماره 111)

3-3-3. تصفیه اخلاق و امتثال احکام به شوق وجه الله

سلوک را می توان در سه عنصر اساسی خلاصه کرد: اصلاح عقیده، تهذیب اخلاق، تصحیح اعمال. سالک محب، عقیده و باوری توحیدی و سالم یافته و از این رو در مرحله بعد گام در راه اصلاح و تهذیب اخلاق و تصحیح اعمال می زند. انگیزه او از این افعال و تروک نیز تنها آن است که معشوق او را به این افعال و تروک دستور داده و او این اعمال را می پسندد و دوست می دارد، نه برای طمع بهشت یا ترس از جهنم، بلکه تنها برای وجه الله  و بدون چشم داشت به پاداش الهی یا تشکر دیگران، همچنانکه قرآن کریم درباره اهل بیت وحی علیهم السلام فرمود: «و یطعمون الطعام علی حبّه مسکیناً و یتیماً و اَسیرا* اِنّما نطعمکم لوجه الله لا نرید منکم جزاءً و لا شُکورا» (سوره انسان َآیات 8 و 9). کمال توحید و معرفت و محبت همین است که قله توحید علیّ بن ابی طالب (علیه السلام) و اسوه ی ائمه هدی فاطمه زهرا (علیها السلام) سه روز روزه گرفته و پایان هر روز غذای افطار خود را کریمانه به سائلی می پردازند که از قضا یکی از آنان کافری است که در جنگ به اسارت در آمده و خودشان با آب افطار می کنند و در برابر این اطعام کریمانه هیچ چشم داشتی حتی به ثواب و جزاء اخروی هم ندارند و تنها به شوق روی دوست این کار را می کنند، زیرا ایشان خردمندترین مردم اند و می دانند که دل بستن به هر چیزی غیر از وجه الله زیانی بس بزرگ است، چنانکه مولوی می گوید:

                     هجده هزار عالم اگر ملک تو شود

                                                                                      بی روی دوست چیز محقّر گرفته ای

تحریر رساله الولایه (نشریه هادی شماره 110)

جایگاه طریقت عرفانی در شرع مقدس

تا کنون دانستیم که کمال حقیقی انسان همان لقاءالله است، اما راه رسیدن به لقاء خدا طولانی نیست، زیرا حق تعالی در باطن باطن و سرّ سرّ انسان است و دوری ما از او به سبب دوری ما از حقیقت و باطن خودمان است. به بیان دیگر چون از خود دور شده ایم و به امور بیرون از خود سرگرم و مشغولیم، از خدا دوریم. از این­رو گفته می شود که خداوند به انسان نزدیک است، اما انسان از او دور است.

بنابراین رسیدن به خدا از راه رسیدن به باطن و سرّ و حقیقت خویش است و ما چون به سبب کوری باطن و قلب «فانّها لا تَعمَی الابصارُ و لکن تَعمَی القلوبُ الَّتی فی الصُّدور» (سوره حج، آیه 46) حقیقت خود را نمی­بینیم، خدای خود را با چشم جان مشاهده نمی­کنیم.

تحریر رساله الولایه (نشریه هادی شماره 109)

راهکارهای رسیدن به مقام انقطاع

با اینکه قرآن کریم به نحو مانعة الخلوّ دو راه سیر آفاقی و انفسی را برای شناخت خدا بیان کرده، اما بی تردید معرفت نفس نزدیکترین و بهترین و بلکه تنها راه رسیدن به این مقصود است.

طریقت عملی رسیدن به این معرفت و شهود در این بخش به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار می گیرد، اما تا کنون دانستیم که عصاره این طریقت، انقطاع الی الله بلکه کمال الانقطاع است، یعنی انسان از هر چیزی جز خدا بریده شود تا خویش را از همه امور بیگانه با خود، تهی کند و آنگاه حقیقت بی پیرایه نفس خود را دریابد و در آن آینه صاف و صیقلی و شفاف وجه خدا را بنگرد.

حکمت عرفان درس سوم و چهارم رابطه عرفان و عقل و دین

بسم الله الرّحمن الرّحیم
درس سوم-کلیاتی در عرفان نظری (3)- عرفان و عقل
سوالات ابتدایی
رابطه عرفان و عقل چگونه است؟ چرا در برخی از متون عرفانی عقل گرایی را سرزنش کرده اند؟ تعریف صحیح عقل چیست؟ کاربرد عقل در سلوک عرفانی چیست؟ و ...
اهم مطالب این بخش شامل موارد ذیل می باشد

فتامل (27)

رهبر انقلاب:

{از امام صادق علیه السلام:} «المجالس بالامانه(الکافی،ج2،ص660)؛ یک کلمه کوتاه و در دل آن یک مضمون فراگیر و تأثیرگذار در وضع زندگی اجتماعی؛ مجالس با امانت همراه باید باشد. یعنی شما با دوستان نشستید، حرف می‌زنید. بعضی از مطالب هست که انسان ممکن است در یک جلسه‌ای با دوستی دوستانی در میان بگذارید حاضر نباشد این مطلب را در ملأ عام به همه مردم بگوید؛ اگر چنانچه این مطلب به وسیله دوستانی که در این جلسه هستند پخش شد و اعلام شد و اینجا  آنجا اعلام شد و به قول معروف رایج زمان افشاگری شود که افشارگری(کانَّه) یک ارزش است! اگر اینطور شد؛ برخلاف مقصود گوینده بیان شده. به خصوص در زمانی که آن فرد یا گوینده حساس است.

فتامل(19)

سَدیر گفت: حضرت صادق علیه السلام به من فرمود: اى سدیر، آیا هر روز قبر حسین بن علی علیه السلام را زیارت می کنی؟ عرض کردم: خیر، فرمود: چقدر شما جفاکارید! و سپس فرمود: در هر جمعه زیارت می کنید؟ عرض کردم: خیر، فرمود: در هر ماه زیارت می کنید؟ عرض کردم: خیر، فرمود: در هر سال زیارت می کنید؟ عرض کردم: گاهى زیارت می کنیم. فرمود: ای سدیر، چقدر به حسین علیه السّلام جفا مى‏کنید!

فتامل(18)

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ؛ حجت الاسلام محمدرضا زائری در صفحه اینستاگرام خود نوشت : روز پنجشنبه که در محضر آیت الله جوادی آملی بودیم یک سید روحانی که با دانشگاهیان از مازندران آمده بودند قبل از سخنرانی ایشان صحبت کرد و خیلی در باره ایشان به ستایش و تجلیل پرداخت و عباراتی گفت که من توی دلم گفتم حتما حاج آقا را شاکی می کند !

مادر یک شبه قرآن خواندن آموخت(برگی از کرامات شهید حاج کاظم رستگار)

مادر در خواب پسر شهیدش را می‌بیند. پسر به او می‌گوید:توی بهشت جام خیلی خوبه. چی می‌خوای برات بفرستم؟
مادر می‌گوید:«چیزی نمی‌خوام؛ فقط جلسه قرآن که می‌رم، همه قرآن می‌خونن و من نمی‌تونم بخونم خجالت می‌کشم. می‌دونن من سواد ندارم، بهم می‌گن همون سوره توحید رو بخون.».
پسر می‌گوید:«نماز صبحت رو که خوندی قرآن رو بردار و بخون!».

فتامل(16) تُعِزُّ مَن تَشَاء وَتُذِلُّ مَن تَشَاء

قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَن تَشَاء وَتَنزِعُ الْمُلْكَ مِمَّن تَشَاء وَتُعِزُّ مَن تَشَاء وَتُذِلُّ مَن تَشَاء بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلَىَ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ (آل عمران، آیه 26)
سلام عزیزان، امشب نامه ای با مضمون زیر از طرف یکی از عزیزانم(جناب مهندس آقای رسول هادیزاده) بدستم رسید که دوست داشتم متن همراه با نامه را که قابل تامل هم می باشد به همراه خود نامه در اینجا برایتان بیاورم:
خواهرزاده گرامی، اقای علی صدری
سلام. انشاء الله که خوش و سالم باشید و با خانواده به خوبی زندگی کنید.
 دو موضوع پیش آمده که من ایندو را بیکدیگر ربط داده و مطلبی را تهیه کردم که در پوشه پیوست است. این دو موضوع عبارتند از:
•    حکایتی که مامان جان از بلال برای ما تعریف میکردند.
•    فرزندان من در آمریکا در تعطیلات سال نو از چند ایالت و از جمله بالتیمور بازدید داشته اند. در بالتیمور موزه ای برای سیاه پوستان وجود دارد و مجسمه همه سیاه پوستان مشهور و تاثیرگذار دنیا (ماتین لوتر کینگ، نلسون ماندلا، ...) و از جمله بلال (موذن پیامبر گرامی) در آنجا به نمایش گذاشته شده است.
و اما من نقش چندانی نداشته ام جز اینکه این دو مطلب را بهم مربوط کرده ام به شرحی که خواهید دید. درهرحال بنظر میرسد که ارزش خواندن داشته باشد و فکر کردم که شاید در سایت هم بتوان منتشر کرد. البته تیم شما در مورد مطالب قابل انتشار در سایت باید تصمیم گیری کند و این فقط نظر من بود. البته اگر که منتشر شد ذکر نام من احتمالا نیازی ندارد زیرا که واقعا نقش چندانی نداشته ام.  
 با تشکر
                                                                     اراده الهی

شما اینجا هستید: خانه مقاله ها اخلاق و عرفان